مالیات؛ حلاوت عایدات

چکیده: یاسوج - ایرنا- اگر چه مالیات تامین کننده حدود ۸۵ درصد منابع درآمدی کشورهای پیشرفته است اما در جامعه ما این حق مسلم دولت هنوز به نحو مطلوب در باور عام پذیرفته نشده است ، در حالی که مالیات به واقع همان حلاوت عایدات‌ (درآمدها) محسوب می شود.

پرداخت مالیات با عناوین مختلف  از قدیم در جوامع بشری امری معمول و مرسوم بوده است و درعین حال در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع به امری نظامند تبدیل شده است.

با این وجود، اگرچه دریافت مالیات از صاحبان ثروت و درآمد جزء حقوق مسلم دولت هاست، اما هنوز برخی با نگاه بدبینانه به این ضرورت حیاتی اقتصاد درون می نگرند و به  پرداخت مالیات انگ هایی می زنند تا جایی که  گاهی وصول مالیات را دریافت ” پول  زور” می دانند در حالی که مالیات حق مسلم هر دولتی است و انتفای آن متوجه عموم مردم یک جامعه است.

اینکه هر جایی فعالیت اقتصادی صورت می گیرد با استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری های انجام گرفته و توسعه زیرساخت ها، پرداخت بخش اندکی از درآمد صاحبان ثروت و تولید برای هزینه نگهداری و توسعه این  زیرساخت ها و افزایش رفاه و آبادانی جامعه ، اقدامی قانونی، عادلانه و منصفانه و حقی انکارناپذیر است.

با این حال، باید از مالیات به عنوان “حلاوت عایدات” یاد کرد، زیرا قانون پرداخت  مالیات مشمول کسانی است که کسب و کار و درآمدی دارند و بخشی از این درآمد را در قالب برای کمک به رفاه عمومی هزینه می کنند  و این نوع  کمک کردن از محل درآمد به جامعه برای کسانی که صاحب ثروت و فعالیت اقتصادی هستند، امری بسیار حلاوت بخش است.

در این شرایط،  نظام مند بودن پرداخت مالیات  بر اساس خوداظهاری فعالان اقتصادی در قالب ثبت قالب اظهارنامه مالیاتی از افتخارات نظام مالیاتی است که وصول مالیات همراه با تعامل فعالان اقتصادی صورت می گیرد.

فراخوان خوداظهاری مالیاتی اشخاص حقوقی و حقیقی با رویه مودی مداری تعیین مالیات از اقدام های اعتماد آفرین نظام مالیاتی است که بستر شفافیت در رعایت حقوق متقابل دولت و فعالان اقتصادی را فراهم کرده است.

درسال ۱۳۹۹دراستان کهگیلویه وبویراحمد افزون بر۸۲۲میلیارد ریال به شهرداری ها، دهیاری ها ، روستاهای بدون دهیاری و مناطق عشایری استان از محل مالیات بر ارزش افزوده و حق آلایندگی اختصاص یافت که این امر بیانگر نقش مالیات در توسعه خدمات عمومی است.

اینک هفته فرهنگ مالیاتی از ۱۶تا ۲۲تیر فرصتی است تا رسانه ها با تبیین جایگاه مالیات در توسعه اقتصادی جوامع،بیش از پیش  به اهمیت وصول مالیات عادلانه و پیامدهای تحول ساز آن در توسعه همه جانبه بپردازند.

در هفته فرهنگ مالیاتی باید ارج نهاد تلاش ماموران مالیاتی را که با تلاش مجدانه و همراه با سختی های فراوان در جهت تامین منابع درآمدی مورد نیاز جامعه که نقش راهبردی در پیشبرد اهداف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد، نقشی ستودنی و انکار ناپذیر دارند.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.