۲ هزار قطعه بچه ماهی به حوضچه‌ هنرستان یاسوج منتقل شد

چکیده: یاسوج- ایرنا- رییس مرکز تحقیقات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمدگفت: ۲هزار قطعه بچه ماهی به حوضچه‌های مرکز آموزشی هنرستان آیت الله ملک حسینی یاسوج برای آموزش هنرجویان در رشته ماهیان سردابی منتقل شد.

کاووس کشاورز روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:در سال های اخیر ۲ رشته گیاهان دارویی و ماهیان سردابی برای تربیت علمی نیروی متخصص در بخش کشاورزی در هنرستان کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی شده است.

وی افزود:یک هکتار زمین هم برای مزرعه تحقیقاتی و آموزشی در رشته گیاهان دارویی در ایستگاه چم خانی مختار یاسوج اختصاص یافته است.
رییس مرکز تحقیقات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این استان با تولید ۱۸ هزار تن ماهیان سردآبی، رتبه سوم کشور را دارد.

کشاورز عنوان کرد: با توجه به صدور مجوزهای جدید پیش بینی می‌شود این مقدار  به ۲۲ هزار تن در سال های آینده افزایش یابد.

وی ابراز داشت:هم اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ هنرجو در ۱۹ رشته فنی و حرفه‌ای و کاردانش در این شهرستان بویراحمد مشغول تحصیل هستند.

هنرستان کشاورزی آیت‌الله ملک حسینی یاسوج در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ با همکاری مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع استان و آموزش وپرورش در دو رشته کشت گیاهان دارویی و شیلات با هدف تربیت نیروی انسانی در بخش کشاورزی تاسیس شد .

 با اختصاص یک هکتار زمین در چم خانی مختار به رشته گیاهان دارویی و ۲ استخر به رشته پرورش ماهیان سردآبی در مرکز تحقیقاتی شهید مطهری یاسوج زمینه برای آموزش عملی دانش آموزان وتولیدی کردن این هنرستان فراهم شد.
 در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹بیش از ۱۰۰ دانش آموز در رشته‌های شیلات و گیاهان دارویی این هنرستان مشغول تحصیل هستند که تعداد زیادی از آن ها دانش آموزان مناطق روستایی و عشایری استان هستند.

 مرکز تحقیقات و اصلاح نژاد ماهیان سردابی شهید مطهری یاسوج از پیشرفته‌ترین و مجهزترین دستگاه‌های آزمایشگاهی برای چرخه تکثیر و تولید ماهیان برخوردار است.

شهرستان بویراحمد و دنا در کهگیلویه و بویراحمد با برخورداری از اقلیم مناسب زمینه تولید و پرورش انواع ماهی های سردابی را دارد.

ماهی های تولید شده در کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر تامین بازار داخلی استان به سایر استانهای همجوار نیز صادر می شود.

بیش از ۲۵۰ مرزعه تولید ماهی های سردآبی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که تعدادی از این مزرع ها به دلیل خشکسالی های اخیر تعطیل است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.