جامعه تخصصی صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شد

چکیده: گچساران - ایرنا -معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت:جامعه تخصصی صنایع دستی این استان با هدف ارتقای کیفیت محصولات تشکیل شده است.

محمدکاظم رحمانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۶۰ نفر از متخصصان و صاحب نظران صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد در این تشکل حضور دارند.

وی بیان کرد: جامعه تخصصی صنایع دستی استان که برای انجام کارهای پژوهشی و تبادل نظر تجربیات متخصصان این حوزه تشکیل شده نشست های خود را در مواقع ضروری با نظارت اداره کل میراث فرهنگی تشکیل می دهند.

رحمانی تصریح کرد: ایجاد تشکل جامعه تخصصی صنایع دستی برای تحقق افزایش کیفیت تولید این محصولات و قابل رقابت شدن کالاهای سنتی صنایع دستی استان در عرصه های ملی و بین المللی اقدامی ارزشمند است.

وی همچنین از برنامه ریزی برای تشکیل کارگروه صنایع دستی در استان خبر داد و اضافه کرد: این کارگروه به صورت منظم و هر ماه یک بار با حضور دستگاه های اجرایی متولی در کهگیلویه و بویراحمد برپا می شود.

به گفته رحمانی نخستین کارگروه صنایع دستی استان به منظور بازاریابی و فروش محصولات صنایع دستی در هفته جاری برگزار می شود.

رحمانی همچنین اظهار داشت: با همکاری مسوولان دستگاه های اجرایی و نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد طرح خرید محصولات صنایع دستی به عنوان هدایای دستگاه های اجرایی به زودی در استان آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه  بسیاری از دستگاه های اجرایی برای تهیه هدایای آیین های تجلیل از کالاهای با ماندگاری کم استفاده می کنند، تصریح کرد: اهدای محصولات صنایع دستی افزون بر اهمیت مردم شناسی از نظر ماندگاری انتخاب خوبی است.

رحمانی تصریح کرد: برای حمایت از عرضه و فروش صنایع دستی ۲۵ غرفه از سوی میراث فرهنگی استان اجاره و به صورت رایگان در اختیار هنرمندان قرار گرفته است.

سالانه ۲۰ هزار مترمربع انواع محصولات صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.

جاجیم بافی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سوزن دوزی، سبد بافی، رودوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین دست بافته‌های سرپنجه هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۶ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.