کهگیلویه و بویراحمد پزشک جراح کودکان ندارد

چکیده: یاسوج- ایرنا- رییس انجمن جراحان کودکان ایران گفت: کهگیلویه و بویراحمد جزو ۱۰ استان بدون پزشک جراح کودکان است.

احمد خالق نژاد طبری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۰ استان بدون پزشک ‌جراح کودکان شامل ایلام، هرمزگان، بوشهر، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و سمنان است.

وی افزود: مردم این ۱۰ استان کشور متحمل سختی ‌های چشمگیر در همین زمینه می شوند.

رییس انجمن جراحان کودکان ایران بیان کرد: هر چند که با تلاش و همت یک مؤسسه خیریه در سیستان و بلوچستان برخی پزشکان جراح  کودکان به طور پروازی از تهران در این استان حضور می ‌یابند اما چاره کار این نیست و چنین موضوعی باید به طور ریشه‌ ای برطرف شود.

خالق نژاد طبری در مورد برنامه ها برای جذب و بکارگیری پزشکان جراح کودکان در ۱۰ استان مورد نظر، عنوان کرد: رشته های پزشکی دارای  حساسیت و پیچیدگی های خاصی هستند اما با توجه به شرایط فعلی رفع موضوع های اقتصادی می ‌تواند یکی از مهمترین موارد ایجاد انگیزه برای حضور این پزشکان در استان‌ های مدنظر و حتی در مناطق دورافتاده باشد.

وی ابراز داشت: برخی دلایل حضور نیافتن پزشکان جراح کودکان در این ۱۰ استان همراه نشدن متخصصان بیهوشی کودکان، کمبود ان.آی.سی.یو (بخش مراقبت های ویژه نوزادان) و کمبود پی.آی.سی.یو (بخش مراقبت های ویژه کودکان) است.

خالق نژاد طبری گفت: یکی از بهترین برنامه ها برای رفع این مشکل تشکیل یک استان معین با محوریت چند استان دیگر برای اعزام کودکان نیازمند جراحی به این مرکز است.

وی اظهار داشت: تشکیل یک استان معین با مرکزیت بین چند استان نزدیک و همجوار می تواند بسیاری از مشکلات در این زمینه را برطرف کند.

خالق نژاد طبری افزود: بمنظور اجرای این طرح می ‌توان استان های دارای جمعیت کمتر را به سوی مرکزیت یک استان هدایت کرد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.