بالاترین و پایین ترین دستمزد در جهان متعلق به کدام کشورهاست ؟

چکیده: هر ساله با افزایش هزینه های زندگی و افزایش نرخ تورم حداقل دستمزد در اکثر کشورهای دنیا دستخوش تغییراتی می شود؛ در حال حاضر در بین تمام کشورهای دنیا حداقل دستمزد در کشور سوریه در پایین ترین سطح قرار دارد و در مقابل آن کشور لوکزامبورگ قرار گرفته است.

نگارعلی_ قانون حداقل دستمزد که کارفرمایان را از استخدام کارمندان یا کارگران با دستمزد کمتر از حداقل ساعتی، روزانه یا ماهانه منع می کند؛ از نظر تاریخی قانون به نسبت تازه ای به شمار می آید.

جزئیات بیشتر در:

شاغلان در کدام کشورها بیشترین دستمزد را دریافت می‌کنند؟

حقوق کدام کارمندان امسال بیش از ۵٠ درصد افزایش داشت؟

نیوزلند اولین کشور در دنیا بود که در سال ۱۸۹۴ قانون حداقل دستمزد را به اجرا در آورد و انگلیس در سال ۱۹۰۹ قانون حداقل دستمزد را به اجرا درآورد و ایالت متحده آمریکا تا سال ۱۹۳۸ از اجرا این قانون امتناع کرد و حال با گذشت نزدیک به یک قرن ایالت متحده در میان ده کشوری است که بالاترین حداقل دستمزد را پرداخت می کند.

حداقل دستمزد در کشور لوکزامبورگ ساعتی ۱۸ دلار و ۳۳ سنت تخمین زده شده است و بر این اساس حداقل دستمزد در این کشور در بالاترین سطح جهانی قرار دارد؛ طبق آخرین براوردهای صورت گرفته نرخ بیکاری در این کشور ۶.۱ درصد است و لوکزامبورگ با تولید ناخالص داخلی ۶۲.۳ میلیارد دلاری شصت و نهمین اقتصاد بزرگ دنیا است.

پس از لوکزامبورگ کشورهای استرالیا و نیوزلند به ترتیب دومین و سومین کشورهایی هستند که حداقل دستمزد آنها در نسبت با میانگین جهانی در بالاترین سطح قرار دارد؛ حداقل دستمزد در این کشورها به ترتیب ساعتی ۱۵.۳۰ و ۱۴.۴۰ دلار است.

نیوزلند در سال جاری میلادی با ارتقا حداقل دستمزد خود به ۱۴.۴ دلار آمریکا توانست به صدر این فهرست راه پیدا کند؛ گفتنی است که این حداقل دستمزد شامل کارگران بزرگسال می شود و این افراد قبل از آن که به طور رسمی مشغول به کار شوند باید ۶ ماه کارآموزی با دستمزد ساعتی ۱۱.۵۲ دلار را بگذرانند.

در ادامه فهرست به ترتیب کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه، ایرلند، بلژیک، هلند و کانادا در بین ده کشوری قرار گرفته اند که حداقل دستمزد در آنها در بالترین سطح جهانی قرار دارد؛ حداقل دستمزد در این کشورها به ترتیب ۱۲.۵، ۱۲.۳۳، ۱۲.۳۱، ۱۲.۲۶، ۱۲.۲۰، ۱۱.۶۸ و ۱۰ دلار است.

در مقابل کشورهایی که از آنها نامبرده شد حداقل دستمزد در کشور سوریه در پایین ترین حد در سطح جهانی قرار دارد؛ حداقل دستمزد در این کشور ساعتی ۰.۰۳ دلار است.

گفتنی است که سوریه با تولید ناخالص داخلی ۲۷.۳ میلیارد دلاری صد و بیست و ششمین اقتصاد دنیا است که نرخ بیکاری در آن ۸.۴ درصد تخمین زده شده است.

کشور دیگری که حداقل دستمزد در آن به نسبت جهانی در سطح پایینی قرار دارد با جمعیت یک میلیارد و ۳۶۶ میلیون نفری خود از جمله ابرقدرت های دنیای امروز به شمار می آید؛ هند با حداقل دستمزد ساعتی ۰.۳۷ دلار در رده های پایین این فهرست قرار گرفته است و گفتنی است که نرخ بیکاری در این کشور نزدیک به ۲۴ درصد تخمین زده شده است.

بالاترین و پایین ترین دستمزد در جهان متعلق به کدام کشورهاست ؟

حداقل دستمزد در کشورهای خاورمیانه

ترکیه با نرخ بیکاری ۱۴ درصدی یکی از کشورهای خاورمیانه است که فرصت های شغلی محدودی دارد؛ طبق براوردهای صورت گرفته حداقل دستمزد در این کشور ساعتی ۲.۵ دلار است و در این بین اما در میان کشورهای عرب زبان خاورمیانه حداقل دستمزد در عربستان سعودی به نسبت بالا است؛ طبق براوردهای صورت گرفته حداقل دستمزد در این کشور ساعتی ۷.۵ دلار است و در کشورکویت نیز حداقل دستمزد ساعتی ۱ دلار است و در امارات متحده عربی اما چیزی به نام حداقل دستمزد کارگران وجود ندارد و نرخ های دستمزد باید از طریق مذاکره بین کارفرما و کارگر تعیین شود.

در میان سایر کشورهای خاورمیانه حداقل دستمزد در لبنان نیز به نسبت در پایین ترین سطح جهانی قرار دارد؛ حداقل دستمزد در این کشور ۰.۳۴ دلار تخمین زده شده است و پاکستان نیز با حداقل دستمزد ۰.۷۲ دلاری در میان کشورهایی قرار گرفته است که حداقل دستمزد در آنها پایین است.

کشورهای آفریقایی چقدر حقوق می دهند؟

حداقل دستمزد در کشورهای آفریقایی نیز در سطح پایین تری نسبت به میانگین جهانی قرار گرفته است؛ حداقل دستمزد در کشور نیجریه ۰.۳۷ دلار است و نرخ بیکاری در این کشور ۷.۹ درصد تخمین زده شده است و در این بین حداقل دستمزد در کشور غنا در نسبت با سایر کشورهای آفریقایی در سطح بالاتری قرار گرفته است؛ حداقل دستمزد در این کشور ۲.۰۳ دلار است.

۲۲۳۲۲۷

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.