آریا و دنیل؛ ایرانی‌هایی که قید تیم ملی را زدند اما ستاره نشدند!

چکیده: از جمله بازیکنانی که به واسطه حضور در خارج از ایران مورد توجه سرمربی وقت تیم ملی یعنی کارلوس کی روش قرار گرفتند هاسه گاوا و ارزانی بودند که هیچ کدام به موفقیت چندانی در فوتبال نرسیدند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اسامی تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در رقابت های انتخابی جام جهانی در بحرین مشخص شد و تقریبا حضور تمام اسامی پیش بینی شده بود. به هرشکل غیبت رامین رضاییان و وریا غفوری و حضور جعفر سلمانی قابل حدس بود.

برخلاف گذشته در لیست تیم ملی فقط سامان  قدوس به عنوان یک بازیکن بزرگ شده خارج از ایران حاضر است. در حالی که پیش از این نفراتی چون مهرداد بیت آشور، دنیل داوری، اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد در تیم ملی حاضر بودند و البته قبل تر ها نیز بازیکنانی مثل فریدون زندی و امیر شاپورزاده هم سابقه حضور درتیم ملی را داشتند.

با این حال فوتبالیست هایی بودند که با وجود دعوت از سوی سرمربی تیم ملی پاسخ منفی به بازی کردن در ایران دادند که در این میان می توان به دنیل ارزانی و آریا جسور هاسه‌گاوا اشاره کرد.

نکته جالب توجه این است که در حال حاضر هیچ یک از این دو فوتبالیست در شرایط خوبی به سر نمی برند و حتی جایگاه خاصی هم در تیم های خود ندارند!

آریا جسورهاسه‌گاوا در جی لیگ ۲

این بازیکن برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ در لیست کاندیداهای دعوت شدن به تیم ملی بود اما بعد از اظهارنظرهای مختلف او به دعوت زاکرونی پاسخ مثبت داد تا در تیم ملی ژاپن بازی کند. کی‌روش در نشست خبری بعد از قرعه کشی رقابت های جام جهانی از دعوت او صحبت کرد اما هیچ گاه آریا پاسخی نداد.

این بازیکن ۳۲ ساله در حال حاضر در تیم ماچیدا در جی لیگ ۲ عضویت دارد و حتی در این تیم هم  بازی نمی کند! جسور در تیم های یوکوهاما، اف سی توکیو، اوساکا، ساراگوسا و ناگویا گرامپوس هم بازی کرده اما هیچ گاه نتوانست در حدو اندازه یک بازیکن با کیفیت ظاهر شود.

 آریا و دنیل؛ ایرانی‌هایی که قید تیم ملی را زدند اما ستاره نشدند!

هاسه‌گاوا هم اکنون ارزشی معادل ۲۵۰ هزار یورو دارد و در سال ۲۰۲۰ نیز فقط ۱۵ بازی انجام داد که نتیجه آن ۴ گل و یک پاس گل بود. او ۲۳ هزار و ۴۹۳‌مین بازیکن با ارزش جهان به حساب می آید که در تمام دوران حضورش در فوتبال حرفه ای ۳۷۹ بازی انجام داده، ۳۵ گل زده و ۲۷ پاس گل هم به ثبت رسانده است.

 آریا و دنیل؛ ایرانی‌هایی که قید تیم ملی را زدند اما ستاره نشدند!

آریا از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ سه بازی در تیم زیر ۲۰ ساله های ژاپن انجام داد و یک گل هم زد.

مهم ترین افتخار هاسه‌گاوا انتخاب به عنوان بهترین بازیکن ماه سپتامبر لیگ در سال ۲۰۱۳ است!

دنیل ارزانی ؛ پسری که ستاره نشد

این وینگر چپ متولد خرم آباد در استرالیا بزرگ شده و در حال حاضر در آرهوس یکی از باشگاه های قدیمی دانمارک توپ می زند. دنیل که در اوترخت، سلتیک و ملبورن سیتی هم بازی کرده با حضور در منجسترسیتی انگلیس بیشتر برسرزبان ها افتاد.

ارزانی برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ مورد توجه کارلوس کی روش و فن مارویک سرمربی استرالیا قرار گرفت اما او حضور در میان زردپوشان را به ایران ترجیح داد. دنیل در جام جهانی هم سه بازی برای استرالیا انجام داد تا تعداد بازی های ملی او به شش برسد. او در این شش مسابقه یک گل هم زد که در بازی دوستانه مقابل مجارستان به نام او ثبت شد.

این بازیکن در حالی که ۱۶ سال و ۴ ماه و ۲۸ روز داشت در ترکیب استرالیا به میدان رفت اما او با وجود اینکه به عضویت منچسترسیتی هم درآمد نتوانست مسیر پیشرفت خود را ادامه بدهد و تعداد بازی های ملی اش در همان ۶ متوقف شد.

 آریا و دنیل؛ ایرانی‌هایی که قید تیم ملی را زدند اما ستاره نشدند!

ارزانی در آرهوس بیش از آن که درچمن سبز به میدان برود نیمکت نشین است و حتی در هشت بازی اخیر خود در ۷ مسابقه در لیست ۱۸ نفره تیمش هم نبود!

این بازیکن استرالیایی-ایرانی در حال حاضر فقط ۷۰۰ هزار یورو ارزش دارد در حالی که در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بالاترین ارزش را داشت اما به یک باره قیمت او سقوط کرد. او ۸ هزار و ۱۲۸‌مین بازیکن با ارزش جهان است!

بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ گفته شد که علت انتخاب استرالیا برای بازی از سوی ارزانی مخالفت پدرش برای حضور در تیم ملی فوتبال ایران بود اما او در مصاحبه ای این موضوع را تکذیب کرد و گفت که خودش استرالیا را انتخاب کرده است.

 آریا و دنیل؛ ایرانی‌هایی که قید تیم ملی را زدند اما ستاره نشدند!

به هرشکلی که هست این دو بازیکن به خصوص ارزانی که مورد توجه کی روش قرار گرفته بود نتوانستند آینده خوبی را در فوتبال داشته باشند و حتی در تیم های باشگاهی خود که اتفاقا قوی هم نیستند جایگاه خوبی ندارند و یک بازیکن کاملا معمولی هستند که روی هم یک میلیون یورو هم نمی ارزند.

بیشتر بخوانید: تیم ملی با کمترین تغییر در بحرین

۲۵۳ ۲۵۱

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.