دامداران کهگیلویه و بویراحمد برای تهیه سم بیماری تیلریوز مراجعه کنند

چکیده: یاسوج- ایرنا- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: دامداران این استان برای تهیه سم بیماری انگلی خونی تیلریوز یا زردی هر چه سریعتر به داروخانه های دامپزشکی استان مراجعه کنند.

به گزارش توازن و به نقل از ایرنا، امید جمشیدی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: دامداران این استان برای جلوگیری از بروز خسارت های سنگین این بیماری باید اقدام به سم پاشی بدن و مکان نگهداری دام ‌های خود نیز کنند.

وی افزود: بیماری ‌های انگلی دام با آغاز فصل گرما شیوع می یابند و از جمله آنها می توان به بیماری تیلریوز یا زردی اشاره کرد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تیلریوز یا زردی مهمترین بیماری انگلی خونی است و از سوی کنه ‌های سخت منتقل می ‌شود.

جمشیدی عنوان کرد: این بیماری جزو بیماری‌ های مشترک بین انسان و دام نیست اما به دلیل تغییراتی که در گوشت دام ها ایجاد می‌ کند برای مصرف انسانی نامناسب بوده و گوشت آنها در کشتارگاه‌ ها ضبط و معدوم می‌ شود.

وی ابراز داشت: علائم و نشانه های این بیماری شامل تورم غدد لنفاوی نزدیک محل گزش کنه، تب شدید، لاغری، کاهش اشتها، زرد شدن مخاط ها، آبریزش بینی و چشم، سرفه و ترشحات بینی است.

جمشیدی گفت: ۲ عامل مهم برای مبارزه و کنترل این بیماری شامل سم پاشی بدن و مکان نگهداری دام ها و رعایت اصول بهداشتی در دامداری ها است.

افزون بر یک میلیون رأس دام سبک و سنگین در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.