یکی از خطوط صادراتی نفت گچساران ایمن سازی شد

چکیده: گچساران - ایرنا- مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران گفت: خط لوله ۲۶ اینچ انتقال نفت صادراتی گچساران سه به تلمبه خانه گوره ایمن سازی شد.

هوشنگ صیدالی روز شنبه در گفت و گو  با خبرنگاران اظهار داشت: این خط که نزدیک به ۵۹ سال در مدار تولید نفت قرار دارد به دلیل وجود رسوبات ، ستون مایعات و اختلاف ارتفاع نیاز به تعمیر و ایمن سازی داشت.

وی عنوان کرد: با انجام یکی از بزرگترین عملیات های ایمن سازی این خط تعمیر و بدون حادثه دوباره در مدار تولید قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران تصریح کرد: رفع موانع موجود ( فرورفتگی ها) قبل از عملیات توپکرانی ، احداث و نصب توپک گیر، توپک رانی و عملیات تمیز کاری ، جوشکاری ، تعمیر و تعویض نقاط آسیب دیده از مهمترین اقدام های انجام شده در این طرح بود.

صیدالی تاکید کرد:این خط با دو مرحله توپک رانی ، تمیز سازی و یک مرحله توپک رانی حائل آب در مدت زمان ۱۷ ماه تلاش بدون خسارت جانی و مالی تکمیل شد.

صیدالی بیان کرد: از همه کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران و ملی مناطق نفت خیز جنوب برای مشارکت در این عملیات قدردانی کرد.

وی ابراز داشت : این شرکت جایگاه ویژه ای در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب داشته و عملکرد موفق کارکنان برای عبور از تحریم ها و دستیابی به اهداف و برنامه‌های شرکت ملی نفت ایران ستودنی است.

تلمبه خانه گوره نفت تولیدی ۵ شرکت بهره بردار نفت و گاز ارون، مارون، گچساران، آغاجاری و مسجدسلیمان را جهت صدور به اقصی نقاط جهان، به شرکت پایانه های نفتی ایران در جزیره خارک ارسال می کند.

این تلمبه‌خانه در مجاورت روستای سیاهمکان با انتقال نفت از حوزه های نفتی به پایانه های خلیج فارس بعنوان گلوگاه حیاتی و اقتصادی کشور محسوب می شود.

نفت هزاران چاه از اهواز، مسجد سلیمان، آغاجاری، اندیمشک و امیدیه که در خشکی استخراج می‌شود به این منطقه می‌آید.
نفت در تلمبه خانه گوره پمپاژ،سپس به جزیره خارک ارسال و از آنجا هم بار نفتکش‌ها می‌شود.
این مرکز در طول فعالیتش که بیش از ۵۰ سال از آن می‌گذرد حتی برای لحظه‌ای هم از کار نیفتاده و زمان جنگ که چندبار مورد حمله هوایی قرار گرفت با همت مهندسان و تکنیسین‌ها به کار خود ادامه داد.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از پنج شرکت بهره بردار بزرگ نفتی در کشور است که ۲۰ درصد نفت کشور را تولید می کند.
این شرکت دارای ۱۰ واحد بهره برداری، ۱۰ واحد تقویت و تزریق فشار گاز، سه پالایشگاه گاز و گاز مایع، پنج واحد نمک زدایی و بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال نفت است.
میدان نفتی گچساران دومین میدان بزرگ نفتی ایران است که در محدوده شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار دارد.
شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران زیرمجموعه‌ شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، در زمینه استخراج، پالایش و انتقال نفت خام، گاز طبیعی و تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند.
محدوده فعالیت این شرکت در استان های خوزستان ،کهگیلویه و بویراحمد ،بوشهر و فارس است.
شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.