آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کوه خامی در گچساران ادامه دارد

چکیده: گچساران- ایرنا- فرماندار گچساران گفت: آتش سوزی در جنگل ها و مراتع منطقه حفاظت شده خامی در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد همچنان ادامه دارد.

علیرضا اتابک روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: منطقه حفاظت شده خامی  ساعت ١٩ روز جمعه گذشته طعمه آتش شد که با تلاش نیروهای طبیعت دوست منطقه دیل، مارین، اسپر و نیروهای اداره منابع طبیعی پس از مهار در بامداد شنبه ، شب گذشته به دلیل شعله های جا مانده در جنگل ها و مراتع دوباره روشن شد.

وی اظهار داشت: به دلیل کوهستانی، سخت گذر بودن و شیب تند مهار آتش با مشکل مواجه شده شد.

اتابک با بیان اینکه بیش از ۳۰ نفر در مهار این آتش سوزی فعالیت داشتند افزود: هم اکنون نیرو های مردمی، محیط زیست و منابع طبیعی در حال مهار آتش می باشند.

وی ادامه داد: در این آتش سوزی بخشی از جنگل ها و درختان منطقه حفاظت شده خامی مانند زالزالک و بلوط در مناطق سخت گذر کوه خامی در ارتفاعات نزدیک روستای مارین طعمه حریق شد.

اتابک گفت: این نخستین آتش سوزی امسال در کوه خامی بوده است.

وی ابراز کرد: منطقه حفاظت شده کوه خامی با بیش از ۳۰هزار هکتار وسعت، زیستگاه گونه های کمیاب گیاهی و جانوری از جمله پلنگ، کل، بز و کبک است و پوشش غالب آن از بلوط، بنه، ارژن، ول، کیکم و زالزالک است.

اتابک تصریح کرد: بیش از ۶۰۰ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان در آتش سوزی های سال گذشته دچار آسیب جدی شده است.

اتابک افزود: این میزان جنگل و  مراتع در۲۹ فقره آتش سوزی طعمه حریق شد.

وی بیان کرد: آتش سوزی های سال گذشته در مناطق پلاک انبار شاهی، پشه کان اولیا، نارک، خنگ بنار و کوه گهر، ماهور باشت، آبریگون و کوه پهن رخ داد.

کوه سه هزار متری خامی در حد فاصل میان شهرستان های گچساران و باشت در جنوب کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.