تلاش سفته‎بازان برای قیمت‎سازی در بازار مسکن/ واحدهای مصرفی گران شدند

چکیده: بازار مسکن در رکودی سخت و کشدار به سر می‎برد اما با این حال قیمت مسکن در این مسیر نه تنها روندی کاهشی را تجربه نکرده است بلکه واحدهای مصرفی مسکن در مسیر افزایش قیمت قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در آخرین گزارش اعلامی از سوی مرکز آمار ایران ، متوسط قیمت مسکن در تهران در اسفند ۹۹ حدود ۳ درصد در مقایسه با ماه پیش از آن یعنی بهمن ماه کاهش یافته است. با این حال بهای هر متر مربع واحد مسکونی در تهران ۸۱.۹ درصد نسبت به اسفند سال گذشته افزایش داشته است.

 بیشتر بخوانید:

                       قیمت هر متر مسکن ملی چقدر تمام می‎شود؟

                       اعلام جریمه عدم ثبت املاک در سامانه ملی املاک/واحدهای خالی در چه صورت مشمول مالیات هستند؟

قیمت مسکن در سه سال اخیر روندی افزایشی را تجربه کرده و این رشد عجیب قیمت هنوز متوقف نشده است. این رشد تا جایی تداوم داشته که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به بیش از ۳۰ میلیون تومان رسیده است . این نرخ که در مقایسه با بهمن و اسفند ۹۸ به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 هر چند این روزها به واسطه شیوع کرونا ، مشاوان املاک تعطیل هستند اما ارسال فایل های فروش در فضای مجازی متوقف نشده و برآوردها نشان می‌دهد فایل های فروش افزایش قیمت محسوسی را حتی نسبت به یک ماه قبل تجربه کرده اند .

 بررسیها نشان میدهد این بار مسکن متوسط یا به بعارت دیگر مسکن مصرفی یعنی واحدهای مسکونی متراژ کوچک در مرکز شهر تهران و حاشیه شهر طعمه افزایش قیمت شده اند. به این ترتیب واحدهای مسکونی قدیمی تر در مناطق ارزان تهران که به طور متوسط قیمتی در حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان رد هر متر فایل می شدند ، این روزها به نرخ ۲۵ تا ۲۷ میلیون فایل می شوند .

برخی کارشناسان به استناد تعطیلی واحدهای مشاورا املاک در تهران می گویند، سفته بازارن و سرمایه گذاران بازار ملک از این موقعیت استفاده کرده اند و در نبود واخدهای صنفی این حوزه در صدد قیمت سازی در بازار هستند تا با عادی شدن فضا بتوانند قیمت های پیشنهادی خود را جای بیندازند . از سوی دیگر کندی سرعت ساخت وس ازها به دلیل شیوع کرونا و گرانی مصالح ساختمانی چشم انداز قیمت مسکن را افزایشی کرده است و همین امر نیز مزید بر علت برای اعلام قیمت‌های بالاتر است.

تلاش سفته‎بازان برای قیمت‎سازی در بازار مسکن/ واحدهای مصرفی گران شدند

خبرهای رسیده نشان می دهد دلالان مسکن در غیاب مساوران املاک در شهرهای جدید نیز دست به‌کار شده‌اند. همین امر سبب شده است قیمت ها در شهر جدید پردیس که به دلیل نزدیکی به تهران جزو شهرهای جدید پرتقاضا برای سکونت در واحدهای مسکن مهر است دستخوش افزایش قیمت جدید شوند.

هر چند در نیمه اول سال گذشته قیمت مسکن تحت تاثیر رشد بهای دلار و بالا رفتن انتظارات تورمی افزایش یافت و  حتی بهای میلیاردی برای واحدهای مسکن مهری در این مطنقه ثبت شد اما به تدریج با تحولات رخ داده در عرصه اقتصاد کلان تقاضا فروکش کرد و واحدهای ملیاردی مسکن مهر با کاهش دویست تا چهارصد میلیون تومانی قیمت روبرو شدند .

 معامله گران دراین دوره از کاهش قابل توجه تقاضا برای خرید خبر می‌دادند و معتقد بودند کوچ سرمایه‌گذاران از بازار مسکن به واقعی تر شدن قیمت ها در این بازار کمک می کند اما به تدریج ، فضا برای بالاتر بردن قیمت‌ها مهیا شده است.

افزایش تقاضا از یک سو و رشد قابل توجه فایل ها نشان می‌دهد زمینه برای افزایش قیمت مهیا شده و واحدهایی که تا بهمن ماه در محدوده قیمتی ۸۰۰ میلیون تومان قرار داشت، این روزها به قیمت یک میلیارد و پانصد تا یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان آگهی شده اند.

جولان دلالان در این بازار به سرعت در حال تسری به سایر مناطق تهران است. معامله گران البته از نبود خرید و فروش در این بازار خبر می دهند اما به نظر می‌رسد مقدمات برای رشد قیمت مسکن به استناد افزایش هزینه ساخت و ساز و طولانی‌تر شدن دوره ساخت ساختمان به دلیل محدودیت‌های ناشی از کرونا در حال مهیا شدن است.

۲۲۳۲۲۹

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.