هزینه خرید اقلام خوراکی ویژه ماه رمضان چقدر است؟

چکیده: بر اساس تجارب سال‌های قبل باید گفت میزان مصرف انواع مواد غذایی و اقلام مصرفی در ماه رمضان به نسبت سایر ایام سال افزایش چشمگیری می یابد.

به گزارش خبرآنلاین،بر اساس تجارب سال‌های قبل باید گفت میزان مصرف انواع مواد غذایی و اقلام مصرفی در ماه رمضان به نسبت سایر ایام سال افزایش چشمگیری می یابد. در سفرهای ماه‌ رمضان مواد غذایی مانند انواع نان، پنیر، کره، خرما، آش رشته، حلیم ، زولبیا و بامیه و … مشاهده می شود و باید به این لیست افزایش مصرف انواع گوشت سفید و قرمز را نیز اضافه کرد.

بیشتر بخوانید:

با آغاز ماه رمضان انجام می شود: توزیع گوشت قرمز به قیمت تمام شده تولید

فروش مجدد مرغ قطعه بندی از امروز / توزیع گسترده مرغ با نرخ مصوب

بررسی های میدانی از سطح بازار و قیمت ها نشان می دهد برای خرید حلیم باید بین  ۴۱ تا ۴۵ هزار تومان بابت هر کیلو، آش رشته و شله قلمکار کیلویی ۴۱ تا ۴۵ هزار تومان، زولبیا و بامیه بین ۳۸ تا ۴۸ هزار تومان، نان بربری ساده هزار تومان، نان بربری کنجدی ۱۵۰۰ تومان، تافتون ۶۰۰ تومان، نان سنگک ساده ۱۲۰۰ تومان، نان سنگک کنجدی ۱۷۰۰ تومان، پنیر ۳۵۰ تا ۴۰۰ گرمی بین ۱۴.۵ تا ۱۹.۵ هزار تومان، کره ۱۰۰ گرمی نیز ۱۰ هزار تومان، خرما نیم کیلویی ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان هزینه کرد.

هزینه خرید اقلام خوراکی ویژه ماه رمضان چقدر است؟

هزینه خرید برخی از اقلام مورد نیاز سفره های افطار و سحری نیز به شرح زیر است:

هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان، گوشت گوساله ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، برنج ایرانی ۳۳ تا ۴۰ هزار تومان، برنج خارجی ۲۳ تا ۲۸ هزار تومان، چای ایرانی ۶۵ تا ۹۵ هزار تومان، چای خارجی ۱۱۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، لوبیا چیتی ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان، عدس ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان، لپه ۴۰ هزار تومان، نخود ۳۳ تا ۳۷ هزار تومان، شکر ۸ هزار و ۷۰۰ تا ۱۰ هزار تومان، قند ۱۵ هزار تومان ، هر مثقال زعفران ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان و روغن حلب ۵ کیلویی ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان قابل خریداری است.

هر کیلو تخم مرغ درب کارخانه کیلویی ۱۰ تا ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان قابل خریداری است. قیمت مرخ در خرده فروشی ها و بر اساس آخرین نرخ مصوب تعیین شده از سوی ستاد تنظیم بازار برابر با ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است و از نخستین روز ماه رمضان نیز می توان مرغ های قطعه بندی شده را در فروشگاه های زنجیره ای خریداری کرد.

خوشبختانه در بازار بنکداران و همچنین در واحدهای صنفی خرده فروشی سطح شهر هیچ گونه کمبود کالا و اقلام اساسی مشاهده نمی شود اما باید گفت به دلیل افزایش نرخ ها در ماه های اخیر، قدرت خرید مردم کاهش یافته در نتیجه میزان خرید مواد غذایی و کالاهای اساسی در مقایسه با سال های قبل، کمتر شده است.

حداقل هزینه سفره های ساده افطاری و سحری

هزینه سفره سحر و افطار برای یک خانواده ۴ نفری در ماه رمضان امسال، متفاوت‌تر از سال های قبل است.

برای نمونه عدس  پلو به عنوان کم هزینه‌ترین و ساده‌ترین غذای معمول ماه رمضان با توجه به قیمت ۳۳ تا ۴۰ هزار تومانی برنج ایرانی و هزینه ۲۳ تا ۲۸ هزار تومان برنج خارجی و همچنین عدس کیلویی ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان در یک وعده برای خانوار ۴ نفره ایرانی حداقل ۳۰ هزار تومان هزینه دارد.

برای ۴ نفر در هر وعده حداقل ۴۰۰ گرم برنج نیاز است که در کنار آن نیز باید هزینه تهیه انواع خورشت و یا مرغ ساده را نیز محاسبه کرد.

هزینه خانوار ایرانی برای پخت خورشت قورمه سبزی حداقل ۵۰ هزار تومان، خورشت قیمه ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان است و خوردن یک وعده مرغ هزینه ای بین ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان دارد.

اگر میانگین مصرف مواد غذایی توسط هر فرد را ۵۰ تا ۱۰۰ گرم در نظر بگیریم در هر وعده افطاری حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم سبزی خوردن ، حداقل ۳۰۰ گرم پنیر، ۵۰ گرم کره نیاز است.

هزینه یک افطاری بسیار ساده برای خانواده ۴ نفره در یک ماه حدود ۲ میلیون ۴۰۴ هزار تومان خواهد بود

هر خانواده اگر در هر وعده افطاری یک کیلو آش و یا حیلم مصرف کند روزانه باید هزینه ای ۴۱ تا ۴۵ هزار  تومانی در نظر بگیرید و اگر برای هر وعده ۴عدد نان تافتون ۲۴۰۰ تومانی و یا ۲ عدد نان بررسی ۲۴۰۰ تومانی خریداری کنید باید در مجموع  برای هر وعده افطاری بسیار شاده حداقل ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان هزینه کنید.

 به این مبلغ باید هزینه خرید ۲۵۰  گرم زولبیا و بامیه با مبلغی بین ۹.۵ تا ۱۲ هزار تومان و خرما با کمترین هزینه ۵ هزار تومان را نیز اضافه کرد که با این حساب هزینه یک افطاری ساده از ۵۹ هزار تا ۶۷ هزار تومان بالا می رود.

باید به این موارد نیز هزینه شکر، قند، چای خشک و شیر را نیز افزوده که به یقین مبلغ نهایی از ۸۰ هزار تومان نیز فراتر خواهد رفت.

جمع هزینه های افطاری و سحری نیز رقمی بین ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است

با این حساب می توان مدعی شد که هزینه یک افطاری بسیار ساده برای خانواده ۴ نفره در یک ماه حدود ۲ میلیون ۴۰۴ هزار تومان خواهد شد. باید توجه داشت این مبلغ فقط بابت هزینه افطاری است.

هزینه خرید اقلام خوراکی ویژه ماه رمضان چقدر است؟

هزینه مواد غذایی مورد نیاز برای سحری را نیز باید در نظر گرفت که اگرخانواده ها فقط اقدام به پخت برنج با یک نوع خورشت کنند روزانه هزینه ای ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان دارد که در ماه مبلغی بین ۹۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز برای وعده سحری باید محاسبه کرد.

جمع هزینه های افطاری و سحری نیز رقمی بین ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

دو برابر شدن هزینه سفره های ماه رمضان برای کارگران

امسال هزینه سفره های افطاری و سحری نسبت به سال قبل دو برابر شده به طوری که یک خانواده ۴ نفره در رمضان سال ۹۹ هزینه ای بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا حداکثر ۲ میلیون تومان بابت پرداخت می کرد.

گفتنی است بر اساس آمارهای موجود و آخرین دستورالعمل ها، پایه حقوق کارگران برای امسال ۲ میلیون و ۷۴۴ هزار تومان تعیین شده تا اینجا هر کارگر با کسری بین ۵۵۶ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۵۶ هزار تومان برای تامین مخارج ماه رمضان مواجه است.

۲۲۳۲۲۴

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.