۷۰ درصد از تشکل های روستایی کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند

چکیده: گچساران- ایرنا- مدیرکل تعاون روستایی استان کهگیلویه وبویراحمد گفت: ۷۰ درصد از اتحادیه ها و تشکل های وابسته و تحت نظارت در سطح شهرستان های استان فعال هستند.

قدرت اله ویسی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از تعاونی های روستایی گچساران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از ۱۲۰ اتحادیه و تشکل های دامداری، زنان روستایی، تولیدی و شرکت تعاونی روستایی در کهگیلویه و بویراحمد  با بیش از ۸۸ هزار عضو وجود دارد.

ویسی بیان کرد: تعاون روستایی استان در سال گذشته بیش از ۱۴ هزار تن محصول گوجه فرنگی با انعقاد قرارداد و تفاهم نامه با کارخانه َرب گوجه فرنگی مرودشت فارس و مجتمع غذایی آیدا اصفهان خریداری و به کارخانجات حمل کرد.

وی ادامه داد: در این اقدام  بیش از ۵۲ میلیارد ریال در قالب طرح حمایتی به کشاورزان مناطق گرمسیری این استان پرداخت شد.

ویسی ابراز کرد: همچنین برای تنظیم بازار ۱۰۰ تن پیاز تعاون روستایی استان خریداری و در سطح بازار استان توزیع شد.

وی اظهار داشت:  ۵۴ هزار تن گندم در سال زارعی گذشته در استان خریداری شد که ۵۱ درصد معادل ۲۸ هزار ۶۰۰تن از سوی تعاونی های روستایی خریداری شد.

ویسی تصریح کرد: همچنین در سال گذشته ۸۰۰ تن کلزا برای نخستین بار در چرام و دهدشت از سوی تعاونیهای روستایی این مناطق خریداری شد.

وی نبود سرمایه را از مهمترین مشکل این اتحادیه ها اعلام کرد و ابراز کرد: فعالیت اتحادیه ها، تعاونی ها و تشکل های روستایی راهگشای بسیاری از مشکلات اقتصادی بخش کشاورزی است.

 رئیس اداره تعاون روستایی گچساران و باشت گفت: یکی از رسالت های اصلی سازمان های تعاون روستایی و تشکل ها تحت نظارت، حمایت از کشاورزان و قشر آسیب پذیر جامعه روستایی است که در این راستا سال گذشته محصولات کشاورزی از جمله گندم، کلزا و گوجه فرنگی از سوی این اتحادیه ها و شرکت های وابسته خریداری شد.

آیت الله محمدی مفرد بیان کرد: در این شهرستان ۲۸ تعاونی تولیدی، کشاورزی و روستایی وجود دارد که تعاونی زنبورداران، مرغداران، باغداران و تعاونی بانوان از عمده‌ترین این تعاونی‌ها است.

وی اظهار داشت: این شرکت تعاونی ها  شامل پنج شرکت تعاون روستایی، ۱۴ تعاونی کشاورزی، ۶ تعاونی تولیدی، ۲ تعاونی منابع طبیعی و آبخیزداری  و یک تعاونی زنان است.

محمدی ابراز کرد: بیش از ۱۲ هزارو ۲۰۰ نفر عضو این تعاونی ها هستند.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.