تهران قرمز شد/ «با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجهیم»

چکیده: مجموعه برخی از مهمترین اخبار کرونایی امروز را اینجا بخوانید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، متاسفانه نوبت به شروع روزهای سیاه‌تر کرونا در ایران رسیده است؛ موج چهارم شروع شده و روز به روز اعدادی که ساعت دو وزارت بهداشت اعلام می‌کند، بیشتر می‌شود.

ظهر امروز، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که “از دیروز تا امروز ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۸۹۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۸ نفر از آنها بستری شدند.”

سیما سادات لاری گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۳۳۲ نفر رسید. هار هزار و ۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.  در حال حاضر ۸۸ شهرستان قرمز و ۱۳۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت “از” و “به” شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

او توضیخ داد: وضعیت شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور بسیار گسترده و نگران کننده بوده و موج چهارم بیماری با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی کشور به سمت نیمه شرقی است.

پایتخت هم قرمز شد

این یعنی برای یک روز دیگر هم میزان شیوع کروناویروس در کشور افزایش پیدا کرده است، موضوعی که البته بعد از تعطیلات نوروز دور از انتظار نبود.

همین باعث شده است که شهرها و استان‌های مختلفی در فهرست قرمز کرونایی قرار بگیرند، فهرستی که امروز تهران، پرجمعیت‌ترین شهر کشور، به آن اضافه شد. امروز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نرم افزار ماسک، وضعیت شهرهای کشور را از نظر رنگ بندی اعلام کرد  که بر اساس این رنگ بندی جدید تهران و البرز نیز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

تهران قرمز شد/ «با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجهیم»

 بر اساس آخرین فهرست اعلام شده توسط برنامه ماسک درباره رنگ بندی شهرها از نظر شیوع ویروس کرونا، ۴۲ شهرستان شامل هفت مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

پیش‌بینی وضعیت وخیم کرونایی استان تهران در هفته آینده

از سویی پیشبینی‌ها در این رابطه هم نگران‌کننده هستند، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در پاسخ به این پرسش که «شرایط کرونا در استان تهران را چگونه پیش بینی می‌کنید؟»، بیان داشت:اگر با این روند پیش برویم تا یک هفته آینده وضعیت وخیمی پیش خواهد آمد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در پاسخ به این پرسش که «آیا چنین شرایطی را پیش بینی می‌کردید؟»،افزود: بله، دقیقا از اوائل اسفند نگرانی وجود داشته و پیش بینی می شد. مشکل اساسی این بود که وسائل نقلیه عمومی، اتوبوس‌ها و مسافرتها در این خصوص همگی دست به دست هم دادند.

البته اکثر استان‌ها در وضعیت بحرانی قرار دارند، برای مثال محمدتقی ایرانی، معاون استاندار بوشهر امروز گفت که در حال حاضر بوشهر دچار شرایط قرمز جنگ کرونایی شده، وضعیت کنونی استان بوشهر ناگوار و بسیار نگران‌کننده است که خروج از آن نیازمند اقدام فوری و جدی است.

«با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجهیم»

همین باعث شد تا امروز سعید نمکی وزیر بهداشت هم نسبت به این موضوع هشدار بدهد، سعید نمکی در این رابطه گفت: با یکی از سهمگین ‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم، برای نظام سلامت ایام پرچالشی را می‌ بینم.

وی ضمن ابراز نگرانی از اینکه با یکی از سهمگین ‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم، تصریح کرد: برای نظام سلامت ایام پرچالشی را می‌ بینم؛ اما می‌ توانستیم به این مرحله نرسیم؛ اتفاقی که در خوزستان افتاد به ما نشان داد که مدیریت این ویروس، کار بسیار سخت و مشکلی است و سختی هایی که کادر بهداشت و درمان در کنترل مسائل خوزستان متحمل شدند از تلاش‌ های ۱۲ ماهه برای کل کشور سخت ‌تر و سنگین ‌تر بود و در واقع اگر همزمان ۳ موج مانند خوزستان به ما تحمیل می ‌شد، نظام سلامت فرو می ‌ریخت.

همجنین امروز ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به قرمز شدن شهر تهران و افزایش مراجعه کرونایی به بیمارستان‌ها بیان کرد: با توجه به تعداد بستری‌ها، وضعیت تهران و ۴۲ شهر دیگر شامل ۷ مرکز استان قرمز شده است و ۵۴ شهرستان از جمله ۶ مرکز استان از امروز نارنجی شده است.

نتیجه موج در بهشت‌زهرا

پیامد این هشدار نمکی از همین حالا هم در بهشت زهرا دیده می‌شود، سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در ر ابطه با شرایط بهشت زهرا(س) در ایام کرونایی تهران اظهار کرد: از ابتدای دی‌ماه تا شب عید (دی، بهمن و اسفند) به طور متوسط بین ۱۵، ۲۰ و ۲۵ متوفا ناشی از ویروس کرونا را داشتیم و نمودار ما خطی بود ولی به ناگاه در فروردین‌ماه این عدد افزایش یافت که روز گذشته ۵۸ متوفی ناشی از ویروس کرونا در بهشت زهرا پذیرش شدند و عدد نگران کننده‌ای است.

وی تصریح کرد: این شرایط حاکی از آن است که مردم پروتکل‌ها را رعایت نکردند و عاجزانه از مردم می‌خواهیم که در این ایام که شرایط سختی است و ممکن است بدتر هم شود پروتکل‌ها را رعایت کنند.

۴۷۲۳۷

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.