چکیده: یاسوج - ایرنا- افزایش چشمگیر شمار تردد خودروها و مسافرت ها در جاده های مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد به عنوان چراغ سبز اوج گیری دوباره بیماری کووید ۱۹ در این استان محسوب می شود.

به گزارش توازن و به نقل از ایرنا، در حالی که مسئولان حوزه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل شیوع ویروس جهش یافته کرونا نسبت به انجام سفرهای نوروزی هشدار می دهند اما تعداد پرشماری از هموطنان بدون توجه به این نگرانی ها در حال سیر و سفر هستند.

مسوولان علوم پزشکی استان با اشاره به افزایش تعداد مرگ و میر روزانه و رشد بیش از۲ برابری بستری شدگان مبتلا به کووید ۱۹ در روزهای اخیر در کهگیلویه و بویراحمد می گویند: در صورت ادامه وضعیت کنونی باید منتظر وضعیت بدتری در نیمه دوم فروردین امسال باشیم.

هم اکنون رنگ وضعیت ویروس کرونا در شهرستان گچساران قرمز و شهرستان بویراحمد هم در وضعیت نارنجی ویروس کرونا قرار دارد اما کارشناسان نسبت به تغییر رنگ وضعیت این ویروس در شهرستان های آبی و زرد به قرمز هشدار می دهند.

در زمان حاضر ورود خودروهای با پلاک استان های قرمز به استان ممنوع است و پس از مراحل تذکر،توصیه به بازگشت پلیس اقدام به جریمه افراد متخلف می کند،ممنوع شدن پذیرش مسافر در مدارس، مهمانسراهای اداری و اسکان چادری در بوستان ها و مناطق گردشگری از برنامه های مسئولان برای کاهش مسافرت های نوروزی است اما آمار رسمی افزایش تعداد ترددها حکایت از بالا بودن سفرهای نوروزی دارد.

افزایش تردد خودروها

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد گفت:میزان تردد روزانه خودرو در جاده های مواصلاتی استان تا پایان روز ششم فروردین نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۹۶ درصد افزایش یافته است.

محمد نصیری راد اظهار داشت: از ابتدای فروردین امسال تا پایان روز ششم ۹۵۱ هزار خودرو در جاده های مواصلاتی کهگیلویه وبویراحمد تردد کرده است.

وی بیان کرد: در مدت مشابه پارسال ۳۳۱ هزار و ۱۳۷ دستگاه خودرو از جاده های استان تردد کرده بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: همچنین میزان تردد ساعتی خودرو در نیمه نخست تعطیلات نوروزی در استان نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۰۸درصد افزایش یافته است.

نصیری راد تصریح کرد: ۲۸ دستگاه تردد شمار برای ثبت میزان تردد وسایل نقلیه در ۱۴ جاده مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد به صورت رفت و برگشت نصب شده است.

وی ابراز داشت: آماده هر نوع همکاری با ستاد کرونای استان برای تحقق قطع زنجیره شیوع کرونا و مصوبات پیشگیری از انتشار این ویروس در استان هستیم.

افزایش شمار بستری شدگان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج  با اشاره به اینکه پیش از این شمار مبتلایان بستری شده بیماری کووید ۱۹ در استان  ۱۰۰ نفر پایدار شده بود گفت: در حال حاضر به دلیل کم توجهی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی این تعداد به ۲۱۶ نفر رسیده است.

پرویز یزدانپناه افزود: از این تعداد ۵۷ نفر مبتلای قطعی و ۱۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه در حال درمان هستند.
وی تاکید کرد: روند افزایش انتشار ویروس کرونا در استان باعث افزایش فوتی های بیماری کووید۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد شده است.

یزدانپناه ادامه داد: متاسفانه در شبانه روز گذشته چهار بیمار مبتلا به کووید ۱۹در کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت:در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین موارد فوتی و مبتلا به این ویروس مربوط به شهرستان‌های کهگیلویه، چرام، گچساران و دنا بوده است.

وی با اشاره به اینکه  افزایش سرعت انتشار، درگیری افرادی با سنین پایین‌تر و بالاتر بودن میزان کشندگی از ویژگی های ویروس کرونای جهش یافته است از شهروندان خواست نسبت به مقوله در خانه ماندن و رعایت مراقبت های بهداشتی جدیت بیشتری داشته باشند.

محدودیت های ترافیکی

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: ورود خودروهای غیربومی از همه مناطق با وضعیت های مختلف به شهرستان های قرمز از جمله شهرستان گچساران در استان ممنوع است.

بهنام ویسی پور ابراز داشت:برای اجرای محدودیت های ترافیکی نوروزی در ورودی شهرستان های گچساران، بویراحمد،کهگیلویه و بهمئی تیم هایی متشکل از پلیس وسایر متولیان در مبادی ورودی و خروجی همه شهرهای استان مستقر شده اند.

وی عنوان کرد: محدودیت های اعلام شده برای خودروهای شخصی است و ناوگان حمل و نقل عمومی و مسافرتی مشکلی برای تردد ندارند.

ویسی پور بدون اشاره به آمار اظهار داشت: تردد خودروها در جاده های برون شهری کهگیلویه و بویراحمد اسفند سال ۱۳۹۹ نسبت به اسفند سال گذشته  بیش از ۴۲درصد افزایش یافته که زنگ خطر انتشار ویروس کروناست.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه اولویت پلیس تذکر سپس برگشت خودرو و در مرحله آخر اعمال قانون است تصریح کرد:رانندگان خودروهایی که در مقابل پلیس  برای اجرای محدودیت های ترافیکی مقاومت کنند جریمه می شوند.

نظارت بر تاسیسات گردشگری

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای فروردین امسال تاکنون ۳۵۷ بازدید از تاسیسات گردشگری استان انجام شده است.

محمد حسین زاده اظهار داشت: در این بازدیدهای نظارتی ۳۲ تذکر کتبی برای فعالان حوزه گردشگری که مراقبت های بهداشتی ویروس کرونا را رعایت نکرده اند صادر شد.

وی بیان کرد: همچنین در سال جدید ۱۷ نفر از صاحبان تاسیسات گردشگری که دستورالعمل های پیشگیری از انتشار ویروس کرونا را به شکل بسیار مطلوبی رعایت کرده اند تشویق نامه کتبی دریافت کردند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بازدیدها از هفت اقامتگاه بومگردی متشکل از ۴۰ اتاق و ۱۵۰ تخت،سه هتل آپارتمان متشکل از ۵۶ اتاق و ۱۶۰ تخت و پنج مهمان پذیر متشکل از ۹۹ اتاق و۳۱۷ تخت در استان ادامه دارد.

وی عنوان کرد:هشت تیم متشکل از ۴۰ نفر نظارت بر مکان های گردشگری نظیر هتل ها،هتل آپارتمان ها و اقامتگاه های بومگردی کهگیلویه و بویراحمد را به عهده دارند.

وی بیان کرد: تیم های نظارتی مذکور در روزهای بیست و هشتم اسفند امسال تا شانزدهم فروردین سال ۱۴۰۰ فعالیت خواهند داشت و با خاطیان به شدت برخورد خواهند کرد.

حسین زاده تاکید کرد:پذیرش حداقلی در هتل‌ها و مراکز اقامتی که تأییدیه بهداشت و درمان را دارند، در شهرهای زرد و آبی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

وی ابراز داشت: شهرستان گچساران به دلیل وضعیت قرمز ویروس کرونا هیچ نوع پذیرش مسافر ندارد.

کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۲۸۰ جاذبه طبیعی ، ۷۷۰ منطقه تاریخی و جلوه های مردم شناسی در دوران پیش از انتشار ویروس کرونا سالیانه میزبان سه میلیون نفر گردشگر است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.