شهروندان از مصرف قارچ های سمی و خودرو خودداری کنند

چکیده: یاسوج- ایرنا- معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: شهروندان از مصرف قارچ های وحشی که فصل رویش آنها شروع شده است و بیشتر سمی هستند، به طور جد خودداری کنند.

رحمت اله افشار روز دوشنبه در این باره اظهار داشت: قارچ ها گیاهانی هستند که مصرف خوراکی پیدا کرده اند، اما همه آنها خوراکی نبوده و بعضی سمی و بسیار خطرناکند.

وی افزود: خوردن چند لقمه از این قارج ها می تواند کبد، کلیه و حتی مغز را از کار انداخته و حتی موجب مرگ شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: حتی افراد متخصص هم بدن نظر آزمایشگاه نمی توانند از روی ظاهر یا مزه قارچ بگویند کدام قارچ وحشی خوراکی و کدام قارچ سمی است.

افشار بیان کرد: تنها آزمایشگاه های ویژه می توانند خوراکی بودن قارچ ها را تایید کنند.

وی ابراز داشت: هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که افراد عادی بتوانند انجام دهند و از طریق آن از خوراکی بودن قارچ اطمینان یابند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ادامه داد: علایم زودرس شامل تهوع و استفراغ، اسهال و شکم درد و تعریق است که گاهی علایم مغزی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری با آن همراه می شود.

وی تصریح کرد: این علایم اغلب ۴ تا ۲۴ ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می شود.

افشار تصریح کرد: علایم دیررس شامل علایم مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب های مغزی ممکن است طی روزها یا هفته ها بعد ظاهر شوند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: در صورت هرگونه شک به مسمومیت با قارچ باید هرچه سریع تر فرد مسموم شده را به بیمارستان منتقل کرد.

وی با اشاره به اینکه نباید جلوی تخلیه معده فرد مسموم شده را گرفت، افزود: گاهی لازم است فرد مسموم شده را مجبور به استفراغ و تخلیه معده کرد تا قارچ های سمی باقی مانده خارج شوند و از این طریق از ورود سم بیشتر به بدن پیشگیری کرد.

افشار افزود: فشارخون، ضربان قلب و دمای بدن فرد مسموم شده را کنترل می کنند.

وی ادامه داد: ممکن است برای تخلیه معده و روده از قارچ های باقی مانده به فرد مسموم مواد مسهل با یا بدون موادی که تهوع ایجاد می کنند، بدهند.

افشار تصریح کرد: ممکن است به فرد مسموم موادی خورانده شود که به سموم موجود در روده متصل شده و در دفع سریع تر مواد سمی و جلوگیری از جذب بیشتر آن ها به بدن، کمک کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: در طول بستری بودن در بیمارستان، بیمار به دلیل عوارض شدید مسمومیت با قارچ مانند تشنج، نارسایی کبد و کلیه مراقبت می شود.

وی افزود: باید از چیدن، خریدن و خوردن قارچ های روییده شده در طبیعت و کوه و دشت پرهیز کرد و باید تنها از قارچ های خوراکی پرورش یافته در کارخانه های معتبر استفاده کرد.

افشار عنوان کرد: پختن، آب پز کردن یا کباب کردن قارچ های وحشی طبیعت، سم آنها را از بین نمی برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ های وحشی پرهیز از مصرف این قارچ ها است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: قارچ ها انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها خوراکی و برخی دیگر سمی است اما به گفته کارشناسان تشخیص آنها از روی ظاهر امکانپذیر نیست.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.