۷۰۰ کیلوگرم گیاه دارویی کمیاب در یاسوج کشف شد

چکیده:  یاسوج- ایرنا- رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد گفت: ۷۰۰ کیلوگرم گیاه دارویی کمیاب امروز شنبه در شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد کشف و ضبط شد.

عباس حسن زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان گیاه دارویی کمیاب شامل ۵۰۰ کیلوگرم بوته مرتعی بیلهر و ۲۰۰ کیلوگرم بوته مرتعی آنغوزه است.

وی افزود: عده ای افراد ناشناس در منطقه مله شوره بویراحمد اقدام به بوته کنی، تخریب منابع طبیعی و درگیری با مأموران منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان داشتند.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بویراحمد بیان کرد: این میزان گیاه دارویی کمیاب در گشت و بازرسی و پس از هماهنگی های لازم با نیروی انتظامی و مقام قضایی از یک دستگاه خودروی پراید کشف و ضبط شده است.

حسن زاده عنوان کرد: خودروی پراید حامل این میزان گیاه دارویی کمیاب توقیف و راننده آن نیز بازداشت و روانه زندان شد.

وی ابراز داشت: این خودرو به پارکینگ منتقل و روند قضایی پرونده نیز در حال پیگیری و بررسی است.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بویراحمد گفت: بوته مرتعی بیلهر و بوته مرتعی آنغوزه جزو گیاهان دارویی کمیاب بوده و از شیرابه آنغوزه ۶۰ نوع علف کُش و ۶۰۰ نوع دارو به دست می‌ آید.

حسن زاده با اشاره به اینکه آنغوزه ارزشمندتر از نفت است، اظهار داشت: تنها راه تجدید حیات طبیعی این گیاه از طریق تولید و پراکنش بذر خواهد بود.

وی افزود: هر چند سال یکبار گیاه آنغوزه بذر داده و پس از بذردهی نیز بوته‌ های آن برای همیشه خشک می ‌شود.

حسن زاده بیان کرد: صمغ استخراج شده از آنغوزه خاصیت دارویی داشته و با کشت این گیاه می ‌توان درآمدی معادل نصف درآمد حاصل از فروش نفت به دست آورد.

وی عنوان کرد: آنغوزه یکی از گیاهان مهم و صادراتی ایران محسوب می شود که خریداران با روش‌ های پیچیده اقدام به تجزیه و تولید ده ‌ها نوع ماده ارزشمند از آن می ‌کنند.

کهگیلویه و بویراحمد دارای افزون بر ۸۰۰ هزار هکتار جنگل و ۵۵۲ هزار هکتار مرتع است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.