علت مرگ پلنگ‌ خاییز مشخص شد

چکیده: یاسوج - ایرنا - مدیر کل محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به پیدا شدن لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده خاییز شهرستان کهگیلویه گفت: علت مرگ این پلنگ برخورد تیر تشی یا جوجه تیغی به قلب این گربسان بود.

سید اسدالله هاشمی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در پی کشف لاشه یک قلاده  پلنگ در منطقه حفاظت شده خاییز توسط محیط بانان شهرستان کهگیلویه لاشه برای کالبد شکافی به دامپزشکی انتقال داده شد.

وی بیان کرد: پس از کالبد شکافی ، دامپزشک علت مرگ را  خون ریزی داخلی ناشی از ورود تیغ تشی به قلب پلنگ خائیز اعلام کرد.

هاشمی گفت : دامپزشک اعلام نموده مرگ براثر ورود جسم نوک تیز (تیغ تشی) به قلب بوده که منجر به خون ریزی داخلی و سرانجام  مرگ  را رقم زده است.

برای نخستین بار در منطقه حفاظت شده کوه خاییز در شهرستان کهگیلویه از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد ۲ قلاده پلنگ کمیاب ایرانی توسط محیط بانان در سال ۹۶ مشاهده شد.

منطقه حفاظت شده خائیز با مساحت ۳۳ هزار و ۳۸۵ هکتار در مصوبه شماره ۱۶۳ مورخ ۲۳/۱۰/۷۷ شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.

پوشش گیاهی منطقه بلوط بنه، کلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.
کوه خاییز با ۳۳ هزار هکتار در حوزه استحفاظی شهرستان های گچساران، کهگیلویه و بهبهان از سال ۷۷ از سوی شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است.
دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه در فاصله حدود۱۸۰ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.