فن آوری های نو به کمک صیانت از جنگل و مراتع کهگیلویه و بویراحمد می آید

چکیده: گچساران- ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت:.براساس تفاهم نامه با پارک علم و فن آوری استان فن آوری های نوین به کمک صیانت از جنگل ها و مراتع می آید.

غلام حسین حکمتیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بخشی از جنگل  های کهگیلویه وبویراحمد بر اثر بیماری های طبیعی دچار  آسیب شده است اظهار داشت: براساس این تفاهم نامه قرار است ۳۰هزار هکتار از این عرصه ها با استفاده از پهپادهای پارک علم وفن آوری محلول پاشی شود.

وی بیان کرد: اعتبار و سم مورد نیاز این طرح از سوی منابع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان تامین می شود.

۱۷۰ هزار هکتار از جنگل های بلوط کهگیلویه وبویراحمد بر اثر تغییرات اقلیمی، خشکسالی های پی در پی و نفوذ ریزگردها و شیوع آفت دچار خشکیدگی شده است.

در نیمی از این جنگل ها به دلیل در دست نبودن مصالح و قرار گرفتن در مناطق کوهستانی امکان اجرای عملیات اصلاحی وجود ندارد.

شاخه زنی و قطع بافت های آسیب دیده ناشی از خشکیدگی یا بیماری های دیگری چون زغالی، خروج بافت های آسیب دیده از جنگل و معدوم سازی آنان، تولید نهال و بذرکاری و ایجاد سامانه های سطوح آبگیر باران از جمله فعالیت های مربوط به احیای درختان بلوط در این استان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمدتصریح کرد: طرح نصب حسگرهای هوشمند برای اطلاع رسانی به موقع  درباره وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع از دیگر برنامه های در دست اجرای این اداره کل است که با مشارکت پارک  علم و فن آوری استان انجام می شود.

حکمتیان با یادآوری اینکه آگاهی به موقع از بروز آتش سوزی نیازی برای کاهش خسارت های آن است عنوان کرد:اجرای این طرح در انتظار تامین اعتبار است.

وی عنوان کرد: امسال یکهزار و ۸۰۰ هکتار از جنگل ها و مراتع استان بر اثر آتش سوزی خسارت دیده است

حکمتیان با اشاره به اینکه سطح آتش سوزی ها بیشتر از این میزان بوده ابراز داشت:این میزان عرصه  طبیعی در کهگیلویه وبویراحمد خسارت جدی دیده اند و نیازمند احیا هستند.

وی بیان کرد: از این میزان یکهزار و۴۰۰ هکتار آن با استفاده از طرح های بذرپاشی و غنی سازی جنگل ها احیا شده است.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ۵۵۲ هزار هکتار مرتع و بیش از ۸۰۰ هزار هکتار جنگل است.
این استان با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.ن حکمتیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.