متفاوت ترین راهپیمایی ۲۲ بهمن /ترامپ رفت، نظام پابرجاست

چکیده: چهل و دومین مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در متفاوت‌ترین شکل خود برگزار شد و البته چهره‌های سیاسی و نظامی اظهارات مختلفی داشتند که آن را چه به صورت مجازی و چه در قالب سخنرانی و مصاحبه به زبان آوردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امروز مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در متفاوت‌ترین نوع خود در طول چهار دهه گذشته برگزار شد. هرچند به سبک و سیاق سال‌های گذشته حضور و رنگ پرچم‌ها و نمادهای مقابله با آمریکا در راهپیمایی امسال نیز نمایان بود اما شیوع ویروس کرونا این راهپیمایی را به رژه موتورسواران و خودروها تبدیل کرد. البته حضورردوچرخه سوارها و برخی راهپیمایان پیاده نیز در این مراسم خودنمایی می‌کرد.

سخنرانی  ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور

هر سال وقتی ساعت به ظهر نزدیک می‌شد جمعیت زیادی حوالی میدان آزادی جمع می‌شدند و اینجا بود که رئیس جمهور در جمع مردم سخنرانی می‌کرد اما امسال این سخنرانی به دلیل گسترش ویروس کرونا و بر اساس دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

روحانی در آخرین سخنرانی خود در سالگرد پیروزی انقلاب به مشکلات زیادی از جنگ اقتصادی گرفته تا موانعی که در طول ۸ سال ریاست جمهوری‌اش بر دولت و کابینه گذشته است، اشاره‌ کرد. او در نهایت برای کم و کاستی‌ها در طول این هشت سال طلب عفو کرد و گفت: «در این ایام جشن ملی که اگر در این هفت سال و نیم در بخش‌های نتوانستیم آنچنان که شایسته ملت ایران بوده  از مردم ایران طلب عفو می‌کنم.»

در پایان مراسم راهپیمایی خودرویی و موتوری یوم الله ۲۲ بهمن، متن قطعنامه سراسری این راهپیمایی در ۹ بند قرائت شد. در این قطعنامه ضمن دعوت به وحدت کلمه و همدلی حول محور ولایت از تلاش جهادگران عرصه سلامت و مقابله با کرونا تشکر و ارج نهاده شده بود. در قطعنامه همچنین به هر سه قوه تاکید شده بود که از حاشیه‌سازی‌ کاذب و مضر بپرهیزند.

بازار داغ اظهار نظرها

امروز مانند سال‌های قبل بازار سخنرانی‌ها و اظهارنظر سیاسیون داغ بود. اظهاراتی که بخش عمده‌ای از آنها شامل نقدهای داخلی بود و بخش دیگری از آن خط و نشان کشیدن‌ و هشدار برای قدرت‌های خارجی.

سعید جلیلی یکی از همان سخنران‌هایی بود که در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مشهد پشت میکروفن قرار گرفت. او گفت: دشمن اکنون با تزویر می‌گوید ایران به برجام برگردد تا ما نیز برگردیم  علاوه بر اینها آنها که خودشان زیر توافق زده‌اند می گویند ایران باید اول به برجام برگردد.ایران با تایید آژانس انرژی اتمی ، همه تعهدات خود طی برجام را انجام داده است و بعد آمریکا بدون انجام تعهداتش از برجام خارج شده است و ایران  مطابق برجام برخی تعهداتش را متوقف کرده است. حالا آمریکا اگر به برجام برگردد و به تعهداتش نیز عمل کند باز هم می خواهد ۱۵۰۰ تحریم را علیه ایران در دست داشته باشد لذا ایران با این خواسته های مزورانه دشمن موافقت نمی‌کند.

البته اظهارنظرها تنها به جلیلی ختم نشد و از میان دولتی‌ها هم حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس نامش در میان سخنران‌های مراسم ۲۲ بهمن شیراز  بود. او در این سخنرانی گفت:  اگر انقلاب اسلامی تا الآن با صلابت و اقتدار به سمت آرمانهایش حرکت کرده به خاطر یکپارچگی و وحدت است؛ طی ۴۲ سال گذشته در هر صحنه‌ای مردم با هم همدل و همراه بودند و با هم حرکت کردند و از عهده مشکلات برآمدند و حتی مشکلاتی که از بیرون تحمیل میشده را تحمل کرده اند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند تداوم و استحکام وحدت هستیم، گفت: میدانیم که مردم با مشکلات متعددی مواجه‌اند، منکر گرانیها و شرایطی که عمدتا ناشی از تحریمها بوده، نیستیم، اما برای فائق آمدن بر این مسائل، نیازمند همراهی و همدلی هستیم.

در جدول زیر به مهمترین بخش اظهارات مطرح شده مسئولان و سیاسیون در مراسم ۲۲ بهمن و البته فضای مجازی اشاره شده است؛

نام / سمت

اظهارات

سردار صفوی/ دستیار و مشاور رهبر انقلاب

 دشمنان خارجی و فرامنطقه‌ای ایران، خصوصا  مثلث شرارت یعنی آمریکائیها  و صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها و نوکران منطقه‌ای آنها نمی‌توانند تهدیدات نظامی جدی برای ایران ایجاد کنند. نظام مقتدر جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران به یاری خداوند  متعال  و توجهات خاص  ۱۴ معصوم  و رهبری خردمندانه و شجاعانه حضرت امام  خامنه‌ای آنقدر قوی شده‌اند که بتوانند از انقلاب اسلامی و منافع ملی و امنیت ملی ایران دفاع کنند و در مقابل هرگونه تجاوز  احتمالی ضربات  غیر قابل تصور  بر دشمنان اسلام و ایران وارد سازند.

علی لاریجانی/ مشاور رهبر انقلاب

 انقلاب اسلامی با پیشوایی امام(ره) بر پایه وحدت امت و اعتماد عمومی شکل گرفت و از واژه‌هایی که امام بیش از هر واژه دیگر به کار می برد، وحدت بود؛ زیرا وحدت، کلید پیروزی و استمرار انقلاب است. انقلاب اسلامی ایران، با صلابت اما مظلوم است. متاسفانه برخی به هر بهانه‌ای می خواهند صفوف ملت را متفرق کنند و حال آن که انقلابی واقعی کسی است که وفاق ملی را تحت زعامت رهبری معظم انقلاب پی بگیرد تا قدرت ملت بر مکر دشمن فائق آید.

علی سعیدی/ رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا

بزک کردن بایدن و دیو و دلبرسازی از ترامپ و بایدن در صحنه سیاست کار غلط و بیهوده ای است و مردم باید هوشیار باشند که فریب این بازی‌های جدید را نخورند. راهبرد بایدن همان راهبردهای دوران اوباما است چرا که وی معاون اوباما بود و تمامی سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی آمریکا را در دوران ریاست جمهوری اوباما تدوین و راهبری می‌کرد.راهبرد آنان همواره دشمنی و خصم با ملت ایران بوده است.

اسحاق جهانگیری/ معاون اول رئیس جمهور

آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی سه خواست تاریخی ملت ایران در آن روز بود که اکنون به میثاق و تعهد یکایک ما در حکومت و جامعه مدنی تبدیل شده است.انقلاب آن روز نتیجه آگاهی و جان فشانی همه بود و امروز هم بدون تبعیض از آنِ همه ایرانیان اعم از زنان و مردان، نسل ها و گروه های اجتماعی، اقوام و مذاهب است. حفظ و بالندگی این میراث ملی و دینی در پاسداشت و پیگیری عملی آرمان های انقلاب یعنی آزادی، استقلال، جمهوریت، عدالت و پیشرفت همه جانبه است.

سردار غلامرضا سلیمانی/ رئیس سازمان بسیج مستضعفین

دنیای به ظاهر متمدن غرب و شرق عالم که دچار بحران معنویت شده بود و در سایه مکاتب مادی و لیبرالیستی مشکلات بزرگ و غیر قابل حل را در پیش روی خود می‌دید در یک گوشه از جهان شاهد رخداد بزرگی بود که خداباوری و دین باوری را برای سعادت انسان‌ها و کمال انسانیت به منصه ظهور رساند.

*جمهوری اسلامی ایران یک نظام متفاوت از حکومت‌های به ظاهر دموکراسی است.

فرهاد دژپسند /وزیر اقتصاد

*زنجیره توطئه‌ها که به منظور تسریع در اهداف دشمنان طراحی شده بود نقطه به نقطه عقیم ماند اما دشمن آرام نگرفت. دشمنان نمی‌توانستند از منابعی که در سنوات گذشته از ایران غارت کرده بودند، دل بکنند لذا جنگ را تحمیل کردند.

*دشمن تصور می‌کرد آنچه که بر سر ایران آورده بعد از پیروزی انقلاب هم می‌تواند پیاده کند اما خیال باطلی بود زیرا رهبری داشتیم که در غرب شناسی ید طولایی داشت. رهبر فرزانه انقلاب دست آنها را خواند و می‌دانست اگر با مدیریت و هوشمندی این امر درایت نشود، دشمن به اهداف خود خواهد رسید.

سردار محمدحسین سپهر/ جانشین رئیس بسیج مستضعفین

وقتی اوباما در مذاکرات وین و بحث هسته ای در پایان مذاکرات خود را پیروز مذاکرات می‌دانست و اعلام کرد مذاکره یعنی فروپاشی ایران، امروز برخی به ما نسخه مذاکره می‌دهند و بدون توجه به نظرات رهبری به می‌خواهند دوباره مذاکره کنیم.  آمریکا بعد از انقلاب اسلامی هر جنگ نیابتی علیه ما کلید زد و یا جنگی علیه مسلمانان شروع کرد، بدون استثنا در تمام این جنگ ها به واسطه صدور مقاومت و ایستادگی و نترسیدن شکست خورد.

*تحریم اقتصادی بزرگ‌ترین مؤلفه بعد از حملات نظامی بود. آمریکا قدرت خود را در تمامی عرصه‌ها به کار گرفت، حمله نظامی را که کلید زد اما به واسطه ظهور مقاومت و انقلاب اسلامی شکست خورد و همچنین در تشکیل تحریم‌های اقتصادی که تا به امروز در حال مبارزه با جنگ اقتصادی هستند و در این گزینه هم شکست خوردند.

سید محمدحسن ابو ترابی‌فرد/امام جمعه موقت تهران

*بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور ریشه در تصمیمات بدون تخصص و غیرعلمی مسئولان دارد.

*وظیفه‌شناسی و رهبری صالح از ارکان این انقلاب است، باید این پشتوانه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تقویت شود تا بسیاری از مشکلات در جامعه امروز را رفع کنیم. رهبری مدبرانه و مردم ولایتمدار از ارکان اصلی این انقلاب هستند.

علی شیرازی / مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه ثارالله سپاه

 آزادی امروز در کشور ساری و جاری است و به همه مقامات کشور نقد می‌شود که این نیز یکی دیگر از اهداب انقلاب استصدور انقلاب را از اهداف عالیه نظام است؛ مردم یمن، فلسطین، سوریه و ملت‌های آزاده اروپایی از انقلاب مردم ایران درس گرفتند. امروز بسیج جهانی اسلام شکل گرفته است. امردز صدای شکست استخوان‌های رژیم اشغالگر قدس و ایالات متحده به گوش می‌رسد

۲۱۶۲۱۶

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.