افسانه کمالی: بازیگر خوش‌شانسی هستم

چکیده: افسانه کمالی باور دارد بازیگر خوش‌شانسی است که حضور در تلویزیون را با سریال «سایه» و بازی در سینما را با فیلم «یک روز بخصوص» آغاز کرده است.

زهرا صلواتی: افسانه کمالی، بازیگری در تلویزیون را با سریال «سایه‌بان» آغاز کرد و ایفاگر نقش سارا در این اثر شد. «سر دلبران» و «سرباز» از جمله دیگر سریال‌هایی هستند که او در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است.

کمالی، آشنایی‌اش با برادران محمودی و آغاز بازی‌اش در تلویزیون با سریال «سایه‌بان» را یکی از خوش شانسی‌های حرفه‌ای خود می‌داند.

این بازیگر اعتقاد دارد امثال سارا را در میان دختران امروزی هم به وفور می‌توان مشاهده کرد و حتی همه دختران در یک مقطع زمانی خاص در زندگی‌شان، همچون سارا، دارای روحیه‌ای خجالتی و شکننده هستند. به باور کمالی، این حد از مظلومیت در کاراکتر سارا با وجود شرایط و محیطی که در آن بزرگ شده و رشد کرده است، چندان غیرقابل باور نیست.

افسانه کمالی تاکید می‌کند از کلیشه شدن در قالب شخصیت‌هایی شبیه به سارا نترسیده است، چرا که مدیریت مسیر حرفه‌ای هر بازیگری در مرتبه اول به دست خودش است. او البته می‌گوید هر چه نقش از خودش دورتر باشد، برایش جذابیت های بیشتری دارد.

او می ‌گوید بازخوردهایی که دریافت کرده، نشان می‌دهد «سایه‌بان» توانسته با مخاطبان خود ارتباط خوبی برقرار کند و مردم هنوز او را به اسم سارای سریال «سایه‌بان» می‌شناسند.

سریال «سایه‌بان» این شب‌ها روی آنتن آی فیلم عربی است. به همین مناسبت، گفت‌وگویی داشته‌ایم با افسانه کمالی، بازیگر نقش سارا در این مجموعه تلویزیونی.

افسانه کمالی: بازیگر خوش‌شانسی هستم

سریال «سایه‌بان»، اولین حضور جدی شما در تلویزیون است. از این تجربه و کیفیتش بگویید.

فکر می‌کنم آدم خوش‌شانسی هستم که بازیگری در سینما را با همایون اسعدیان آغاز کردم و در تلویزیون با برادران محمودی. بازی در «سایه‌بان» واقعاً تجربه‌ای عالی و آموزنده بود.

نقش سارا را که در این سریال ایفاگرش بودید، چگونه ارزیابی می‌کنید و چقدر حس نزدیکی و همذات‌پنداری با این کاراکتر داشتید؟

سارا دختر جوانی است که شبیه او را به وفور می‌توان در جامعه مشاهده کرد. او در خانواده‌ای بزرگ شده است که می‌خواهند شرافتمندانه زندگی کنند و روی پای خود بایستند. سارا و خانواده‌اش با بروز هر مشکلی ناامید نمی‌شوند و تمام تلاش را برای فائق آمدن بر مشکلات به کار می‌گیرند.

به نظرتان سارا زیادی مظلوم و شکننده نیست؟

امثال سارا در جامعه امروز ما زیاد هستند. دختران مظلوم و شکننده‌ای که کمی هم زودباور و ساده هستند و گول می‌خورند. البته شاید هر دختری در یک مقطع خاص از زندگی‌اش دارای چنین روحیاتی باشد، مثلاً خود من هم چنین احساسی را در بدو ورود به دانشگاه داشتم و بعضی از رفتارهایم شبیه سارا بود.

هرچه نفش از خودم فاصله داشته و با خود واقعی‌ام متفاوت باشد، بیشتر مورد پسندم است

از این نظر، رفتارهای سارا برای من آشنا و عجیب نبود و درکش می‌کردم. سارا علاوه بر روحیات شکننده‌ای که دارد از بیماری قلبی هم رنج می‌برد و همین موضوع، بر مظلومیت او اضافه می‌کند.

این حد از مظلومیت و خجالتی بودن نمی‌تواند اثر معکوس بر مخاطب داشته باشد و حتی او را از کاراکتر دور کند؟

این مظلومیت با توجه به شرایطی که سارا در آن بزرگ شده، خیلی عجیب و غریب نیست. او دو برادر دارد که به خاطر بیماری‌اش همیشه مراقبش بوده‌اند و تمام رفت و آمدهایش به خانه و مدرسه محدود بوده است. از سوی دیگر سارا ذاتاً دختری خجالتی و کم‌حرف است و گوشه‌گیری می‌کند.

نگران نبودید که در قالب کاراکترهای شبیه سارا، کلیشه شوید و پیشنهادات بعدی‌تان هم در حول و حوش شخصیت‌های این‌چنینی باشد؟

هر نقشی، ویژگی‌ها و مختصات خودش را دارد و دو نقش حتی اگر در کلیت شبیه هم باشند، قطعاً در جزئیات اختلافاتی دارند. حتی نقش دو کاراکتر مشابه را هم می‌توان به اشکال مختلف ایفا کرد. در ضمن این نکته را هم باید در نظر گرفت که خود بازیگر هم حق انتخاب دارد و می‌تواند نقش‌های تکراری را نپذیرد و مسیر حرفه‌ای‌اش را به سمت و سوی دیگری ببرد.

افسانه کمالی: بازیگر خوش‌شانسی هستم
افسانه کمالی در سریال‌هایی چون «سایه‌بان»، «سر دلبران»، «سرباز» و فیلم «یک روز بخصوص» بازی کرده است

خودتان چه نوع نقش‌هایی را می‌پسندید و مایلید که بازی کنید؟

هرچه نفش از خودم فاصله داشته و با خود واقعی‌ام متفاوت باشد، بیشتر مورد پسندم است. دوست دارم با نقش‌های متفاوت خودم را محک بزنم.

استقبال مردم از سریال «سایه‌بان» به خصوص در پخش اولیه چطور بود؟

مردم سریال را می‌دیدند و دنبال می‌کردند. همان زمان تعداد دنبال‌کنندگانم در شبکه‌های اجتماعی ناگهان افزایش یافت و همین نشان می‌دهد که مخاطبان سریال را می‌بیند و با شخصیت‌هایش آشنا هستند. حتی گاهی در خیابان با خودم صحبت می‌کردند و محبت داشتند.

شما در تجربه اول بازیگری‌تان در تلویزیون یکی از نقش‌های اصلی سریالی پرمخاطب را به عهده داشتید و «سایه‌بان» می‌توانست حکم سکوی پرتاب را برای شما داشته باشد. این پیش‌بینی به حقیقت پیوست؟

حقیقتاً هیچ اتفاقی مد نظر من نبود و توقع خاصی نداشتم که حالا درباره تحققش صحبت کنم. همین که هنوز مردم من را در کوچه و خیابان می‌بینند و به هم اشاره می‌کنند و می‌گویند «سارای سایه‌بان است»، کلی خوشحالم می‌کنند و خستگی از تنم بیرون می‌رود.

          خواندن این مطالب پیشنهاد می‌شود: 

         ◾️دختران غمگین روی پوستر تازه «هفت و نیم»/ عکس

         ◾️آغاز پخش سریالی جدید از تلویزیون/ عکس

نقاط قوت و تمایز «سایه‌بان» را که باعث پرمخاطب شدن این سریال شد، در چه می‌بینید؟

همه چیز سریال «سایه‌بان» واقعی است. «سایه‌بان» واقعیات زندگی مردم را نشان می‌دهد، آن هم مردم فرودست اما شرافتمندی که با وجود محرومیت، هرگز به بی‌اخلاقی دست نمی‌زنند و اصالت خودشان را حفظ می‌کنند. قصه، شخصیت‌ها، بازی‌ها و همه مناسبات سریال «سایه‌بان» واقعی است.

اطلاع دارید سریال «سایه‌بان» در حال پخش از آی فیلم عربی است؟

نه، متاسفانه. از شما می‌شنوم.

این روزها را چگونه می‌گذرانید؟

در حال بازی در فیلم «قطع فوری» به کارگردانی خانم مریم بحرالعلومی هستم.

۵۷۵۷

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.