کهگیلویه و بویراحمد می تواند پایلوت گردشگری ورزش روستایی شود

چکیده: یاسوج- ایرنا- رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی گفت: کهگیلویه و بویراحمد قابلیت تبدیل شدن به پایلوت گردشگری ورزش روستایی در کشور را دارد.

به گزارش توازن و به نقل از ایرنا، محمدتقی امیری خراسانی روز سه شنبه در نشست مجمع سالیانه هیأت ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: دلیل این امر چهارفصل بودن استان، داشتن جاذبه های متعدد طبیعی و تاریخی و برخورداری آن از ماهیت گردشگری است.

وی افزود: تبدیل شدن کهگیلویه و بویراحمد به پایلوت گردشگری ورزش روستایی در کشور منجر به ایجاد اشتغال، درآمدزایی، توسعه کارآفرینی، ارتقای روزافزون ورزش روستایی و مهاجرت معکوس مردم از شهرها به روستاهای این استان می شود.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی بیان کرد: می توان اقدام هایی مهم برای گسترش هر چه بیشتر ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی در کهگیلویه و بویراحمد انجام داد و مسؤولان فدراسیون نیز این آمادگی را دارند.

امیری خراسانی عنوان کرد: باید متولیان حوزه ورزش کهگیلویه و بویراحمد برای ثبت بین المللی آن دسته از بازی های بومی، محلی این استان که سال های گذشته به ثبت ملی رسیده اند اقدام و پیگیری کنند.

وی ابراز داشت: آن دسته از بازی های بومی، محلی کهگیلویه و بویراحمد که تاکنون به ثبت ملی نرسیده اند نیز باید برای ثبت ملی آنها تلاش شود.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی گفت: برگزاری جشنواره و مسابقات بازی های بومی، محلی در کهگیلویه و بویراحمد به صورت منطقه ای و کشوری جزو راهکارهای مناسب برای کمک به توسعه روزافزون آن است.

امیری خراسانی اظهار داشت: اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی کهگیلویه و بویراحمد می توان یک جشنواره کشوری بازی های بومی، محلی در این استان برگزار کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: هر چند که تاکنون فعالیت هایی ارزنده برای توسعه ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی در استان انجام شده اما انتظار مضاعف تری از مسؤولان این هیأت می رود.

سید محمدتقی علوی اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد استانی کمتر توسعه یافته است اما استعدادهای ورزشی غنی به ویژه در مناطق روستایی و عشایری آن وجود دارد.

وی افزود: این استعدادها با حمایت های بیش از پیش متولیان حوزه ورزش کهگیلویه و بویراحمد و مسؤولان فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی می توانند در کشور مطرح شوند.

مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: زیرساخت های ورزشی این استان از جمله در ورزش روستایی رشد قابل ملاحظه ای در سال های اخیر داشته است.

علوی عنوان کرد: سرانه فضای ورزشی کهگیلویه و بویراحمد هم اینک ۹۴ سانتیمتر است و این رقم تا پایان سال ۱۴۰۰ به یک مترمربع می رسد.

وی ابراز داشت: مسؤولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد حمایت ویژه ای از حوزه ورزش این استان از جمله در زمینه تأمین زیرساخت های ورزشی دارند.

علوی گفت: حدود نیمی از جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد ساکن روستاها هستند و به همین دلیل نیز می طلبد که نگاه ویژه ای به ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی استان از سوی مسؤولان فدراسیون شده و به طور جدی از آن حمایت کنند.

وی اظهار داشت: درخواست می شود که مسؤولان فدراسیون شرایط بهتری را برای گسترش هر چه بیشتر ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی در کهگیلویه و بویراحمد فراهم کنند.

افزون بر ۵۰ هزار ورزشکار ساماندهی شده مرد و زن در رشته های مختلف در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کنند.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.