دو خبر کوتاه از بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران

چکیده: گچساران - ایرنا - مسئول اتاق عمل بیمارستان بعثت صنعت نفت گچساران گفت: عمل جراحی برداشت کیسه صفرا برای نخستین بار به روش لاپاراسکوپ یا جراحی نوین و بدون باز کردن شکم در این بیمارستان با موفقیت انجام شد.

ژاله بیات فر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: عمل برداشتن کیسه صفرا موسوم به کله سیستکتومی بر روی بانویی ۲۴ ساله به روش لاپاراسکوپی از سوی دکتر ‘اسماء شیخی’ متخصص جراحی عمومی و تیم همراه در بیمارستان نفت گچساران انجام گرفت.

وی تصریح کرد: جراحی لاپاراسکوپی به روشی گفته می شود که جراح با برش های ریز و با استفاده از دوربین به شکم بیمار وارد می شود و عمل جراحی را انجام می دهد و دستگاهی که با آن این عمل انجام می شود لاپاراسکوپی نام دارد.

وی عنوان کرد: تسریع روند درمان و ترخیص زودتر بیمار، بازگشت سریع‌تر بیمار به فعالیت روزانه، کمتر شدن عوارض جراحی  و درد بسیار کمتر  از مزایای انجام این نوع جراحی هاست.

مسئول اتاق عمل بیمارستان بعثت صنعت نفت گچساران با اشاره به اینکه جراحی لاپاراسکوپی، جراحی سوراخ کلیدی نیز نامیده می شود افزود: منظور این است که عمل جراحی از طریق سوراخ هایی در جدار شکم و نه از طریق باز کردن شکم انجام می شود.

بیات فر تصریح کرد: جراحی لاپاراسکوپی جراحی با حداقل تهاجم نیز خوانده می‌شود و در واقع شاخه‌ای از آندوسکوپی است (جراحی آندوسکوپی) می باشد.

وی ابراز داشت: با این دستگاه می‌توان عمل های دیگر از جمله سینوزیت، کلیه و زنان را انجام داد و در این روش نیازی به عمل باز نیست.

بیات فر اظهار داشت: این دستگاه با اعتباری بیش از ۱۵ میلیارد ریال اعتبار خریداری شده است.

راه اندازی صندوق الکترونیکی شکایات

صندوق الکترونیکی شکایات برای جمعیت زیر پوشش بهداشت و درمان صنعت نفت راه اندازی شد.

  به گزارش توازن و به نقل از ایرنا، این صندوق، زیر شاخه پورتال سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت به نشانی   https://www.piho.ir/fa/service/complaint است که برای طرح شکایات جمعیت تحت پوشش سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت راه اندازی شده است.

کارکنان و جمعیت زیر پوشش بهداشت و درمان صنعت نفت می توانند شکایات خود را به صورت غیر حضوری در این سامانه ثبت کنند.

در حال حاضر افزون بر ۱۳ هزار نفر اعم از کارکنان شاغل و افراد تحت پوشش و کارکنان بازنشسته و افراد تحت تکلف از خدمات مراکز درمانی بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران بهره می برند.

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از طولانی ترین شبکه های خطوط مناطق نفت خیز را در گستره چهار استان کهگیلویه و بویراحمد ، خوزستان ، فارس و بوشهر دارد.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.