آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب های بویراحمد مشاهده نشده است

چکیده: ایرنا - یاسوج- رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد گفت: با پایش تالاب ها و ردخانه ها تا کنون موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب این شهرستان مشاهده نشده است.

علی رویین تن روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: گشت مشترک پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب و رودخانه‌های بشار، کبگیان و قلات با همکاری محیط زیست به منظور پیشگیری و پایش این بیماری آغاز شده است.

وی افزود: مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر در شناسایی به موقع کانون‌های بیماری در حیات وحش نقش موثری دارد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد بیان کرد: هر ساله با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب، رودخانه و زیستگاه‌های پرندگان آبزی احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان افزایش می‌یابد که پایش و کنترل تالاب به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری حائز اهمیت است.

رویین تن با بیان اینکه شهرستان بویراحمد با دارا بودن رودخانه‌ها و زیستگاه‌های متعدد و طبیعت زیبا محل زمستان گذرانی بسیاری از پرندگان مهاجر است، افزود: پایش این تالاب و زیستگاه‌ها تا زمان حضور پرندگان مهاجر ادامه دارد.

   آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی  است که  دارای سه نوع  C,B,A می باشد.

   پرندگان وحشی و آبزی می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروسهای آنفلوانزای  پرندگان را با خود جابجا کنند.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.