۶ طرح آبخیزداری در باشت احداث شد

چکیده: گچساران - ایرنا- سرپرست اداره منابع طبیعی وآبخیزداری باشت گفت:۶ طرح آبخیزداری این شهرستان احداث شده و همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی بهره برداری می شود.

حمید حسینی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:سازه های آبخیزداری باشت در مناطق چاه تلخ (دوطرح) ،ده بزرگ،پشت کوه باشت (دو طرح) و آبدهگاه و به صورت  سنگ ملاتی ایجاد شده است.
حسینی با اشاره به اینکه طرح های آبخیزداری باشت از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است تاکید کرد:این سازه ها با مبلغ قرارداد ۴۴میلیارد ریال اجرا شده است.
وی حجم سازه های اجرا شده در طرح های مذکور را ۱۶ هزار و۴۰۰ متر مکعب برآورد کرد.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت همچنین از در حال اجرا بودن سازه آبخیزداری با حجم یکهزار و ۷۰۰ متر مکعب در منطقه آبدهگاه خبر داد و اضافه کرد: این طرح با پنج میلیارد و۸۲۰ میلیون ریال اجرا می شود.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: سد سنگ ملاتی “تنگ تیز” با گنجایش۶۰۰ هزار متر مکعب آب از سازه های مهم آبخیزداری در حال بهره برداری این شهرستان است.

وی افزود: سد تنگ تیز باشت با ارتفاع مفید ۱۵ متر و طول سرریز ۴۰ متری با دبی دوره بازگشت ۵۰ ساله طراحی شده است.

حسینی تصریح کرد: طرح تغذیه مصنوعی آبدهگاه با ظرفیت یک میلیون متر مکعب آب از دیگر سازه های مهم آبخیزداری در باشت که متشکل از ۱۷ حوضچه است.

وی تاکید کرد:تقویت سفره های زیرزمینی، پیشگیری از فرسایش خاک و کاهش  خسارت های سیلاب از مزایای احداث طرح های آبخیزداری است.

وی عنوان کرد: تامین آب پایدار برای کشاورزی ازدیگر برکات اجرای طرح های آبخیزداری در باشت بوده است.
میزان میانگین بارندگی بلند مدت ۲۵ ساله در ۶۳۴میلیمتر است.

شهرستان۲۲هزار نفری باشت در جنوب شرقی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.