منابع مالی پالایشگاه سوخت سبز باشت پس از ۲ سال تامین شد

چکیده: یاسوج- ایرنا- استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: منابع مالی ساخت پالایشگاه سوخت سبز «بیواتانول» شهرستان باشت بعد از ۲ سال تامین شد.

به گزارش ایرنا حسین کلانتری روز جمعه گفت : این کارخانه به عنوان یکی از طرح های مهم در دست اجرای کشور برای تولید بنزین گیاهی با ۱۴ درصد پیشرفت فیزیکی به دلیل ناچیز بودن منابع مالی راکد بود و علیرغم پیگیری سازمان متولی (ایدرو) در تامین تسهیلات بانکی با مشکل مواجه شد.

وی بیان کرد: طرح بیواتانول سوختی باشت ، زیر مجموعه های سازمان ایدرو وابسته به وزارت صنعت و معدن بوده که در سال ۱۳۹۸  با اعتباری بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان ایدرو عملیات اجرایی آن آغاز شد.

کلانتری اظهار داشت: کارخانه بیواتانول شهرستان باشت در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار  در دست ساخت است.

وی در نشست با هیات مدیره بانک سپه کشور مقرر شد بانک سپه به عنوان بانک اصلی نسبت به تامین مالی طرح به صورت سندیکایی اقدام و در صورت عدم مشارکت سایر بانک های کشور، این بانک نسبت به تامین مالی این طرح و سایر طرح های مهمی که مدیریت ارشد اجرایی استان  تشخیص دهند  مشارکت کلی داشته باشد.

کلانتری ادامه داد: مشارک  بانک سپه به عنوان نقطه عطفی در تامین مالی طرح های بزرگ صنعتی استان خواهد بود.

کلانتری ادامه داد: طرح  بیواتانول سوختی باشت دومین طرح پالایشگاه سوخت سبز بعد از پالایشگاه سوخت سبز کرمانشاه است که مجوز آن را وزارت صنعت به استان اعطا کرد.

رئیس هیأت مدیره بانک سپه در این دیدار از پیگیری های مستمر استاندار کهگیلویه و بویراحمد برای اجرای این طرح تقدیر کرد و گفت: استان های کمتر برخوردار از جمله کهگیلویه و بویراحمد در اولویت  سرمایه گذاری این بانک قرار دارند.

محمدکاظم چقازردی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت های مهمی در حوزه های آب، کشاورزی، گردشگری و انرژی  است ،گفت: بانک سپه از بخش تولید، اشتغال و سرمایه گذاری در استان حمایت خواهد کرد.

چقارزردی تصریح کرد: برای ایجاد رونق تولید و کسب و کار با توجه به درخواست‌های استاندار کهگیلویه و بویراحمد تسهیلات خوبی به استان از سوی بانک سپه ارائه خواهد شد.

 حجم سرمایه گذاری این طرح ۸ هزار میلیارد ریال است  که سالانه توان تولید ۶۶ میلیون لیتر  بیواتانول سوختی و  ۶۶ هزار تن کنجاله تخمیری خوراک دام را خواهد داشت که در زمان بهره برداری بیش از ۲۰۰ نفر در این واحد صنعتی مشغول کار خواهند شد.

 این طرح علاوه بر اینکه یک تحول بزرگ صنعتی در شهرستان باشت را به همراه خواهد داشت در بخش کشاورزی نیز تحول عظیمی ایجاد خواهد کرد که ابعاد آن فراتر از نگاه صنعتی طرح خواهد بود به نحوی که در زمان  بهره برداری از این واحد سالانه ۱۸۵ هزار تن ذرت دانه ای به عنوان خوراک و مواد اولیه مورد نیاز است.

قرار گرفتن این طرح در لیست ۳۳ طرح جهش تولید از دیگر ابتکارات استاندار و حوزه اقتصادی استان به شمار می آید.

 به عبارتی برای تامین خوراک این واحد بزرگ صنعتی سالانه حدود ۲۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی باشت و گچساران و شهرستان های همجوار باید به زیر کشت ذرت رفته تا بتوان نسبت به تامین خوراک این واحد اقدام شود همین امر باعث توسعه کشاورزی و اشتغالزایی در منطقه خواهد شد.
 محصولات تولیدی این کارخانه ضمن مصرف داخل ، امکان کامل  صادرات را نیز دارند  که به محض بهره برداری پروژه  در یک دوره ۳۰ ماهه تحول مهمی نیز در صادرات استان به همراه خواهد داشت .

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.