ماجرای اعتراض منجر به مدال ایران در آسیایی انتخابی نوجوانان جهان

چکیده: سرمربی تیم ملی شطرنج رده‌های سنی ضمن تاکید بر عملکرد خیره کننده ایران در مسابقات آسیایی انتخابی جهان در مورد اعتراض مطرح شده که منجر به مسجل شدن یک مدال شد، توضیح داد.

سرمربی تیم ملی شطرنج رده‌های سنی عملکرد ایران در مسابقات جهانی که با کسب ۶ مدال و ۷ سهمیه برای حضور در مرحله نهایی این رقابت‌ها همراه بود را خیره کننده عنوان کرد.
مهرداد اردشی در گفتگو با خبرنگار مهر با یادآوری اینکه برای نخستین بار در طول تاریخ مسابقات شطرنج قهرمانی رده‌های سنی جهان به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: تیم ۲۶ نفره ایران در این دوره رقابت‌ها عملکرد خیره کننده‌ای داشت طوری که موفق شد بالاتر از چینِ همیشه مدعی در رده دوم آسیا قرار بگیرد و ۶ مدال طلا، نقره و برنز را هم از آن خود کند.
وی که طی ۱۵ سال گذشته به عنوان سرمربی یا مربی کنار شطرنجبازان رده‌های سنی پایه بوده است، ادامه داد: شطرنج ایران همیشه در رده‌های سنی و نوجوانان جزو مدعیان است و در مسابقات مختلف حکم یک رقیب قدرتمند و مطرح را داشته است. امسال اما عملکرد شطرنجبازان خیلی خیره کننده بود. اینکه توانستیم از رقابت با مدعیانی مانند هند و چین صاحب ۶ مدال شویم، دستاورد مهمی برای شطرنج کشور به حساب می‌آید.
سرمربی تیم ملی شطرنج رده‌های سنی پایه همچنین به دعوتنامه فدراسیون جهانی برای یکی از نمایندگان ایران جهت حضور در مسابقات قهرمانی جهان اشاره کرد و گفت: مائده یوسفیان در این رقابت‌ها مدال نگرفت اما عملکردش به اندازه‌ای قابل توجه بود که از چشم فدراسیون جهانی پنهان نماند. یوسفیان هم با دعوتنامه ویژه ای که از فیده دریافت کرده می‌تواند ۶ شطرنجباز دیگر کشورمان را در مرحله نهایی مسابقات قهرمانی جهانی همراهی کند.
اردشی همچنین به اعتراضی که در جریان مسابقات آسیایی انتخابی نوجوانان جهان از طرف ایران به فیده ارائه شد و در نهایت مسجل شدن یکی از مدال‌های کشورمان را به همراه داشت، اشاره کرد و گفت: در جریان رقابت سحر معصومی با حریف اماراتی‌اش در رده سنی زیر ۱۴ سال به جریان بازی و عملکرد نماینده امارات مشکوک شدیم. بعد از اتمام مسابقات موضوع را بررسی و برای‌مان مسجل شد که حریف اماراتی در جریان این دیدار آنلاین از نرم افزار استفاده کرده است. در همین زمینه اعتراض رسمی خود را به فیده اعلام کردیم.
وی در این زمینه افزود: فیده هم در کمترین بازه زمانی به موضوع اعتراض ایران رسیدگی و آن را پذیرفت. در نتیجه تمام امتیازهای به دست آمده برای شطرنجباز اماراتی در این بازی را از او گرفت و همه امتیازات را به سحر معصومی داد. این رای فیده و نتیجه آن در مدال برنزی که سحر معصومی گرفت تاثیر گذار بود. چه بسا اگر متوجه این حرکت شطرنجباز اماراتی نمی‌شدیم و موضوع را پیگیری نمی‌کردیم این مدال هم به دست نمی‌آمد.
سرمربی تیم شطرنج رده‌های سنی پایه با اشاره به اینکه از شنبه آینده مرحله نهایی مسابقات قهرمانی جهانی به میزبانی گرجستان آغاز می‌شود، تصریح کرد: این مرحله از رقابت‌ها به مدت سه روز ادامه دارد. تقریباً بهترین‌های شطرنج جهان در رده سنی پایه در این مرحله از مسابقات شرکت خواهند داشت اما امید زیادی به کسب نتیجه از آن داریم.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.