ضرورت راه اندازی مراکز مانیتورینگ یاسوج و گچساران

چکیده: یاسوج- ایرنا- با گذشت حدود چهار سال از تصویب طرح ایجاد مرکز مانیتورینگ شهرهای یاسوج و گچساران در کهگیلویه و بویراحمد و اجرای مقدمات انها، اما هنوز راه اندازی نشده است.

به گزارش توازن و به نقل از ایرنا، ترافیک به معضلی اساسی برای ساکنان شهر یاسوج و برخی مواقع شهر گچساران تبدیل شده است و و در برخی ساعت های روز ایجاد راهبندان این شهرها بویژه یاسوج را به بن بست می کشاند و اعصاب شهروندان را به هم می ریزد.

شهر یاسوج به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین شهر های کشور با شرایط اب و هوایی مطلوب در ۵۰ سال اخیر جمعیت آن از ۱۰ هزار نفر به بیش از ۲۰۰ هزار نفر رسیده است.

رشد جمعیت از یک سو و افزایش بی رویه تعداد خودرو و خیابان های با عرض کم سبب شده شهر یاسوج با مشکلی به نام ترافیک در طول روز رو به رود شود که انرژی و وقت زیادی از شهروندان می گیرد.

کارشناسان ترافیک از مراکز کنترل جامع ترافیک شهری یا مانیتورینگ به نام چشم شهر یاد می کند که جزو ضرورت های امروزی شهرهای پرجمعیت  محسوب می شود.

به همین دلیل شهرهای دارای مراکز مانیتورینگ هم در کنترل ترافیک و روان کردن آن موفق هستند هم در تامین برخی نیازهای اساسی شهروندان از جمله امنیت رویکرد قابل دفاعی دارند.

اغاز عملیات اجرایی مرکز مانیتورینگ یاسوج

«مرکز کنترل جامع ترافیک شهری تا پایان شهریور ماه سال آینده در یاسوج راه اندازی می‌شود» این جمله ای است که در دی ماه سال ۹۵ توسط شهردار وقت یاسوج اعلام شد اما با گذشت حدود ۴ سال هنوز این طرح بی نتیجه مانده است.

همچنین آذر ماه ۹۸، شهردار فعلی یاسوج گفت که اتاق پایش تصویری (مرکز مانیتورینگ) در ساختمان شهرداری یاسوج در حال راه اندازی است که با افتتاح آن در آینده نزدیک بخش زیادی از ترافیک این شهر روان و منظم تر خواهد شد.

 البته برای ایجاد مرکز مانیتورینگ شهر دوگنبدان مرکز گچساران حتی یک قدم برداشته نشده و مرکز یاسوج نیز با گذشت چند سال از دادن قول افتتاح هنوز در مرحله اقدامات اولیه مانده است.

برای پیگیری موضوع به سراغ رییس پلیییس راهنمایی و رانندگی کهگیلویه و بویراحمد و همچنین شهرداری های دو شهر یاسوج و دوگنبدان رفتیم که پس از حدود ۱۰ بار تماس و ارسال پیام برای شهردار گچساران موفق به تماس تلفنی با وی نشدیم اما شهردار یاسوج علت تاخیر در اجرای این طرح را توضیح داد.

ایجاد مرکز مانیتورینگ یاسوج و گچساران یکی از دغدغه های اصلی پلیس

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد که یکی از دغدغه های اصلی پلیس ایجاد مرکز مانیتورینگ در شهر های یاسوج و دوگنبدان است.

سرهنگ اسماعیل خوشوقت افزود: مرکز مانیتورینگ یاسوج، علی رغم برخی اقدامات اولیه، به مرحله اجرا نرسیده است. مرکز مانیتورینگ گچساران نیز در حالی که حدود چهار سال پیش بودجه آن مشخص شد، هنوز هیچ اقدامی برای انجام ان انجام نگرفته است.

سرهنگ خوشوقت ابراز داشت: در مراکز مانیتورینگ می توان تخلفاتی از قبیل سرعت غیر مجاز و حرکات خطرناک رانندگان در شهر را شناسایی و اعمال قانون کرد و این مرکز ها بر گره های ترافیکی نظارت دقیق دارند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: متولی اصلی مراکز مانیتورینگ، شهرداری های هر شهر است که می طلبد شهرداران استان به جد دغدغه ترافیک را داشته باشند.

وی عنوان کرد: تنها کاری که برای مرکز مانتیتورینگ شهر یاسوج انجام شده، نصب ۹ دوربین در شهر بوده که هیچ پیشرفتی هم نداشته است.

سرهنگ خوشوقت گفت: این استان در خصوص امور مهندسی ترافیک بسیار ضعیف بوده و حجم عظیمی از مصوبات شورای ترافیک استان (حدود ۸۰ درصد) اجرایی نمی شود.

اعتبارات قطره چکانی برای اجرای یک طرح مهم و ضروری

شهردار یاسوج گفت: لازمه اجرای هر طرحی این است که همه فاکتور ها و عناصر اصلی آن محقق شود و صرف اینکه یک مسئول مصوبه ای را تصویب کند و یا قراردادی را امضا و دستور بدهد به منزله اجرا نیست.

نستهن مقدم افزود: تامین منابع یک بخش مهمی در به ثمر رسیدن طرحهای مهم به ویژه پایش تصویری شهرهاست. در حوزه پایش تصویری شهر یاسوج ویژگی اساسی این طرح آن است که خیلی وابسته به منابع مالی و ارزی است.

مقدم ابراز داشت: قطعات و وسایل مورد نیاز با نوسانات ارز تحت تاثیر قرار گرفت و تجهیزاتی مثل دوربین، دکل و فیبر نوری هزینه چند برابر داشته است.

شهردار یاسوج عنوان کرد: در سه سالی که گذشت کمترین منابع به یک طرح بسیار مهم و ضروری و فراموش شده ای که لازم بود حداقل ۱۰ سال پیش شروع می شد، اختصاص یافت.

وی گفت: برآورد امروز ما برای پوشش مناسب از بحث پایش شهر در حوزه دوربین های پلاک خوان و دوربین های امنیتی اعتباری حدود ۴۰ میلیارد تومان نیاز است.

مقدم تصریح کرد: با توجه به این روند بودجه ریزی گذشته اگر بخواهیم با همان روند پیش برویم شاید ده ها سال طول بکشد تا ما طرح جامع ترافیک را بخواهیم اجرایی کنیم.

شهردار یاسوج اظهار داشت: با این تفاسیر تصمیم بر این شد که از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم و بارها شاهد بوده ایم که در برخی شهرهای بزرگ شهرداری ها از این روش بهره می برند.

وی تاکید کرد: مسئله دیگری که وجود دارد این است که  بحث جرایم رانندگی که قبلا به شکل دستی بود و پلیس راهور انجام می داد، برگشت سهم شهرداری از جرایم رانندگی شفاف نیست و به شهر ها برنمی گردد این درحالی که حق شهر هاست و طبق قانون درصد آن مشخص است.

مقدم عنوان کرد: تصمیم گرفته شد که سرمایه گذار به روش (bot) این طرح پایش تصویری را انجام دهد و در دوره بازگشت مشخص (سه سال) با توجه به سودی که دارد، این طرح در یک بازه حداکثر ۶ ماهه اجرایی خواهد شد.

وی ابراز داشت: هم اینک سرمایه گذارانی برای اجرای طرح پایش تصویری شهر یاسوج اعلام آمادگی کرده اند و برآورد ما ۴۰ میلیارد تومان برای ۸۴ نقطه در شهر در حوزه پلاک خوان و امنیتی بوده است.

شهردار یاسوج افزود: یکی از دغدغه سرمایه گذاران این طرح، آن بوده که حوزه استانداری به درخواست شهرداری و یا خود سرمایه گذار ضمانت اجرایی مبنی بر بازگشت منابع حاصل از جریمه ای که دوربین ثبت می کند را به شهرداری جهت انجام تعهداتش به سرمایه گذار بدهند.

وی تاکید کرد: با توجه به مکاتبات انجام شده با معاونت سیاسی و امنیتی و عمرانی و مدیر کل حوزه سیاسی تاکنون موافقت ضمنی آن داده شده است و ماهم پیگیریم که این تضمین هم داده شود و سرمایه گذار با خیال راحت این طرح را اجرایی کند.

مقدم بیان کرد: در طی این سه سال با این اعتبارات اندک مذکور،  اتاق پایش ایزوله شده مانیتور ها نصب شده و تصاویر دریافت می شود اما کفایت نمی کند و تنها راه حل موضوع همان روش (bot) است و به زودی پس از تایید تضمین (ضمانت) از سوی استانداری به مناقصه می رود.

وی تصریح کرد: تاکنون تعامل خوبی در زمینه زیرساخت های فیبر نوری با مخابرات استان بوده و جانمایی ۸۴ نقطه انجام شده و هم اینک آماده انتشار مناقصه عمومی هستیم.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.