۴۳۹هکتار از عرصه های ملی کهگیلویه و بویراحمد از تصرف سودجویان خارج شد

چکیده: گچساران - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری کهگیلویه وبویراحمد گفت:امسال ۴۳۹ هکتار از زمین های عرصه های طبیعی استان از دست سودجویان خارج شده است.

غلام حسین حکمتیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت :۱۴۱ هکتار زمین طبق تبصره یک ماده ۵۵ قانون و ۲۹۸ هکتار از زمین‌های منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد با احکام قضائی رفع تصرف شده است.

وی بیان کرد: این میزان زمین در شهرستان‌های مختلف استان با تیزبینی ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و مشارکت جوامع محلی پس از طی مراحل قانونی از تصرف سودجویان خارج شده است.

حکمتیان تاکید کرد: اداره کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در کنار تلاش برای احیای عرصه‌های طبیعی با استفاده از ظرفیت یگان حفاظت منابع طبیعی و مشارکت‌های مردمی با پدیده زمین خواری برخورد می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه گزارش‌های مردمی درباره تخریب عرصه‌های طبیعی تا حد زیادی می‌تواند برای حفاظت از این سرمایه‌های ارزشمند اثرگذار باشد از شهروندان خواست هر گونه سوءاستفاده از عرصه‌های ملی را با شماره ۱۵۰۴ به این اداره اطلاع رسانی کنند.

حکمتیان تاکید کرد: تخلفات عرصه‌های ملی در مواردی چون تخریب منابع طبیعی، آتش‌سوزی، تصرف عرصه‌ها، قطع درختان و اقدامات غیرقانونی مشابه انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: فعالیت‌های اقتصادی چون دامپروری، کشت گیاهان دارویی و انواع زراعت ارتباط مستقیم با حفظ عرصه‌های طبیعی دارد که این مهم لزوم مشارکت‌های مردمی برای حفظ این سرمایه‌های ملی را ضروری‌تر می‌کند.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ۵۵۲ هزار هکتار مرتع و بیش از ۸۰۰ هزار هکتار جنگل است.

میانگین بلندمدت بارندگی سالیانه در کهگیلویه و بویراحمد ۵۴۲ میلیمتر است.

این استان با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.