همه گروه های خونی برای اهدای خون فراخوانده شدند

چکیده: گچساران- ایرنا- مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به پایین بودن میزان ذخیره خون از همه گروه های خونی در استان برای اهدای خون دعوت می شود.

رستم حسن زاده روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از افراد دارای سنین ۱۸ تا ۶۰ سال،با وزن بیش از ۵۰ کیلوگرم در صورت نداشتن بیماری های مانند سل و هپاتیت دعوت می شود برای اهدای خون و نجات زندگی بیماران نیازمند اقدام کنند.

وی تاکید کرد:در شرایط عادی ذخیره پایگاه های انتقال خون باید بین پنج تا هفت روز باشد اما در زمان میزان ذخیره خون در کهگیلویه وبویراحمد پنج روز است.

حسن زاده اظهار داشت: به دلیل احتمال بروز حوادثی مانند  سیل،زلزله،سوانح رانندگی، سوختگی‌ها و عمل های جراحی نیاز مداوم به ذخایر خونی وجود دارد.

حسن زاده بیان کرد: بیمارانتالاسمی و هموفیلی نیز برای بهره مندی از یک زندگی طبیعی در تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده‌های خون دریافت می کنند.

وی بیان کرد: با توجه به انتشار ویروس کرونا و کاهش دمای هوا استقبال شهروندان کهگیلویه وبویراحمد از اهدای خون شده است.

حسن زاده بااشاره به اینکه ۴۲ دستورالعمل پیشگیری از ویروس  در پایگاه های انتقال خون رعایت می شود افزود: هیچ گونه نگرانی برای سرایت ویروس کرونا برای اهداکنندگان وجود ندارد.

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد فاصله ۲ متری تخت ها و صندلی ،یکبار مصرف بودن تجهیزات پزشکی، استفاده از ماسک و مراقبت های بهداشتی،نوبت دهی اینترنتی از جمله دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از ویروس کرونا در پایگاه های انتقال خون است.

حسن زاده تصریح کرد: پایگاه انتقال خون شهر یاسوج در همه روزها حتی روزهای تعطیل از ساعت هشت بامداد تا ۱۳ آماده پذیرش اهداکنندگان خون است.

وی تاکید کرد: پایگاه های انتقال خون شهرهای دهدشت و دوگنبدان نیز از ساعت هشت تا ۱۱ بامداد آماده پذیرش اهدا کنندگان است.

حسن زاده همچنین از افراد بهبود یافته از بیماری ویروس کرونا خواست تا پس از یک ماه پلاسمای خون خود را برای درمان بیماران بدحال اهدا کنند.

وی بیان کرد: داوطلبان اهدای پلاسما  در کهگیلویه و بویراحمد برای انجام این اقدام پسندیده به پایگاه های انتقال خون در شهرهای یاسوج،دوگنبدان و دهدشت مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: از بهبودیافتگان بیماری کرونا در خواست می شود به دلیل اینکه زمان وجود آنتی بادی این ویروس در بدن آنان کوتاه و محدود است هرچه زودتر برای اهدای پلاسما اقدام کنند.

پلاسما درمانی به معنی استفاده از پلاسمای بیماران بهبودیافته برای بیماران بدحال است، روشی که در آن پادتن تولیدشده در بدن بیماران بهبود یافته استخراج‌ شده و به بیمار دیگری که هنوز درگیر کرونا است تزریق می‌شود.

 پلاسما یکی از اجرای مهم خون و بخش مایع آن را تشکل می دهد و اهدای آن می تواند علاوه بر کاهش هزینه های درمانی کشور به بهبود بیماران زیادی کمک کند.

پزشکان معالج در بیمارستان ها از طریق بانک خون بیمارستان از انتقال خون در خواست پلاسما می کنند و مراکز انتقال خون نیز پلاسمای تهیه شده را به بیمارستان ها تحویل می دهند.

حجم پلاسمای دریافتی ۵۰۰ سی سی است و همه مراحل اهدای پلاسما در شرایط استریل و بهداشتی و با استفاده از وسایل یکبار مصرف انجام می شود.

حسن زاده گفت: آمار تعداد اهداکنندگان مستمر خون در استان ۶۵ درصد است که بهتر از شاخص های ملی است.

حسن زاده عنوان کرد:سال ۱۳۹۸ ،۲۲ هزار و ۵۰۰ مراجعه به انتقال خون استان گزارش شده است.

وی عنوان کرد: پارسال ۲۲ هزار واحد خون و فراورده های خونی به بیمارستان های استان و هشت هزار واحد خون و فراورده های خونی به بیمارستان های استان های معین ارسال شد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.