۶۰ درصد از مراتع کهگیلویه و بویراحمد فقر پوششی دارد

چکیده: گچساران- ایرنا- رییس اداره امور مراتع و بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶۰ درصد از مراتع این استان فقر پوشش دارد و نیازمند حمایت جدی و احیا است.

سلیمان محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دام  موجود در استان ۲.۵ برابر ظرفیت چرای دام مجاز می باشد و این روند موجب تشدید فقر پوشش مرتعی شده است.

وی با بیان اینکه مرتع  کهگیلویه و بویراحمد ۱۲ درصد مراتع حوزه زاگرس را تشکیل می دهد افزود: مساحت مراتع این استان ۵۱۹ هزارو ۲۳۶ هکتار می باشد که از این میزان  ۴۷۸ هزارو ۸۱۲ هزار هکتار مرتع  و  ۴۰ هزارو ۴۲۷ هکتار بیابان است.

محمدی اظهار داشت: ۱۲ درصد از مراتع این استان غنی، ۲۸ درصد نیز دارای پوشش گیاهی متوسط و مابقی فقیر است.

وی ادامه داد: در صورت جلوگیری نکردن از عوامل تخریب از جمله چرای دام غیرمجاز وسعت مراتع فقیر در کهگیلویه و بویراحمد افزایش خواهد یافت.

محمدی ابراز کرد:  ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار رأس دام هم اکنون در مراتع  استان کهگیلویه و بویراحمد چرا می کنند که ۲.۵ برابر ظرفیت دام مجاز است.

 وی تصریح کرد: مراتع کهگیلویه و بویراحمد با تولید ۵۴۰ هزار تن علوفه در سال ظرفیت چرای ۹۰۰ هزار واحد دامی را دارد.

محمدی گفت:  ورود دام سبک مازاد عشایر به منطقه موجب فرسایش،تخریب و انقراض برخی گونه های گیاهی منطقه نیز می شود.

وی  تأکید کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قوانین و مقررات مربوط به چرای دام در مراتع با متخلفین طبق مقررات رفتار خواهد شد و با معرفی به مراجع قضایی پروانه بهره برداری از مراتع آنان باطل خواهد شد.

محمدی گفت: برای اهمیت حفظ مراتع رعایت زمان ورود و خروج دام، جلوگیری از ورود دام مازاد و  و دامدارغیر مجاز، قرق و مدیریت چرای دام، تهیه و اجرای طرح های مرتعداری با مشارکت دامداران ذیحق توصیه می شود.

وی افزود: کنترل کوچ و پروانه، اجرای عملیات بیولوژیک شامل کپه کاری و بذر پاشی و ذخیره نزولات آسمانی همراه با بذر کاری از طریق مشارکت مرتعداران از مهمترین برنامه های در دست اجراست.

محمدی افزود: ۶ هزار هکتار عملیات مرتع کاری در قالب کپه کاری و بذر باشی امسال  با هدف تقویت پوشش گیاهی در اراضی ملی مرتعی استان انجام می‌شود که از این میزان سه هزار هکتار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و مابقی بصورت مشارکتی انجام خواهد شد.

 استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن حدود ۲ میلیون هکتار جنگل و مرتع، در کمربند سبز زاگرس واقع شده است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.