۹۰ درصد عشایر کهگیلویه و بویراحمد به قشلاق کوچ کردند

چکیده: گچساران- ایرنا- سرپرست اداره کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۹۰ درصد جمعیت عشایر کوچروی این استان از زمان کوچ پاییزه تاکنون وارد مناطق قشلاقی شده اند.

مهرداد کدخداپور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تعداد عشایر کوچروی  کهگیلویه و بویراحمد را بیش از ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار اعلام کرد و افزود: از زمان کوچ عشایر  تاکنون بیش از ۱۰ هزارو ۸۰۰ خانوار عشایری با ۹۰۰  هزار راس دام سبک و سنگین وارد مناطق قشلاقی این استان شده اند.

وی بیان کرد: ۱۰ درصد از عشایر این استان معادل ۳۲۰ خانوار به دلیل فقر مراتع مناطق گرمسیری تاکنون کوج نکرده اند.

کدخداپور تصریح کرد:  با توجه به اولویت امور عشایر برای تامین آب بهداشتی هم اکنون روزانه ۴۰۰ متر مکعب آب آشامیدنی با استفاده از ۱۰ تانکر آبرسان بین عشایر توزیع می شود.

کدخدا پور گفت: تاکنون بیش از ۲ هزار منبع ذخیره آب برای استفاده عشایر در این استان احداث شده است.

وی اظهار داشت: پنج هزار کیلومتر جاده عشایری در این استان وجود دارد که بر اثر بارندگی ها و سیلاب های سالانه مسدود می شود.

کدخداپور ادامه داد: هم اکنون تمام راههای عشایری این استان بازگشایی شده و چهار دستگاه ماشین آلات  در مناطق عشایری این استان در حال آماده باش برای مقابله  با سیل است.

وی گفت: سالیانه ۲۸ هزار تن شیر، هفت هزار و ۹۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۰۰ تن پشم و۱۵۰ تن کشک و روغن توسط جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.

کدخداپو میزان تولید سالیانه صنایع دستی عشایر استان را نیز ۱۰ هزار متر مربع اعلام کرد.

سرپرست اداره کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد به وضعیت عشایر در روزگار کرونایی اشاره کرد و گفت: هنوز موردی از بیماری کرونا در جامعه عشایری استان گزارش نشده است.

۷۰ هزار نو ۷۷۰ نفر از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد عشایر است  که از ۶ ایل بومی، دو طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و بیش از یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.
۵۵ درصد دام، ۲۷ درصد عرصه‌های زراعی، ۱۷ درصد باغ‌ها و تولید ۵۴ درصد گوشت قرمز استان متعلق به جامعه عشایری است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.