شهید ابراهیم امید بخش، اسطوره ای آسمانی

چکیده: گچساران - ایرنا- شهید ابراهیم امید بخش یکی از خلبانان تیز پرواز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس در گچساران است که به حق باید او را اسطوره ای آسمانی دانست.

 به گزارش توازن و به نقل از ایرنا، این شهید یکی از ۱۸۸۰ آلاله خونین بال کهگیلویه و بویراحمد است که با شجاعت و غیرتی مثال زدنی از همه چیز این دنیای خاکی برای عزت وطنش گذشت.

شهید امید بخش  با انجام ۵۴ ماموریت پروازی سخت در شرایط دشوار روزهای ابتدایی دوران دفاع مقدس غیرتمندانه از خاک کشورش دفاع کرد.
ماموریت های هوایی سخت به ماموریت هایی گفته می شود که امکان بازگشت در آن ۵۰ درصد است.

بامداد روز بیست و هفتم آبان ماه سال ۱۳۵۹ هنگامه آزمونی سخت برای سروان خلبان امیدبخش و تعدادی دیگر از همرزمانش در پایگاه هوایی بوشهر بود. جایی که او به همراه خلبان کابین عقب خود ستوان یکم محمد تقی حسینی برای انهدام سپاه ۳ عراق که شامل پنج لشکر(۳لشکر زرهی و ۲ لشکر مکانیزه)   با هدف تصرف سوسنگرد، آبادان و اهواز شروع به پیشروی کرده بودند انتخاب شدند.
او به همراه سه فروند از هواپیماهای اف ۴ (فانتوم) پایگاه هوایی بوشهر با انجام ۶ نوبت پرواز  اقدام به انهدام مخازن سوخت و ساختمان مرکزی سازه های نفتی فاو کرده و چندین دستگاه کامیون سوخت در شمال گمرک صفوان که از کویت به بصره در حرکت بوده تا سوخت ادوات جنگی ارتش عراق را تامین کنند و همچنین ستونی از نیروهای زرهی دشمن در این مسیر هدف حمله موفق خلبانان دسته پروازی قرار گرفتند.
شهید ابراهیم امید بخش به همراه همرزمانش در مسیر بازگشت از این ماموریت هدف آتش پدافند زمین به هوای نیروهای بعثی قرار گرفت و به همراه همرزم خلبانش ستوان یکم محمد تقی حسینی به شهادت رسیدند و برای همیشه جاوید الاثر شدند.

شهیدی که فرودگاه شهر دوگنبدان به نامش آذین بسته شده است.

اگر چه این روزها به دلیل محدودیت های کرونایی امکان برگزاری یادواره ای شلوغ و پرشور چون سال های گذشته برای شهید ابراهیم امید بخش وجود ندارد اما مردم قدرشناس گچساران با بازنشر عکس این شهید در فضای مجازی یاد این قهرمان ملی را گرامی داشته اند.

نگاهی به زندگی شهید امید بخش

شهید ابراهیم امیدبخش در سال ۱۳۳۲ در روستای آب شیرین از توابع گچساران دیده به جهان گشود.

او پس از سپری کردن دوره تخصصی آموزش خلبانی به مدت ۲ سال به استخدام نیروی هوایی جمهوری اسلامی درآمد.

خلبان شهید ابراهیم  امیدبخش پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز در سال ۱۳۵۲ به آمریکا اعزام شد و در سال ۱۳۵۴ با گرفتن ساعت طلای خلبانان در آمریکا (این ساعت به خلبان برتر در هر دوره اهداء می‌شد) به وطن بازگشت و به پادگان بوشهر اعزام شد.

نگاهی گذرا بر افتخار آفرینی همرزمان شهید امیدبخش

اگرچه دوران هشت سال دفاع مقدس پر از نمادها و اسطوره‌هاست اما خلبانان نیروی هوایی که علاوه بر انجام عملیات‌های آفندی و پدافندی نقش دیگری از جمله انتقال مجروحان، انتقال ادوات و تجهیزات به مناطق جنگی، اسکورت کاروان‌های تجاری و نفتکش‌ها و انجام عملیات‌های شناسایی و تجسس را برعهده داشتند از جاودانه های جنگ تحمیلی هستند.
عملیات ۱۴۰ فروندی و انهدام تجهیزات و تاسیسات نیروی هوایی عراق، عکس‌برداری هوایی از مناطق دشمن، بمباران پایگاه هوایی کرکوک، عملیات قطع صدور نفت عراق، انهدام بندرها و تاسیسات عراق، پشتیبانی از عملیات مروارید، حمله به پایگاه هوایی الولید(H۳)، پشتیبانی نیروی هوایی از عملیات طریق القدس، پشتیبانی نیروی هوایی از عملیات فتح‌المبین، پشتیبانی از عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر، پشتیبانی نیروی هوایی از عملیات والفجر ۸، پشتیبانی نیروی هوایی از عملیات کربلای پنج و جلوگیری از برگزاری اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد در بغداد تنها بخشی از فعالیت‌های تیزپروازان آسمانی در دوران دفاع مقدس است.
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران هشت ساله دفاع مقدس تعداد ۲۱۰ خلبان شهید، ۸۹ خلبان جانباز و ۵۲ خلبان آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است که همگی از افسران ارشد و فرماندهان این یگان بودند.

شکست حصر سوسنگر هدیه شهادت خلبان گچسارانی و همرزمانش

شکست حصر سوسنگرد را با افتخار و سربلندی تمام می‌توان سرآغاز سلسله عملیات های غرورآفرین در آزادسازی شهرهای آبادان و خرمشهر و دیگر فتوحات رزمندگان کشورمان درسال‌های بعد دانست.

در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ صدام بعثی با حمایت و پشتیبانی نظام سلطه به خیال خام خود در جهت سرنگونی نظام مقدس جمهوری اسلامی هجوم سراسری به مرزهای شمال غرب، غرب و جنوب کشور آغاز و در جنوب با هدف اشغال خوزستان در مسیر شهرهای سوسنگرد، آبادان، خرمشهر و سایر شهرها اقدام کرد.
اوایل مهرماه سال ۱۳۵۹ ارتش عراق پس از استقرار یک لشکر زرهی کاملا مجهز در جنوب هویزه، شهر سوسنگرد را از جهات مختلف با بمباران و گلوله باران مورد تهدید قرار داد.

دشمن بعثی در غروب روز ۲۴ آبان آماده می ‌شد تا در روز بعد در عملیاتی که نام آن را «الخفاجیه» گذاشته بود، سوسنگرد را به تصرف کامل خود درآورد.
پس از آغاز حمله دشمن به سوسنگرد، مقاومت شجاعانه مردم شهر و رزمندگان، دشمن متجاوز را در اشغال کامل آن ناکام گذاشت اما این شهر به محاصره درآمد تا اینکه  یگان هایی از نیروهای مسلح کشور متشکل از لشکر ۹۲ زرهی اهواز، لشکر ۷۷ خراسان و گروه رزمی ۳۷ زرهی شیراز از ارتش، گروه جنگ‌های نامنظم شهید چمران، رزمندگان سپاه پاسداران و نیروهای مردمی از جمله رزمندگان داوطلب اعزامی از قم، به همراه هنگ ژاندارمری سوسنگرد با پشتیبانی آتش توپخانه و نیروهای هوایی و هوانیروز به منظور شکست حصر سوسنگرد اقدام کردند و سرانجام شهر به طور کامل از لوث وجود دشمن بعثی پاکسازی شد.
بدین ترتیب یکی از ماندگارترین صفحات دیوان مقاومت و پایداری ملت قهرمان ایران، ۵۷ روز پس از آغاز جنگ تحمیلی رقم خورد و رویای تصرف خوزستان از سوی صدام نگون بختی که با تجهیز و پشتیبانی استکبار جهانی به میدان آمده بود، نقش بر آب شد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.