رشد پرشتاب توسعه زیرساخت های درمانی در گچساران

چکیده: گچساران-ایرنا- تکمیل بیمارستان تخصصی مادر و کودک، نوسازی و تجهیز بیمارستان شهید رجایی و در آستانه بهره برداری بودن بیمارستان ۱۴۲ تختخوابی نرگسی در گچساران حکایت از رشد پرشتاب توسعه زیرساخت های بخش بهداشت و درمان در این شهرستان دارد.

به گزارش ایرنا، در حالی که تا سال ۱۳۹۲ تنها بیمارستان شهید رجایی در شهر دوگنبدان فعالیت داشت و مردم برای انجام بیشتر امور اولیه درمانی به شهرهای مجاور مراجعه می کردند اما تکمیل بیمارستان نفت و تصمیم برای تبدیل آن به بیمارستان تخصصی ناباروری از سویی و ساخت بیمارستان ۱۴۲ تختخوابی نرگسی از سوی دیگر مسیر خدمات رسانی حوزه درمان را در گچساران دگرگون کرده است.

ایجاد زیرساخت هایی مانند مرکز ناباروری و بهبود فضای بیمارستان شهید رجایی از سویی و افزایش تعداد پزشکان متخصص در رشته های مختلف از سوی دیگر باعث بی نیازی ساکنان به سفر به استان های مجاور برای دریافت خدمات درمانی شده است.

ارتقای امکانات درمانی افزون بر سهولت دسترسی به خدمات حوزه سلامت منجر به کاهش هزینه های سفر و پایین آمدن ریسک خطر سوانح جاده ای در این شهرستان شده است.

متخصصان حوزه بهداشت معتقدند که توسعه زیرساخت های درمانی افزون بر رفاه و سلامت مردم نقش مهمی در توسعه گردشگری سلامت هم دارد امری که تحقق آن می تواند به توسعه اقتصادی منطقه نیز کمک کند.

براساس آمار موجود،۷۰ درصد مسافران گردشگری سلامت از کشورهای خارجی برای پنج بیماری و خدمت پزشکی شامل زنان و زایمان، چشم، ارتوپدی، زیبایی و قلب و عروق به کشورمان سفر می کنند این به آن معناست که گچساران ظرفیت تبدیل به مقصد گردشگری سلامت را در بخش ناباروری دارد.

با توجه به اینکه این شهرستان در نزدیکی استان های خوزستان، بوشهر وهرمزگان قرار دارد و برخی شهروندان کشورهای عربی از جمله عراق و کویت برای تشرف به بارگاه بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) به این شهرستان سفر می کنند امکان پذیرش بیماران این کشورها  در بیمارستان های گچساران وجود دارد که امید می رود با بهره برداری از بیمارستان نرگسی این مهم در مسیر تحقق قرار گیرد.

افزایش سه برابری تخت های بیمارستانی

استاندار کهگیلویه و بویراحمد می گوید: با بهره برداری از بیمارستان نرگسی که در دهه فجر امسال انجام می شود، تعداد تخت های بیمارستانی در گچساران نسبت به ابتدای سال ۱۳۹۲ سه برابر می شود.

حسین کلانتری افزود:با توجه به وجود زیر ساخت‌های ارتباطی مناسب و فرودگاه در گچساران، وجود مراکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی تلاش می شود تا با بهره برداری از بیمارستان ۱۴۲ تختخوابی نرگسی گچساران تبدیل به یکی از قطب های گردشگری سلامت در جنوب کشور شود.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد اظهار داشت بیمارستان نرگسی شهر دوگنبدان مراحل پایانی ساخت خود را می گذراند که این امر چشم انداز توسعه زیرساخت های بیمارستانی را در گچساران روشن و امیدبخش  کرده است.

کلانتری عنوان کرد: این طرح هم اکنون ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی افزود: برای ساخت این طرح بزرگ درمانی تاکنون یکهزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد: امسال نیز ۵۷۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل بیمارستان نرگسی گچساران مصوب شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: با تکمیل بیمارستان نرگسی تعداد تخت های بیمارستانی گچساران به ۴۴۰ تخت می رسد که برای این شهرستان ۱۲۶ هزار نفری شاخص خوبی محسوب می شود.

پرویز یزدان پناه افزود:بیمارستان نرگسی گچساران شامل ۱۲۸ تخت معمولی و ۱۴ تخت مراقبت های ویژه است.

وی بیان کرد:تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان نرگسی گچساران خریداری شده است.

وی گفت: عملیات اجرایی ساخت بیمارستان نرگسی در این شهرستان سال ۱۳۹۲ در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع و با زیربنای ۱۰ هزار و ۷۰۰ متر زیربنا آغاز شد.

وی افزود: این بیمارستان در ۲ بلوک ۶ و پنج طبقه در حال ساخت است.

بیمارستان نرگسی گچساران دارای بخش های اورژانس، درمانگاه، سی سی یو، ۶ تخت آی سی یو، بستری داخلی، زنان، کودکان و جراحی است.

مرکز ناباروری بیمارستان بی بی حکیمه (س) شهر دوگنبدان نیز از اواخر سال ۱۳۹۷ در حوزه درمان ناباروری آغاز به کار کرد و خدمات این مرکز بر اساس استانداردهای کشوری برای زوج‌های نابارور انجام می‌شود.

«آی یو ای»، «آی وی اف»، «رحم اجاره ای»، «اهدای تخمک»، «لاپاراسکوپی» و «میکرواینجکشن» از جمله عمل های جراحی ناباروری است که در این مرکز به مراجعان ارائه می شود.

 این مرکز با دارا بودن آزمایشگاه آندرولوژی، آزمایشگاه جنین شناسی، سونوگرافی فوق تخصصی، بیوفیریزینگ، اتاق عمل و واحد مراقبت های پس از عمل جراحی، تنها مرکز دولتی IVF در استان کهگیلویه و بویراحمد برای ارایه خدمات به زوجین نابارور با تعرفه های درمانی دولتی است.

جذب متخصصان خدمت ماندگار دولت 

رئیس بیمارستان شهید رجایی شهر دوگنبدان گفت: جذب متخصصان در رشته های تخصصی چون چشم، پوست، ارتوپدی، اعصاب و سایر رشته های مورد نیاز باعث تحول خدمات رسانی این بیمارستان در سال های اخیر شده است.

طاها حسینی افزود: هم اکنون تقریبا در تمام رشته های تخصصی پزشکان مجرب در بیمارستان شهید رجایی مشغول خدمت هستند.

وی عنوان کرد:نوسازی بخش هایی از بیمارستان و تجهیز به امکانات پزشکی ورفاهی از دیگر خدمات دولت در سال های اخیر برای ارتقای کیفیت خدمات رسانی بیمارستان شهید رجایی شهر دوگنبدان بوده است.

توسعه سایر زیرساخت های درمانی

فرماندار گچساران گفت: در چند سال گذشته افزون بر طرح های بزرگ درمانی زیرساخت های حوزه سلامت روستاها نیز بهبود یافته است.

علی خوان پایه بیان کرد: احداث خانه بهداشت در روستاهای هفت چشمه، آرو، سربیشه، انجیرسیاه، پشکان، نازمکان و سرابننیز از جمله این طرح هاست.
وی ایجاد پایگاه سلامت رادک در شهر دوگنبدان، مراکز جامع سلامت در روستاهای دیل و لیشتر و ۲ مرکز جامع سلامت در شهر دوگنبدان را از دیگر طرح های اجرا شده حوزه سلامت در گچساران ذکر کرد.

وی تاکید کرد:مرکز آموزش بهورزی و کلینیک دندان پزشکی گچساران از دیگر زیرساخت های حوزه درمان این شهرستان است.

وی با یادآوری وجود تنها یک بیمارستان فرسوده با تجهیزات اندک در ابتدای سال ۱۳۹۲ در گچساران افزود: حوزه سلامت این شهرستان در سال های اخیر شاهد انقلابی چشمگیر بوده است.
شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print