۶۰۶ هکتار از جنگل ها و مراتع گچساران دچار خسارت شد

چکیده: گچساران- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: ۶۰۶ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان در آتش سوزی های امسال دچار آسیب جدی شده است.

مجید نظری روز یکشنبه در گفت و گوی  اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان جنگل و  مراتع در۲۹ فقره آتش سوزی طعمه حریق شد.

وی بیان کرد: آتش سوزی های امسال در مناطق پلاک انبار شاهی، پشه کان اولیا، نارک، خنگ بنار و کوه گهر، ماهور باشت، آبریگون و کوه پهن رخ داد.

نظری اظهار داشت: در سال گذشته  ۳۰۰ هکتار از جنگل و مراتع این شهرستان در قالب ۱۸ فقره آتش سوزی دچار خسارت شد.

وی ادامه داد: میزان آتش سوزی در مراتع و جنگل های این شهرستان نسبت به مدت مشابه ۵۱ درصد افزایش داشته است.

نظری ابراز کرد: آتش سوزی های پارسال در مناطق بابا کلان، سرآب ننیز، تلخاب شیرین، آبگرمو، خنگ بنار، ریگو، مارین، گناوه، بن پیر، اسپر، کوه وزک، نارک، دیل این شهرستان رخ داد.

وی تصریح کرد: همچنین حریق در مناطق حفاظت شده این شهرستان امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۹۹ درصد کاهش داشته است.

مجید نظری گفت: امسال پنج فقره آتش سوزی در مناطق حفاظت شده کوه دیل و سرخ این شهرستان رخ داد که بر اثر این آتش سوزی ها بیش از  یک هکتار از مناطق حفاظت شده این شهرستان دچار خسارت شد.

وی ادامه داد:  در حالی که در مدت مشابه سال قبل  هشت فقره آتش سوزی در مناطق حفاظت شده این شهرستان رخ داد که بر اثر این آتش سوزی ها ۵۰  هکتار از عرصه های حفاظت شده این شهرستان طعمه حریق شد.

درختان بلوط، ارزن،بنه،کیکم و بادام کوهی از مهمترین گونه های گیاهی منطقه گچساران است.

وی اظهار داشت:  بیش از ۴۳۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در گچساران وجود دارد که از این میزان ۳۲۰ هزار هکتار مرتع و بیش از ۱۱۵ هزار هکتار جنگل است.

۱۳ نفر محیط بان کار حفاظت از مناطق حفاظت شده این شهرستان را بر عهده دارند.

کوه خامی با مساحت بیش از ۲۶ هزار هکتار، کوه سرخ با ۳۲ هزار هکتار و کوه دیل با ۱۰ هزار هکتار مساحت از جمله مناطق حفاظت شده شهرستان‌های گچساران و باشت محسوب می‌شوند.

شهرستان ۱۵۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print