بیش از ۲۵ هزار پرونده در شورای حل اختلاف کهگیلویه و بویراحمد مختومه شد

چکیده: یاسوج- ایرنا- رئیس شوراهای حل اختلاف کهگیلویه و بویراحمد گفت: شمار پرونده‌های وارده به شورای حل اختلاف استان در هفت ماهه امسال ۲۶ هزار و ۳۸۴ فقره بوده که از این تعداد ۲۵ هزار و ۵۴۵ فقره پرونده مختومه شد و بقیه نیز در نوبت سازش هستند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید محمد ابراهیم ساجدی روز یکشنبه به مناسبت ۱۸ آبان سالروز بنیانگذاری شورای حل اختلاف در نشست با خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: ۴۹ شعبه شهری و ۸۶ شعبه روستایی حل اختلاف در استان وجود دارد.

وی افزود: امسال از مجموع ۲۵ هزار و ۵۴۵ فقره پرونده مختومه در شورای حل اختلاف کهگیلویه و بویراحمد حدود ۴ هزار و ۸۶۰ مورد ان مصالحه شده است.

رئیس شوراهای حل اختلاف کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از این تعداد ۷ فقره آن قتل عمد بوده که این پرونده های قصاص با کمک بزرگان و شورای حل اختلاف و حمایت اولیای دم ظرف ۷ماهه امسال در مناطق مختلف این استان بررسی و بخشیده شده و مرتکبان از چوبه دار نجات یافتند.

حجت الاسلام ساجدی ابراز داشت: از مجموع ۴ هزار و ۸۶۰ پرونده منجر به مصالحه ۴۱ مورد ان تهدید به قتل، ۶۸ فقره ضرب و جرح، ۷۲ مورد پرونده خانواده، ۸۱ فقره توهین و افترا، ۲۹ فقره مزاحمت ملکی، ۴۵ فقره خیانت در امانت، ۳۲ فقره سرقت و … بوده که ۴۹۵ مورد از این پرونده ها جزو پرونده های مهم محسوب می شوند.

وی تاکید کرد: هم اینک رویکرد ما استفاده از ظرفیت ریش سفیدان و معتمدان محل به منظور نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه است که در این باره برای ریش سفیدان در حوزه بویراحمد ابلاغ صادر شده است.

حجت الاسلام ساجدی بیان کرد: صلاحیت قضایی شوراهای حل و اختلاف شاخص‌ها و مقتضیات ویژه خود را داشته و این شورا حق رسیدگی به پرونده‌های مالی با سقف بالای ۲۰۰ میلیون ریال را ندارد.

رئیس شوراهای حل اختلاف کهگیلویه و بویراحمد از رسانه ها خواست تا مردم استان را آگاهی بخشند و آستانه تحمل شان را بالا ببرند و برای موارد و اختلافات کوچک به دادگاه ها مراجعه نکنند.

وی افزود: این یک واقعیت است که حجم بالای ورودی پرونده ها به محاکم قضایی حاکی از بیماری حقوقی جامعه است که می طلبد مردم با مدارا کردن به دنبال امنیت اجتماعی و اقتصادی خود باشند.

حجت الاسلام ساجدی با اشاره به شرایط کنونی کشور و وضعیت بحرانی ویروس کرونا در استان، تاکید کرد: سیستم نوبت دهی به مراجعان این شوراها فعال شده و افراد می توانند از طریق دفاتر پیشخوان و یا کافی نت ها برای نوبت دهی اقدام کنند.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print