کهگیلویه و بویراحمد| خطر بیخ گوش «همه»؛ وقتی کرونا با کسی شوخی ندارد

چکیده: گروه استان‌ها- روزانه شاهد افزایش افراد مبتلا به کووید ۱۹ در استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم تا جایی که دربرگیری این ویروس خانوادگی شده است.

به گزارش توازن به نقل از خبرگزاری تسنیم از یاسوج، با شیوع ویروس کرونا در جهان برخی معتقد بودند که این ویروس با شروع فصل گرما ضعیف می‌شود و همین امر نیز در ماه‌های اولیه سبب شد تا مردم برای رهایی از ویروس کرونا چشم و نظری به سکونت در مناطق گرمسیری داشته‌ باشند.

بعد از گذشت دو تا سه ماه از شیوع ویروس کرونا در ایران وضعیت کرونایی استان‌های گرمسیری نظیر بوشهر و خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت و تمام حدس و گمان‌های مربوط به ضعف ویروس کرونا در آب و هوای گرم را زیر سوال برد.

اما همچنان تلاقی ویروس کرونا با تاثیر هوای سرد بر بدن افراد امری خطرناک محسوب می‌شود، و این روزها با شروع فصل سرما و شیوع ویروس آنفلوآنزا آژیر خطر برای جامعه به صدا درآمده‌است.

شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا و ترکیب این‌دو ویروس با هم از آن جهت مهم است، که اکثر علائم ویروس کرونا مشابه ویروس آنفلوآنزا می‌باشد، و کوچکترین اشتباهی در تشخیص این‌ دو از هم سبب به خطر افتادن فرد مبتلا به کرونا می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد معتقد است: توجه به اینکه کووید ۱۹ و آنفلوآنزا هر دو ویروس های خطرناکی هستند و علایم بروز آنها نیز شبیه هم بوده و بروز همزمان این دو ویروس در فرد بسیار خطرناک بوده و شرایط سلامتی فرد مبتلا در معرض خطر جدی قرار می گیرد.

پرویز یزدانپناه خاطر‌نشان کرد:  این دو بیماری ریه را درگیر کرده و فرد مبتلا را دچار تب و لرز، سردرد و سایر علایم مشابه خواهد کرد‌ و راه درمان هر دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می‌داند و  به همین دلیل برای پیشگیری از کرونا و آنفلوآنزا از مردم تقاضا می‌کنیم که  اصول بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را به طور کامل رعایت نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از افزایش شمار مبتلایان به کرونا کهگیلویه و بویراحمد به ۱۲ هزار و ۲۳۴ نفر خبر داد و افزود: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۷هزار و ۴۹ بیمار بستری و ۶ هزار و ۷۵۶ نفراز بیمارستان ترخیص شده‌اند.

یزدان‌پناه ادامه داد: خوشبختانه توازن نسبی بین بستری‌ها و ترخیص شده‌ها برقرار شده و در ۷۲ ساعت گذشته حدود ۴۵ نفر از بیماران بستری طی این سه روز کاهش یافته و هم اکنون نیز ۲۹۳ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های معین استان بستری هستند که از این تعداد ۲۱ نفر در بخش آی سی یو و ۶ نفر تحت در درمان با دستگاه رسیور هستند.

وی با بیان اینکه از مجموع مبتلایان به کرونای استان ۱۰ هزار و ۲۸۵ نفر بهبود یافته کامل داشتیم، عنوان کرد: متاسفانه ۱۹۶ بیمار نیز بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که ۱۷۲ نفر دارای بیماری بیماری زمینه‌ای و ۲۴ نفر فاقد بیماری زمینه‌ای بودند.

یزدان‌پناه ابراز کرد: درصد کشندگی این بیماری در استان ۱/۶ و در کشور ۵/۷ درصد، میزان مرگ و میر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در ایران ۳۸٫۷ و در استان ۲۷٫۴ و میزان بروز بیماری در کشور ۶٫۸ و در هزار نفر و در استان ۱۷٫۳ در هزار نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه تاکنون ۴۱هزار و ۵۰۰ نمونه کرونا گرفته شده است، ابراز داشت: شاخص نمونه گیری در کشور ۵٫۶ و در استان ۵٫۸ درصد می باشد. شاخص مثبت بودن نمونه ها نیز در کشور ۱۲ درصد و در استان ۳۰ درصد می باشد.

این مسئول خاطرنشان کرد: دیروز نیز ۴۱۶ نمونه دریافت نمودیم که ۴۴ درصد مثبت و بیشترین موارد در شهرستانهای بویراحمد، گچساران و کهگیلویه شناسایی و مابقی در بهمئی، لنده، چرام، دنا و باشت بودند.

یزدان پناه یادآور شد: بر اساس مطالعات اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، تنها استانی که پیک را پشت سر گذاشته خوشبختانه کهگیلویه و بویراحمد بوده و تعداد بستری‌های استان نیز به صورت نسبی مطلوب بوده است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان‌های گچساران و بویراحمد جزء ۴۳ شهرستانی هستند که ملزم به اجرای دستورالعمل های معین کشوری هستند، تصریح کرد: شهرستان بویراحمد در وضعیت قرمز است و ستاد کرونای استان باید تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام دهد.

یزدان‌پناه یادآور شد: پیشنهادی که ما در این راستا دادیم این بود که در برگزاری مراسمات عروسی با کنترل فرماندار، دادستان، نیروی انتظامی و با اجازه مرکز بهداشت شهرستان برگزار شود که با رعایت پروتکل‌ها و نظارت صد درصدی مسئولان و با ظرفیت یک سوم مجوز صادر می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: برای مراسمات عزا نیز باید مجوز پزشکی قانونی و مرکزبهداشت گرفته و فقط اعضای خانواده درجه یک متوفی حضور داشته باشند.

انتهای پیام/۵۴۴/ت

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print