بیراهه نورد سنگین؛ فناوری برتر در تولید بیل مکانیکی عنکبوتی! (+فیلم و عکس)

چکیده: اتاقک یا کابین این وسیله با فناوری بالایی تولید و تنظیم می شود تا توانایی تراز کردن، کشش، جابجایی و گردش در مسیر حفظ تعادل بیل را داشته باشد.

عصرایران– بیل مکانیکی یکی از مهمترین ماشین های سنگین عمرانی و مهندسی است که از بازوی مفصلی، کابین گردان و چرخ(زنجیر یا لاستیک) تشکیل شده است. باتوجه به ساختار؛ بیل مکانیکی برای مواردی مانند حفر گودال، زیرسازی، حمل مواد، تخریب، خاک برداری، تسطیع زمین، معدنکاری، لایروبی مسیرهای آبی و … تبدیل به یک ابزار تخصصی می شود.

بیل  مکانیکی انواع مختلفی دارد که احتمالا جذاب ترین و متفاوت ترین کلاس آن با نام “عنکبوتی” یا “قدم زن” شناخته می شود. این کلاس به دلیل ساختار خاص چرخ ها و بازوهای مستقل تبدیل به یک بیراهه نورد فوق حرفه ای و قدرتمند شده است.

در برخی از مدل ها پشت هر چرخ یک بازوی هیدرولیک اضافه نیز کار گذاشته می شود که بر قابلیت های عملیاتی محصول می افزاید تا خیلی سریع از شیب ها پایین برود، به تپه های شیب دار صعود کند، داخل آب راه برود و تقریبا هر کار غیر ممکنی را انجام دهد!

زمانی که فیلمهای مربوط به بیل  مکانیکی عنکبوتی را مشاهده می کنید؛ اولین چیزی که در ذهن شکل می گیرد شباهت آن به ربات هایی است که در فیلم های علمی- تخیلی دیده ایم!

اتاقک یا کابین این وسیله با فناوری بالایی تولید و تنظیم می شود تا توانایی تراز کردن، کشش، جابجایی و گردش در مسیر حفظ تعادل بیل را داشته باشد. در قسمت پاها نیز شرایط دقیقا مشابهی وجود دارد و اساسا به همین دلیل از مفهوم عنکبوتی برای آن استفاده می شود.

این نوع از بیل مکانیکی اولین بار در سال ۱۹۶۶ توسط سوئیسی ها و به منظور کار در زمین های صخره ای مورد توجه قرار گرفت اما مشکلاتی را نیز همراه خود دارد مانند هزینه بالای تولید و نگهداری و دشواری کنترل توسط اپراتور.

بیشتر بخوانید:

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.