توافق اسرائیل و بحرین برای افتتاح سفارت

چکیده: هیات اسرائیلی دیروز یکشنبه با پرواز اختصاصی از تل آویو به منامه رفتند. این برای نخستین بار یک پرواز مسافری مستقیم از تل آویو اسرائیل به سمت بحرین پرواز کرد.

بحرین و اسرائیل توافقی برای ایجاد روابط رسمی دیپلماتیک میان دو طرف امضا کردند.

به گزارش عصرایران، براساس این توافقنامه که دیروز یکشنبه در مراسمی در منامه از سوی مقامات بحرینی و اسرائیلی امضا شد؛ اسرائیل و بحرین در منامه و تل آویو سفارتخانه و سفیر خواهند داشت.

همچنین توافقنامه هایی برای آغاز همکاری در زمینه های مختلف از جمله برقراری پروازهای مسافری و همکاری بازرگانی اقتصادی امضا شد.

چندی قبل بحرین و امارت از عادی سازی روابط با اسرائیل خبر داده بودند. این عادی سازی با میانجیگری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا صورت گرفت. وزیر خارجه بحرین و نخست وزیر اسرائیل هم در مراسمی در کاخ سفید، سند عادی سازی روابط را امضا کرده بودند.

هیات اسرائیلی دیروز یکشنبه با پرواز اختصاصی از تل آویو به منامه رفتند. این برای نخستین بار یک پرواز مسافری مستقیم از تل آویو اسرائیل به سمت بحرین پرواز کرد. این هواپیما از آسمان عربستان سعودی عبور کرد و حامل دو هیات عالی رتبه اسرائیلی و آمریکایی به رهبری وزیر خزانه آمریکا و مشاور امنیت ملی اسرائیل بود.

همچنین شماری از خبرنگاران و فعالان اقتصادی اسرائیلی نیز در این پرواز حضور داشتند. شماره این پرواز ۹۷۳ بود؛ کد بین المللی تلفن بحرین.

در مراسم امضای توافقنامه های همکاری میان بحرین و اسرائیل در منامه، پادشاه، ولیعهد و نخست وزیر بحرین حضور نداشتند.

در متن توافقنامه ها و یادداشت های تفاهم اشاره ای به فلسطین نشده است.

توافق اسرائیل و بحرین برای افتتاح سفارت

هم اکنون علاوه بر بحرین و اسرائیل، تنها دو کشور عربی مصر و اردن، روابط عادی و دیپلماتیک با اسرائیل دارند و بقیه کشورها، برقراری رابطه عادی با اسرائیل را منوط به اجرای طرح صلح عربی و حل اختلاف با فلسطین دانسته اند.

دولت فلسطین به رهبری محمود عباس و دیگر گروه های فلسطینی مانند حماس، از این عادی سازی روابط انتقاد و آن را “خنجر از پشت” توصیف کرده اند.

مخالفان در بحرین هم با این توافق مخالفت کرده و فیلم هایی از تظاهرات دهها نفری در کوچه های منامه پایتخت بحرین علیه عادی سازی روابط با اسرائیل منتشر شده است.

توافق اسرائیل و بحرین برای افتتاح سفارت

عربستان سعودی تاکنون به روند عادی سازی روابط با اسرائیل نپیوسته است اما با عادی سازی روابط میان امارات و بحرین با اسرائیل، مخالفتی نکرده است.

ریاض گفته است در صورتی که اسرائیل طرح صلح عربی را اجرا کند حاضر است اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

اسرائیل و بحرین هر دو علیه ایران موضع دارند و مخالف سیاست های این کشور هستند.

دولت بحرین چند سال قبل به دنبال حمله به سفارت سعودی در تهران، روابط با ایران را به طور کامل قطع کرد.
بحرین، ایران را به تلاش برای دخالت در امور داخلی خود و حمایت از گروه های مخالف و برانداز دولت بحرین متهم می کند اما تهران بارها این اتهامات را رد کرده است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.