انگار میشه غصه ما رو یه لحظه تنها بذاره!/ از نجات بچه جوجه تیغی‌ها تا تصنیف استاد شجریان

چکیده: درس دادن یک معلم دلسوز، نجات بچه جوجه تیغی‌های گرفتار در قیر و ... این نوید را دارد که هنوز نسیم انسانیت، هنر و عشق در حال وزیدن است.

عصر ایران ؛ کاوه معین‌فر – در این روزها که بخشی از زندگی همه ما اخبار و اتفاقات نگران کننده چون کرونا، گرانی، دلار، سکه، انتخابات آمریکا و … است تنها کاری که از دست ما برمی‌آید این است که جنبه‌های مثبت و یا اتفاقات شیرین هر اندازه کوچک را هم رصد کرده و سعی کنیم فکر و ذهن‌ با این مسائل هم دمخور شود.

قبل تر هم نوشته‌ام، محققان روانشناسی بر این اعتقاد هستند که در یک شبانه روز حدود ۷ الی ۸ هزار پالس فکری از مغز انسان عبور می‌کند، از این تعداد هر چه بتوان درصد افکار منفی را کاهش داد و بر افکار مثبت افزود فقط به بهبود حال روحی و روانی خود کمک کرده‌ایم ولاغیر. ولی این بازیابی روحیه ضروری است.

خودم می‌دانم تا چه اندازه این گفته کلیشه‌ای و شاید بدرد نخور باشد ولی یکی از راه‌های مبارزه است. مبارزه با اعصاب‌خُردی و ناتوانی از پدیده‌هایی که چون سلول‌های سرطانی در حال رشد و تکثیرند.

حال تصمیم دارم ابتدای هر هفته اتفاقات مثبتی که جان و دلم را تا اندازه‌ای یاحتی برای لحظه‌ای هم شده از استرس‌ها و نگرانی‌ها دور کرده است را یادداشت کنم و سعی کنم به جای فکر کردن، حرص خوردن و غر زدن که شغل تمام وقت این روزهای من است (حتی در خواب)، اندکی از تألمات روحی و روانی خودم بکاهم.

در هفته گذشته چند اتفاق برای لحظاتی حالم را بهتر ساخت:

استاد شجریان در دل کوه
اینچنین در رگ و جان ایران زمین جاودانید. ‏جسمتان نه تنها در خاکِ توس کمی اینسو یا آنسوتر ، که در جان تمام ایرانیان آرام گرفت.
هم خوانى زیباى تصنیف؛ “دوش دوش”استاد شجریان. ‏دانش آموزان مدرسه وحدت آبمورد کهگیلویه و بویراحمد.

معلم فداکار
این آموزگار حسابى که نامشون منصور حمیدیه و از شهر اهواز هستند هر هفته سه بار از اهواز مى رفتند شهر “ویس” و در حیاط مدرسه به دانش آموزى که تبلت و گوشى نداشته درس مى دادند. البته گویا بعد از انتشار تصویر براى دانش آموز تبلت تهیه شده اما رفتار حسابى این آموزگار تا ابد در قلبِ او حک خواهد شد، چه درسى بالاتر از درسِ زندگى و چه مشقى بهتر از مشقِ انسانیت درود بر جناب حمیدى عزیز و شریف/ از صفحه آدم حسابی‌ها

آدم حسابی

نجات بچه جوجه تیغی‌ها
ویدیی از آقاى حسین فارسى نیروى راهدارى اداره راه و ترابرى نیشابور ضبط شده که در حین ماموریت در یکى از جاده هاى نیشابور با یک خانواده جوجه تیغى که در قیر مذاب گرفتار شده بودند مواجه شدند و آنها را نجات دادند . درود بر جناب آقاى فارسى از استان خراسان رضوى

مبارزه با مشکلات با ورزش
عبادالله زینبی فعال ورزشی و طبیعت دوست سنندجی در صفحه اینستاگرامش ویدیویی را منتشر کرد و نوشت:

گروه ورزش صبحگاهی ژینگه (در پارک آبیدر شهر سنندج)

در حال و روز کنونی( کرونا ، گرانی ) ورزش با شور و نشاط می‌تواند ذهن و فکر خسته همه ما را کمی صیقل دهد و باید گفت با وجود همه مشکلات و سختی ها زندگی ادامه دارد.

انسانیت
و چند عکس از انسانیت و مهربانی مغازه دارها:

قبل‌تر هم نوشته‌ام اتفاقات مثبتی که جان و دل را تا اندازه‌ای یا حتی برای لحظه‌ای هم شده از استرس‌ها و نگرانی‌ها دور می‌کند را پاس بداریم. امروزه که بحث تولید داروی کرونا و واکسن آن عالمگیر شده است، داروی نه تنها ضد کرونا بلکه ضداسترس، ضد تورم و …سپردن روح و جان خود به انسانیت، عشق، هنر و زیبایی است. می‌دانم خیلی تکراری و بی‌مزه است ولی فعلا این تنها داروی در دسترسی است که می‌توان از آن بهره برد.

به روایتی می‌توان گفت متضاد شعر معروف حسین منزوی که استاد محمد نوری در ترانه‌ای به زیبایی آنرا خوانده‌اند: انگار میشه غصه ما رو یه لحظه تنها بذاره.

لطفا ماسک بزنید.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.