بحرین و اسرائیل برای گشایش سفارت در منامه توافق امضا می‌کنند

چکیده: اسرائیل و بحرین توافقی موقت را برای ایجاد روابط دیپلماتیک و گشایش سفارت در منامه پایتخت بحرین با حضور مقام‌های این کشور و رژیم اسرائیل و دو مقام ارشد آمریکایی امضا می‌کنند.

روزنامه جروزالم‌پست جمعه‌شب گزارش داد که  اسرائیل و بحرین توافقی موقت را برای ایجاد روابط دیپلماتیک و گشایش سفارت در منامه پایتخت بحرین با حضور مقام‌های این کشور و رژیم اسرائیل و دو مقام ارشد آمریکایی امضا می‌کنند.

این گزارش که به نقل از مقام‌های اسرائیل و آمریکایی منتشر شده، افزود که «استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا و «آوی برکوویتز» نماینده ویژه کاخ سفید در مذاکرات بین‌المللی نیز در مراسم امضای این توافق حضور خواهند یافت.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در تیرماه از توافق امارات متحده عربی و اسرائیل برای عادی سازی روابط دیپلماتیک خبر داد و یک ماه بعد نیز طرح عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و بحرین در ماه سپتامبر دنبال شد.

در اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریور) مقام های تل آویو و ابوظبی توافق‌نامه‌هایی برای عادی‌سازی روابط در واشنگتن امضا کردند. تا پیش از آن تنها دو کشور عربی مصر و اردن با اسرائیل روابط دیپلماتیک داشتند.

اسرائیل روابط خود را با امارات متحده عربی و بحرین عادی کرده و این دو کشور به همراه عربستان به هواپیماهای اسرائیلی اجازه داده‌اند که از حریم هوایی آنها استفاده کنند.

اکنون کارشناسان منطقه از عادی‌سازی روابط بین برخی کشورهای عربی با  اسراییل با عنوان آشکارسازی نام می‌برند و معتقدند که این روابط در ۲۵ سال گذشته جریان داشته و اکنون آشکار شده است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.