نیوزیلند در آستانه انتخاب دوباره “جاسیندا آردرن”/حزب کارگر در قدرت می ماند

چکیده: انتظار می‌رود نخست‌وزیر محبوب نیوزیلند در انتخابات عمومی فردا و با تایید نظرسنجی‌هایی که در آن‌ها حزب کارگر او، سبقت دو رقمی اطمینان‌بخشی از حزب محافظه‌کارتر ملی گرفته، در قدرت باقی بماند.

رأی‌دهندگان فردا شنبه بعد از مبارزات انتخاباتی که به شدت بر روی مدیریت موفق بیماری کرونا توسط خانم “جاسیندا آردرن”، نخست‌وزیر کنونی نیوزیلند متمرکز شده بود، به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک‌تایمز، انتظار می‌رود نخست‌وزیر محبوب نیوزیلند در انتخابات عمومی فردا و با تایید نظرسنجی‌هایی که در آن‌ها حزب کارگر او، سبقت دو رقمی اطمینان‌بخشی از حزب محافظه‌کارتر ملی گرفته، در قدرت باقی بماند.

یک نمایش به‌خصوص قوی حتی می‌تواند برای حزب کارگر نخستین دولت اکثریت تک حزبی در این کشور را از اوایل دهه ۱۹۹۰ رقم بزند.

اما سیستم رأی‌دهی نسبی نیوزیلند نیز می‌تواند به غافلگیری بیانجامد، و خانم آردرن درخصوص برنامه‌های خود برای دور دوم احتمالی نخست‌وزیری، شفاف نبوده است.

حمایت از آردرن ماه‌هاست در حال افزایش است و عمده این افزایش نیز ناشی از مدیریت موفقیت‌آمیز همه‌گیری کرونا، توسط اوست.

وی اداره یک کارزار جامع برای حذف ویروس با رویکرد محوری “به سختی برو، زود برو” را بر عهده داشت، ضمن آنکه از ماه مارس مرزها را بست و آزمایش کووید ۱۹، ردیابی تماس و سیستم چهار مرحله‌ای هشداری را گسترش داد که مشخص می‌کرد از هر کس چه انتظاراتی وجود دارد.

جلسات توجیهی روزانه او با “اشلی بلومفیلد”، مدیرکل بهداشت هم به او اجازه می‌داد سیاست‌هایش را بر اساس آن شکل دهد.

وی همچنین با رأی‌دهندگان خود در ارتباط مستقیم بود و اغلب شب‌ها به لایو فیس‌بوک می‌رفت؛ بستری که در آن تصمیمات پیچیده را روشن می‌کرد، به پرسش‌ها پاسخ می‌داد و بر آنچه “تیم ۵ میلیون‌ نفری” نیوزیلند می‌خواند، تأکید می‌کرد.

نیوزیلندی‌ها که بعد از پاسخ سال گذشته آردرن به حملات تروریستی شهر “کرایست چرچ” نیوزیلند و فوران آتش‌فشان “وایت آیلند” از او استقبال کردند، بعد از آنکه نخست‌وزیرشان به عنوان نقطه مقابل دونالد ترامپ و پاسخش به همه‌گیری کووید ۱۹ نیز دیده شد، از افتخار و وفاداری بیشتری نسبت به آردرن برخوردار شدند.

نیوزیلند نخستین بار در ماه مه از پایان انتقال ویروس توسط جامعه خبر داد اما بعد از پدیدار شدن یک خوشه جدید بیماری در ماه اوت، این کشور قرنطینه هدفمند در “اوکلند”، بزرگ‌ترین شهر نیوزیلند را تا زمان ناپدید شدن دوباره ویروس، برگرداند.

این کشور روی هم رفته کمتر از ۲ هزار تن مبتلا و تنها ۲۵ مرگ ناشی از بیماری کووید ۱۹ به ثبت رسانده است.

انتخابات نیوزیلند برای مقابله با کرونا زودتر از موعد آغاز شده و فردا روز نهایی آن است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.