تاریخ : جمعه, ۱۳ تیر , ۱۳۹۹
3

حمایت دولت برای برگشت به کار ۴۰ واحد صنعتی راکد در کهگیلویه و بویر احمد

  • کد خبر : 405773
  • ۰۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱

یاسوج- با توجه به شعار سال با عنوان «جهش تولید»، راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی راکد و رفع موانع پیش روی آن ها خیز موثری در تحقق جهش تولید، رونق صادرات و افزایش اشتغال پایدار خواهد بود.

تحریم های بی رحمانه، بیماری کرونا، کمبود نقدینگی، نوسانات ارز، بروکراسی اداری، نرخ مواد اولیه، سود بالای بانک ها، نبود بازار و صادرات در تلاش اند تا در نبردی ناعادلانه چرخ صنعت و تولید را از حرکت باز دارند.

دولت در سال جهش تولید با اجرای برنامه های حمایتی و اقدام های کارشناسی شده، سعی بر آن داشته تا این نتیجه را به نفع صنعت کشور تغییر دهد. 

ارائه راهکار از سوی دولت به صنعتگران در خصوص بدهی ها و معوقه بانکی و پرداخت تسهیلات

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه وبویراحمد  گفت: به منظور حمایت از تولید و تسهیل در تسویه بدهی تولیدکنندگان به بانک ها و موسسات اعتباری که تا سال ۹۷ بدهی دارند، شرایط تسهیل اعلام شده است.

حشمت الله صمیمی اظهار داشت: مبالغی که تسهیلات گیرنده باید برای استفاده از مزایای این قانون  به صورت نقد به بانک باید بپردازد شامل مانده اصل، سود قبل و بعد از سررسید است.

وی تاکید کرد: بر اساس ابلاغ بانک مرکزی نرخ سود ساده و غیر مرکب مندرج در قرارداد ملاک محاسبه خواهد بود و با حذف جرایم متعلقه و سودهای ناشی از آن با در نظر گرفتن پرداخت های مشتری و زمان پرداخت ها محاسبه می شود.

صمیمی افزود: سقف مجاز برای برخورداری از مزایای این قانون برای هر شخص حقیقی و حقوقی غیردولتی در شبکه بانکی به ترتیب پنج میلیارد ریال و ۲۰ میلیارد ریال تعیین شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: تسهیلات گیرنده برای برخورداری از مزایای این قانون باید حداکثر تا پایان آذر ماه امسال مانده بدهی خود را که به وی اعلام می شود به طور نقدی تسویه کند.

وی یادآورشد: برنامه های بخش اقتصادی استان توسعه بخش های فعال تولید و افزایش ظرفیت، رفع موانع و مشکلات واحدهای نیمه فعال و تلاش برای تکمیل زودهنگام طرح های در دست اجرا است.

یکی دیگر از راهبرد های اصلی دولت رونق دوباره واحد های راکد تولیدی و صنعتی و حمایت از آنان است و برای نمونه در این استان برای سال جاری بازگشت ۴۰ واحد راکد صنعتی به چرخه تولید هدف گذاری شده است.

همچنین تعدادی از واحدهای تولیدی استان با رکود مواجه شده‌اند و کمتر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کنند که در این باره بکارگیری ظرفیت خالی واحد های تولیدی و صنعتی استان بیش از پیش در برنامه های امسال قرار گرفته است.

فعال‌سازی واحدهای صنعتی راکد در استان نوید بخش رونق تولید خواهد بود و امید آفرینی در میان صنعتگران و صاحبان کسب و کار ایجاد شود و با اشتیاق بیشتری به فعالیت بپردازند.

۴۰ واحد صنعتی راکد در کهگیلویه و بویراحمد به چرخه تولید باز می‌گردد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: براساس برنامه ریزی و هدف گذاری انجام شده و برای تحقق شعار «جهش تولید» ،۴۰ واحد صنعتی راکد استان در سال جاری فعال شده و به چرخه تولید برمی گردد.

سالار حسین پور اظهار داشت: از این تعداد ۲۰ واحد صنعتی در نواحی و شهرک های صنعتی استان و ۲۰ واحد دیگر خارج از نواحی و شهرک های صنعتی استان قرار دارند.

وی افزود: همچنین فعال کردن خالی ۱۰ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی استان و ۱۰ واحد صنعتی خارج از شهرک ها در دستور کار امسال این سازمان قرار گرفته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: تعداد واحد های صنعتی در استان که قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند حدود ۹۰ واحد هستند و ۱۲۰ واحد صنعتی دیگر قابلیت برگشت به چرخه را ندارند به این معنی که هم اینک تنها سوله ای خالی یا در تملک بانک و موارد مشابه قرار دارند.

حسین پور ابراز داشت: میزان اشتغال واحد های فعال صنعتی در استان، پنج هزار و ۳۰۰ نفر بوده و اشتغال کل واحد های غیر فعال استان(قابل احیا و غیر قابل احیا) ۲ هزار و ۸۰ نفر است.

وی تصریح کرد: واحد های تولیدی بسیار خوبی در زمینه آب معدنی، مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، مصالح ساختمانی، موکت و موارد دیگر در این استان وجود دارند که قابلیت صادرات داشته و می توانند کمک مطلوبی به تحقق شعار سال «جهش تولید» داشته باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد افزود: در راستای جهش تولید باید از ظرفیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بهره لازم را در جهت بازسازی، نوسازی، توسعه ظرفیت ها، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش، حل مشکلات واحد ها با دستگاه های خدمات رسان و دیگر دستگاه ها مثل بیمه و مالیات ببریم.

حسین پور ابراز داشت: سال گذشته از محل تبصره ۱۸ حدود ۴۴۰ میلیارد ریال تسهیلات در اختیار واحد های تولیدی استان قرار گرفت و در خصوص بازسازی و نوسازی و سرمایه در گردش و سرمایه ثابت هزینه شد.

سیاست دولت حمایت از تولید کنندگان واقعی است 

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: راهبرد و سیاست دولت و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حمایت از تولید کننده واقعی است و باید با دقت و نظارت دقیق از برخی انحراف در مسیر تسهیلات ارائه شده نیز جلوگیری کرد.

حشمت الله صمیمی اظهار داشت: تعیین تکلیف واحدهای راکد تنها در اعطای تسهیلات و مشکلات نقدینگی خلاصه نمی شود و در برخی موارد نیز مسایل دیگری از جمله ضعف مدیریتی نیز مشهود است که البته باید وضعیت آنها نیز مشخص شود.

صمیمی تصریح کرد: حمایت از تولید و اشتغال در سال جاری در صدر فعالیت های اقتصادی قرار گرفته است و نهایت همکاری و حمایت بیشتر بانک های عامل و دستگاه های اجرایی با بخش خصوصی را می طلبد.

وی ابراز داشت: امسال تمامی ظرفیت های دستگاه های اجرایی و بانک های عامل استان برای پای کار آمدن همه واحدهای فعال با تمام ظرفیت، احیا واحدهای راکد و تسریع در تکمیل واحدهای در دست اجرا بکار گرفته شده است.

امید بر این است در سالی که به فرمایش مقام معظم رهبری به سال جهش تولید نامگذاری شده شاهد رشد فزاینده ای در بخش تولید، اشتغال و صادرات باشیم و از تحریم ها و تهدیدهای دشمنان فرصت بسازیم.

نرخ بیکاری استان در سال ۹۷ حدود ۱۳.۳ درصد بود که در سال ۹۸ به ۱۰.۸ درصد کاهش یافت.

سال گذشته ۳۷ واحد تولیدی با اشتغال ۳۵۰ نفر و حجم سرمایه گذاری ۷۷۰ میلیارد ریال در این استان ایجاد شد.

سال ۹۸، تعداد ۱۷ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی استان و ۱۴ واحد در خارج از شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد فعال شد.

همچنین سال گذشته، ظرفیت خالی ۱۸ واحد صنعتی در کهگیلویه و بویراحمد افزایش داده شد.

۱۳ شهرک و ناحیه صنعتی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد برخی از واحد های صنعتی در شهرک ها و برخی دیگر خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی اند.

هم اینک ۳۳۰ واحد فعال صنعتی با حجم سرمایه گذاری بر اساس پروانه بهره برداری ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال وجود دارد.

 

لینک کوتاه : https://tawazon.ir/?p=405773

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.