تاریخ : جمعه, ۱۳ تیر , ۱۳۹۹
2

آتش دوباره به جان پایتخت طبیعت ایران افتاد / حیوانانی که زنده زنده در آتش ذبح می‌شوند

  • کد خبر : 405737
  • ۰۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۵

گروه استان‌ها ـ آتش‌سوزی‌ها مدتی است دست از سر استان کهگیلویه و بویراحمد برنمی‌دارد و هر روز گوشه‌ای از این سرزمین چهار فصل را در می‌نوردد.

به گزارش توازن به نقل از تسنیم از یاسوج، شهرستان‌های شش‌گانه گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد این روزها میزبان میهمان خشمگین خود یعنی شعله‌های آتش در دل اراضی مرتعی‌، جنکلی‌، زارعی و باغی خود هستند. در این فصل از سال، کشاورزان و باغداران باید نتیجه یکسال زحمات خود در دوران کاشت را برداشت کرده و گندم‌زارهای خود را درو کرده تا بتوانند گذران روزگار کنند.

متاسفانه با گسترش آتش‌سوز‌ی‌ها در اراضی زارعی، روز گذشته شاهد حادثه‌ای تلخ و تاسفبار از زنده زنده سوخته شدن حدود ۲۰۰ راس دام عشایری در دهستان راک از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده‌ایم.‌

علیرضا نیکویی‌زاده‌ رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه در مصاحبه‌ای از حضور نیروهای ادارات منابع طبیعی‌، جهاد کشاورزی، محیط زیست و فرمانداری در کنار مردم منطقه برای مهار کردن شعله های آتش خبر می‌دهد.

وی در این مصاحبه تاکید کرده نیروهای امدادی اداری در کنار مردم توانسته‌اند شعله‌های آتشی که حدود ۲۰۰ راس دام عشایر دهستان راک را در جلوی چشمان صاحبان شان زنده زنده بسوزاند خاموش کنند و البته این مصاحبه به مذاق دهیار این دهستان خوش نیامده و دهیار این دهستان که خود در زمان آتش سوزی شاهد بدون واسطه این حادثه تلخ بوده است مصاحبه رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه را رد می کند و از همراهی نکردن مسوولان و نیروهای مرتبط با آتش سوزی روز گذشته بشدت اظهار تاسف و نگرانی می کند.

 فرصت ذبح کردن حیوانات تلف شده  در آتش سوزی را نداشتیم

دهیار روستای راک کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد با تشریح آتش سوزی گسترده که منجر به زنده زنده سوخته شدن حدود ۲۰۰ راس دام عشایر این روستا، از همراهی نکردن مسئولان مرتبط در زمان آتش سوزی انتقاد کرد.

 علی محمد شفاعت نیا  در گفت‌و‌گو با تسنیم گفت: مصاحبه یکی از مسوولان شهرستان کهگیلویه راجع به آتش‌سوزی روستای راک و مهار آن را خواندم اما این مصاحبه خلاف آن چیزی بود که روز گذشته در روستای ما اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه به دلیل اشتباه یکی از کشاورزان روستا که هنوز برای ما مشخص نشده اقدام به آتش زدن زمین گندمزار خود که تازه درو کرده بود می کند و متاسفانه شعله‌های آتش گسترده می‌شود، اظهارداشت: شروع آتش‌سوزی در فاصله زمانی سه ساعته در محدوده روستای راک کهگیلویه رخ داد و حدود ۲۰۰ راس دام عشایر این روستا متاسفانه زنده زنده در شعله‌های آتش جلوی چشم همگان سوختند.

دهیار روستای راک کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: شعله‌های آتش به‌گونه‌ای بود که امکان ذبح دام‌ها از سوی ما وجود نداشت و ما با چشمان خود دیدیم که چه فاجعه‌ای برای این حیوانات زبان بسته رخ داد.

شفاعت‌نیا با تشکر از همراهی ” علیرضا اتابک ” فرماندار کهگیلویه و ” خواجوی ” بخشدار سوق در پیگیری تلفنی و حضوری جهت خاموش نمودن شعله‌های آتش، خاطرنشان کرد: تا زمان مهار شعله‌های آتش که توسط خود مردم روستا انجام گرفت ما هیچ نیروی کمکی از ادارات جهادکشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست ندیدیم و به کمک ما نیامدند.

وی گفت: شش تانکر آب توسط آتش نشانی روستای راک و یک تانکر آب هم  از روستای ” دستگرد ” به محل آتش‌سوزی انتقال داده شد تا توانستیم شعله‌های آتش را در حدود ۷۰ هکتار با کمک نیروهای مردمی خاموش کنیم.

دهیار روستای راک کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: یک دستگاه تانکر هم  شهرداری دهدشت به محل آتش سوزی اعزام اما در زمان حضور در منطقه، گفته شد که اشکال فنی دارد و فقط آبی را که با خود حمل کرده بود به ماشین آتش نشانی روستای راک انتقال داد و سپس محل را ترک کرد.

شفاعت نیا از حضور نیروهای اداره محیط زیست کهگیلویه با ۲ دستگاه ” دَمنده ” در زمان مهار آتش سوزی هم خبرداد و ادامه داد: نیروهای اداره محیط زیست زمانی به ما رسیدند که آتش توسط اهالی روستا مهار شده بود و دستگاه های ” دَمنده ” هم دیگر سودی برای ما نداشت.

وی با بیان اینکه شعله های آتش بدلیل وزش باد شرایط سختی را برای مردم روستا ایجاد کرده بود و از سویی دام های آنها جلوی چشمان شان در این شعله ها زنده زنده تلف می سوختند، تصریح کرد: ما هیچ فرصتی برای ذبح گوسفندان در این شرایط وحشتناک نداشتیم و با چشمان خود می دیدیم دام هایی را که بخاطر آتش و دود ، خفه شده اند و در همان حالت خفگی هم تلف می شوند.

دهیار روستای راک کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بعد از مهار آتش، آقایان عزیزی رئیس اداره محیط زیست ، ” آروس ” معاون فرماندار و ” طاهری ” رئیس بحران فرمانداری به روستا آمدند و گفتند در پشت کوههای ” دورایزگان ” شعله های آتش خاموش شده و ما به آن جا می رویم و البته ما نمی دانیم در این کوهها آتش بود یا خیر.

شفاعت نیا با تشکر از تلاش های روستانشینان راک که برای مهار شعله های آتش و نجات جان دام ها از هیچ کوششی دریغ نکردند، اظهارداشت: ما از مسوولان می خواهیم در چنین شرایطی حالا که به کمک مردم نیامده اند لااقل واقعیت ها را به مردم بگویند تا مردم از آنان ناراضی تر نشوند.

دهستان راک در شهرستان کهگیلویه واقع شده که با دهدشت مرکز این شهرستان حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد. این دهستان بدلیل وسعت دشت های سرسبز از اماکن تفریحی و گردشگری در ایام تعطیلات نوروزی بحساب می رود که در این ایام پذیرای گردشگران بسیاری از مناطق مختلف جنوب کشور است.

انتهای پیام/۵۴۱/ش

لینک کوتاه : https://tawazon.ir/?p=405737

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.