جزییات طرح های جدید توانیر در استان بوشهر

ابوذر صالحی
مدیرکل روابط عمومی توانیر (شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران )

پانزدهم خرداد ۱۳۹۹ است و اینجا استان گرمسیر بوشهر با مردمی خونگرم تر ازگرمای آفتاب تفتیده جنوب. و امروز مدیر عامل توانیر همراه با مسئولین استانی در شهر عسلویه است. شهری صنعتی در استان بوشهر. شهر کار و تلاش و سازندگی و تولید در سال جهش تولید. موقعیت خاص منطقه در کنار کوه های رویایی، لوله های پیچ در پیچ پالایشگاه و پتروشیمی، در کنار دکل ها و خطوط انتقال برق و شبکه های گسترده توزیع برق در منطقه نشان از پویایی و تلاش و برای تولید ملی دارد. اینجا را قطب انرژی منطقه می نامند.

بنرهای نصب شده این روزها در استان بوشهر ،خبر از رویدادی گوارا در بحبوحه گرما برای مردم شریف و صبور منطقه دارد . بنرهایی با طرح پویش الف – ب ایران. می گویند الف- ب ، همان آب و برق است. و آب و برق الفبای توسعه و آبادانی کشوراست. اطلاعات منتشر شده ،خبر از افتتاح طرح های برق رسانی مهمی با اعتباری بالغ بر ۲۴۰۰ میلیارد تومان دراستان می دهد . طرح‌های عمرانی برای برق تأمین برق مطمئن و پایدار تا مردم اطمینان داشته باشند که تلاشگران بی ادعای برق ، لحظه ای از توسعه و پایدار سازی تاسیسات و شبکه برق از پای ننشستند.

خبری از کلنگ زنی و و عده و وعید و قول و قرار برای آینده نیست. خبر از افتتاح و برق دار شدن خط و پست و ترانس است. آن هم در آغاز پیک تابستان ۹۹٫ هرسال با آغاز فصل گرما، روز ۱۹ خرداد ماه را روز مدیریت مصرف بهینه برق می نامند.

هرچند این روز ، هنوز در تقویم رسمی کشور به ثبت نرسیده اما مجموعه وزارت نیرو و شرکت توانیر و برق های منطقه ای و توزیع، به خوبی می دانند که از این روز ، با افزایش دما و در سرویس قرار گرفتن کولرها برای خنک سازی خانه ها و مساجد و فروشگاه ها و صنایع، بار سرمایشی مضاعفی را بر دوش شبکه برق می گذارد. و در چند روز مانده به آغاز دوران اوج مصرف یا همان پیک بار ، طرح هایی برای افتتاح پست های انتقال برق در بخش برق منطقه ای فارس و پروژه های ارزنده ای در حوزه برق رسانی و تثبت ولتاژ در بخش شرکت توزیع برق استان بوشهر به مرحله بهره برداری و قرارگرفتن در مدار شبکه برق استان بوشهر.

هرچند به دلیل شرایط کرونا در کشور پروژه‌ها از طریق ارتباط ویدیو کنفرانس و در حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و با همراهی وزیر نیرو افتتاح خواهد شد اما مدیر عامل توانیر به استان آمده است تا با حضورش در بین مردم همگان دلگرم شوند به همت مجموعه برق استان و همه تلاشگران صنعت برق و با برنامه ریزی و تدبیر، امسال هم مانند تابستان گذشته، خاموشی میهمان خانه های مردم نشود.

آن هم در این گرمای جنوب که لحظه ای را بدون برق نمی توان تصور کرد.البته همه دیگر به خوبی می دانند این هدف فقط با همراهی جانانه مردم و مدیریت مصرف بهینه برق به خصوص در این سه ماه خیلی گرم به دست می آید. امسال گرمای هوا کمی زودتر از گذشته بر دل ایران زمین نشسته است به گونه ای که مصرف برق به صورت حیرت آور به افزایش ۱۲ درصدی به نسبت سال قبل در روزهای اول خرداد رسیده است.

می گویند برق نعمتی است که وقتی نباشد دیده می شود. اما در این گرما و آفتاب تابان ، اگر برق نباشد ، نمی شود که نمی شود که نمی شود. بنر های پویش الف ب ایران امسال ، در کنار ساخت و سازها که همان پروژه های توسعه و ساخت و افرایش ظرفیت های تولید ، انتقال و توزیع برق کشور است از ساز و کار ها هم خبر می دهد. عمده این ساز و کارها در بوشهردر قسمت توزیع و خدمت رسانی برق است .

ساز و کارهایی از قبض سبز گرفته تا تا تک رقمی شدن نرخ تلفات برق . علاوه بر این در بخش خدمات مشترکین برق سامانه خدمات از راه دور هم در اختیار مردم قرار خواهند گرفت تا مردم با استفاده از ان در هر لحظه خاموشی احتمالی را گزارش کنند و اگاهی یابند که مشکل فنی ایجاد شده در چه زمانی مرتفع می شود و در هر دوره وضعیت مصرف کنونی برق خود را با مصرف دوره قبل مقایسه کنند و با استفاده از راهکارهای ارائه شده خود را منطبق با الگوی مصرف کنند که نه تنها جریمه نشوند بلکه ازپاداش مصرف بهینه هم برخوردار شوند.

پاداشی که درسال ۹۸ بالغ بر ۱۰۶ میلیارد تومان بوده است و به گفته سخنگوی صنعت برق نزدیک به ۸۵ درصد مشترکان برق درسال گذشته این پاداش را دریافت کرده اند و فقط اندکی از مشترکان پرمصرف مشمول جریمه شده اند. هرچند جریمه ۱۶ درصدی مصرف خارج از الگو، فرصتی برای آگاه سازی مشترکان است که با اصلاح الگوی مصرف، استفاده از وسایل برقی با رده انرژی بهینه، تنظیم دمای آسایش کولرهای گازی بر روی عدد ۲۴ درجه و روشن نکردن وسایل پرمصرف از ساعت ۱۳ تا ۱۷ هر روز است .

و در بوشهر سرافراز مردمانی با اصالت و با پیشینه تاریخی پر غرور روزگار را سپری می کنند که همواره غرور آفرین و پر افتخار بوده اند. در اینجا اگر از آثار تاریخی جذاب و حماسی بپرسید، شما را به موزه رئیسعلی دلواری راهنمایی می کنند .شیرمردی که سالها پیش، این خطه پرغرور را از دست درازی انگلیسها نجات داد و به پشتوانه مردم در مقابل استعمار، پایمردی کرد و امروز در سرزمین رئیس علی دلواری ، شاهد تلاش بی وقفه کارکنان سختکوش صنعت پرافتخار برق در گرمای سوزان تابستان هستیم که در چهره تک تک آنها رگ و ریشه هایی از رشادت و پایداری و سختکوشی برای آرامش و آسایش مردم موج می زند.

حال زمان همدلی مردم است ، همدلی و همراهی با دیگرهم وطنان والبته با تلاشگران بی ادعای صنعت پر افتخار برق کشور . این همدلی بسیار مهم است اما کار بسیار سختی هم نیست. کافی است راهکارهای رعایت الگوی مصرف را به عنوان فرهنگی نهادین در خانواده و محل کار به کار بندند .

همه دست به دست هم دهیم تا برق با کیفیت و پایدار به یکان یکان مردم خوب ایران برسد. تا همه فرزندان این مرز و بوم بتوانند در آرامش و آسایش زندگی کنند. تا برنامه ۰۹۹ یا همان سال ۹۹ بدون لحظه ای خاموشی است و در پویش الف ب ایران سرلوحه کار تلاشگر این صنعت است محقق شود. تا چرخ کارخانه ای بدون برق نشود. تاکودکی در گرما ، بدون برق بی تاب نشود. تا چراغ خانه ای کم سو نشود. تا دشمنان بی چشم و روی ایران زمین دلشاد نشود. تا ایران همیشه مرز دلیران بماند. آباد بمانی ایران عزیز.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print
دیدگاه خود را در این زمینه بنویسید:
  1. محمد صبوری گفت:

    بالاخره یک نفر پیدا شد از گرمای بوشهر و مردمانش بنویسد. ما که فکر کردیم فراموش شده ایم….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.