خرمن مزارع شهرستان باشت طعمه حریق شد + تصاویر

چکیده: آتش خرمن مزارع  منطقه چهار راه گشین و چاه تلخ شهرستان باشت را به خاکستر تبدیل کرد.

به گزارش توازن به نقل از تسنیم از شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد، چند روز پیش ۹۵ هکتار از مزارع آبی شهر چرام و بیش از ۲۰۰ هکتار از مزارع و مراتع شهرستان کهگیلویه طعمه حریق شد و عصر امروز نیز آتش خرمن مزارع  منطقه چهار راه گشین و چاه تلخ شهرستان باشت را به خاکستر تبدیل کرد.

بارش های خوب فروردین امسال و میزان نزولات مناسب در سال زراعی موجب شد که علف‌های هرز زیادی در سطح مراتع و کوه های استان کهگیلویه و بویراحمد رشد کنند و از طرفی شدت گرما در نیمه دوم اردیبهست و اوایل خردادماه سبب خشک شدن آنها شده به طوری که با کوچکترین جرقه منطقه تبدیل به جهنم می‌شود.

متاسفانه یکی از رسم‌های اشتباه که هنوز در بین برخی از کشاورزان وجود دارد این است که بلافاصله پس از برداشت محصول خود برای آماده نمودن زمین کشاورزی برای کشت محصول بعدی کاه و کلش باقی مانده در زمین را به آتش می‌کشند که این کار علاوه بر آسیب جدی به بافت و ساختمان خاک و از بین بردن موجودات ریز و دزه بینی که کار تجزیه خاک را انجام می‌دهند موجب گسترش آتش به مراتع، جنگل‌ها و همچنین به مزارعی که هنوز برداشت نشده می‌شوند.

در چند روز پیش شاهد بودیم که یکی از بزرگترین زیستگاه‌های حفاظت شده جانوری( منطقه حفاظت شده خاییز کهگیلویه ) چگونه بر اثر جهل و اختلاف دو نفر از دامداران منطقه تبدیل به یک جهنم سوزان شد و آسیب زیادی به این منطقه که گونه‌های نادر جانوری در آن زندگی می‌کنند وارد شد و علی رغم مهار شدن آتش هنوز امکان روشن شدن آتش مجدد در آن وجود دارد.

جنگل‌های زیبای منطقه دیل نیز از این آتش جهل و نادانی بی‌نصیب نماند و بخش زیادی از درخت‌های صد ساله آن در مدت ۷ روز آسیب زیادی دید که پس از زحمت‌های فراوان مهار شد.

متاسفانه چون این موضوع جزو حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی محسوب نمی شود هیچ راه جبرانی برای کشاورزانی که حاصل دسترنج یک ساله آنها از بین رفته نیست و اگر کشاورزی به هر دلیل مزرعه و باغ خود را بیمه نکرده باشد، زحمت یکساله بر باد رفته و جز مشتی خاکستر چیزی نصیب وی و خانواده اش نمی‌شود.

با توجه به عمق محرومیت، فقر شدید و اینکه تنها دارایی برخی از این خانواده‌ها همین مزارع کشاورزی است می‌طلبد که مسئولان برای این قشر محروم که حاصل زحمتشان به دلیل نادانی دیگران به خاکستر تبدیل شده چاره‌ای بیندیشند.

 با توجه به حساسیت موضوع نیاز است که مسئولان انتظامی و امنیتی برای شناسایی افرادی که این اقدامات را انجام می‌دهند با جدیت بیشتری پیگیری و مردم نیز در شناسایی و معرفی این افراد همکاری داشته باشند تا دیگر شاهد این حوادث تلخ نباشیم.

انتهای پیام/ ت

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print