مشارکت بیش از ۲۰۰ نفر نیرو در کار اطفای حریق مراتع گچساران

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: بیش از ۲۰۰ نفر نیروی عملیاتی و پشتیبانی در کار اطفای حریق در جنگل ها و مراتع گچساران مشارکت کردند.

به گزارش توازن ، حسین کلانتری روز دوشنبه در جلسه ستاد بحران شهرستان گچساران افزود: آتش سوزی در جنگل ها و مراتع منطقه دیل در گچساران پس از چهار روز کوشش طاقت فرسای نیروهای مردمی و اداری مهار شد.

وی بیان کرد: با وجود بکارگیری بالگردهای سپاه و  ارتش و مشارکت نیروهای منابع طبیعی،محیط زیست و ستاد بحران و گروه های مختلف مردمی به دلیل سخت گذر بودن منطقه و وزش شدید باد مهارآتش در این منطقه به کندی صورت گرفت.

کلانتری این آتش سوزی را ساعت ۲ بامداد روز جمعه نهم خرداد اعلام کرد و گفت : این حریق به دلیل نامعلومی به جان جنگل ها  و مراتع دیل افتاده بود.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد:علت  و وسعت این آتش سوزی از سوی کارشناسان در حال بررسی است.

وی با اشاره به اهمیت جنگل ها و مراتع در زندگی انسان به ویژه جوامع محلی تاکید کرد: مردم برای صیانت از عرصه های طبیعی تلاش بیشتری کنند.

مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ۹۰ درصد آتش سوزی ها درمنابع طبیعی عمدی و از روی سهل انگاری است، به عبارتی درصد بیشتری از آتش سوزی ها توسط عامل انسانی اتفاق می افتد؛ بنابراین باید فرهنگ استفاده از منابع طبیعی و جنگل ها را ارتقاء داد.

کلانتری با تاکید بر اینکه برای استفاده از حداکثر توانمندی ها، ظرفیت ها و بهره گیری از مشارکت مردم در ارتباط با بحران باید به آموزش بیش از پیش توجه شود، اظهار کرد: در ارائه آموزش های لازم برای مقابله با بحران ها به منظور کاهش خسارات احتمالی اهتمام جدی باید صورت گیرد. هفته گذشته نیز آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع مناطق گفتنی است : “خنگ بنار”، “کوه گوهر نارک” در شهرستان گچساران پس از پنج روز تلاش طاقت فرسا مهار شد.

همچنین در آتش سوزی منطقه خنگ بنار گچساران ۲۵۰ هکتار جنگل ومرتع طعمه حریق شد.

بامداد امروز هم پس از پنج روز تلاش آتش سوزی در جنگل ها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه نیز مهار شد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.