مشکل کمبود فضای پارک علم و فناوری گچساران حل شد

چکیده: یاسوج- شورای برنامه ریزی  و توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد با واگذاری مجتمع فرهنگی و هنری اداره کل ارشاد موسوم به آفتابگردان، به پارک علم و فناوری استان برای ایجاد مرکز رشد در شهر گچساران موافقت کرد و مشکل کمبود فضای فیزیکی پارک علم و فناوری در شهر گچساران برطرف شد.

به گزارش ایرنا، پنج ماه پس از افتتاح مرکز رشد گچساران در ساختمان دانشگاه آزاد این شهر که به صورت استیجاری در اختیار پارک علم و فناوری قرار گرفته بود، استقبال از این مرکز باعث شد توسعه فیزیکی این مرکز در دستور کار مسئولان قرار بگیرد ودر این میان مجتمع آفتابگردان مورد توجه واقع شد.

این مجتمع سال ۸۴ با کاربری فرهنگی و هنری کلنگ زنی شده و در حال حاضر پیشرفت فیزیکی بین ۷۰ تا ۹۰ درصد دارد و از سال ۹۵ تاکنون نیز اعتباری برای تکمیل این ساختمان در نظر گرفته نشده است.از آنجایی که طرح و نقشه این مجتمع متناسب با نیازهای حوزه فرهنگ و هنر پیش بینی نشده از سال گذشته طبق تبصره ۱۹ قرار شد این ساختمان با اولویت بخش خصوصی و شهرداری ها واگذار شود. بخش خصوصی از این ساختمان استقبالی نکرد و پس از اینکه پارک علم و فناوری، ساختمان را مناسب ایجاد مرکز رشد تشخیص داد، شهرداری دوگنبدان نیز متقاضی استفاده از این ساختمان شد. با این حال در نشستی که دو هفته پیش با حضورمدیران دستگاه های  مرتبط با این موضوع برگزار شد استاندار تاکید کرد:شهرداری گچساران برای استفاده از این مجتمع باید ظرف دو هفته مجوز واگذاری یک ساختمان عمرانی و یک فرهنگسرا در یکی از محلات گچساران و همچنین مجوز ساختمانی با حداقل های مورد نظر پارک علم و فناوری را  از شورای شهر بگیرد.

و از آنجایی که شهرداری مجوزهای لازم را در مدت تعیین شده فراهم نکرد در نتیجه از لیست مدعیان ساختمان حذف شد و واگذاری این ساختمان به پارک علم و فناوری استان به رای گذاشته شد.

پیش از رای گیری نماینده مردم گچساران و باشت یادآوری کرد:کاربری ساختمان و طراحی آن متناسب با نیاز بخش فرهنگ و هنر نیست.

غلامرضا تاجگردون تاکید کرد: در شهر گچساران باید بر روی ایجاد زیرساختهای فرهنگی در محلات متمرکز شویم و املاک با کاربری فرهنگی شناسایی و دولت در اسرع وقت نسبت به تملک آنها اقدام کند.

وی ادامه داد: با قول مساعدی که معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری داده است امیدواریم امسال ساختمان پارک علم و فناوری تکمیل، تجهیز و به بهره برداری برسد.

در ادامه این نشست نیز رئیس پارک علم و فناوری درباره ضرورت راه اندازی ساختمان جدید در گچساران گفت: از دیربازصنعت نفت در شهر گچساران وجود داشته واین شهر صنعتی است و فرهنگ صنعتی در آن وجود دارد.

سید شمس الدین هاشمی ادامه داد: با اینکه ۵ ماه از راه اندازی مرکز رشد گچساران می گذرد اما تقاضا برای استقرار در این مرکز آنچنان بالاست که ساختمان استیجاری دانشگاه آزاد پاسخگوی این نیاز نیست.

وی با اشاره به عملکرد شرکت های فناور استان در بحران کرونا گفت: یکی از شرکت های مرکز رشد گچساران مایع ضد عفونی کننده در حجم انبوه تولید کردو شرکت دیگری نیز کابین ضد عفونی کننده طراحی و تولید کرد.

هاشمی ادامه داد:در چند ماهی که از شیوع ویروس کرونا می گذرد، ساخت دستگاه تولید ماسک N۹۵ ،دماسنج غیر تماسی،دماسنج دیواری ، فروشگاه های اینترنتی و محلول پاشی بیمارستان های استان با پهباد از اقدامات فناوران زیر مجموعه پارک در گچسارن و در استان بوده است.

وی گفت: گچساران مستعد ترین شهرستان استان در علم و فناوری است و پتانسیل هایی دارد که ارزش سرمایه گذاری دارد و باید هر اقدامی در این شهر مبتنی بر آینده باشد.

رئیس پارک علم و فناوری ادامه داد با اینکه زمان کمی از تاسیس مرکز رشد گچساران می گذرد اما تاکنون مراکز رشد مستقر در پارک بیش از ۴۰ نفر اشتغال ایجاد کرده وبیش از ۴ میلیارد ریال فروش داشته اند که برای مجموعه ای که کمتر از یک سال از تاسیس آن می گذرد رقم قابل قبولی است.

هاشمی اضافه کرد: معاونت علم و فناوری رئیس جمهور اعتبار لازم برای تکمیل و تجهیز ساختمان آفتابگردان را تامین می کند و لازم نیست از اعتبارات استانی برای این مجموعه هزینه شود.

در نهایت نیز موضوع واگذاری ساختمان آفتابگردان به رای گذاشته شد که مورد موافقت تمامی اعضای شورا قرار گرفت و بر این اساس مالکیت این مجتمع در اختیار پارک علم و فناوری استان قرار می گیرد و بخشهایی از ساختمان که قابلیت استفاده فرهنگی دارد نیز به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار می شود.

ساختمان آفتابگردان، ۵۱۰۰ متر مربع زیربنا، ۳۵ اتاق و ۱۲ سالن دارد و در آینده ظرفیت ایجاد بخشهای جدیدی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی، ارتباطات، هوا فضا ، گیاهان دارویی و هنرهای تجسمی در آن وجود دارد.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.