۵۰میلیون متر مکعب   آب آشامیدنی استان‌های جنوبی از سد کوثررها سازی شد
۵۰میلیون متر مکعب   آب آشامیدنی استان‌های جنوبی از سد کوثررها سازی شد

توازن؛ اکبر خدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی امسال تاکنون۲۷ میلیمتر باران در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ثبت شده است. وی با بیان اینکه سد  کوثر آب آشامیدنی بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ نفر از استان‌های همجوار را تامین می‌کند، گفت: سد کوثر آب آشامیدنی […]

توازن؛

اکبر خدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی امسال تاکنون۲۷ میلیمتر باران در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ثبت شده است.

وی با بیان اینکه سد  کوثر آب آشامیدنی بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ نفر از استان‌های همجوار را تامین می‌کند، گفت: سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا در استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تأمین می‌کند.

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران  با اشاره به بارندگی‌های شبانه روزی گچساران عنوان کرد: گنجایش مخزن سد کوثر  ۵۸۰ میلیون متر مکعب که در حال حاضر بیش از ۴۴۴میلیون متر مکعب آب پشت سد کوثر ذخیره شده است.

خدری ابراز کرد: دبی ورودی آب سد که روز گذشته هفت متر مکعب بر ثانیه بود با بارندگی های شبانه روز گذشته به ۱۵ متر مکعب بر ثانیه افزایش یافته است.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه  تراز نرمال مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵ متر است، گفت: هم اکنون تراز این سد ۶۱۷.۱۲ متر رسیده است.

این مسوول با اشاره به اینکه ۱۸۳میلیون متر مکعب از آب این سد از مهرسال گذشته تاکنون با هدف مدیریت سد و پیشگیری از خسارت های احتمالی سیلاب رهاسازی شده است، اذعان کرد: از این میزان ۱۷۰ میلیون متر مکعب در سال زراعی گذشته و ۱۳ میلیون متر مکعب در سال زراعی جاری (اول مهر امسال تاکنون) رهاسازی شده است.

خدری خاطرنشان کرد: امسال تاکنون  ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب  آب این سد برای بخش‌های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی، آشامیدنی و سایر مصارف رها شده است.

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران افزود: همچنین در سال زراعی گذشته ۴۲میلیون متر مکعب آب کشاورزی،۳.۵ میلیون متر مکعب آب صنعت و ۸۲ میلیون متر مکعب برای سایر مصرف (زیست محیطی) در این سد راهسازی شده است.

وی ادامه داد: از مهرماه سال گذشته تاکنون ۱۹۸ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر برای مصرف آشامیدنی استان‌های جنوبی کشور رهاسازی شده که از این میزان ۱۴۸ میلیون متر مکعب در سال زراعی گذشته و ۵۰ میلیون متر مکعب آب امسال برای مصارف آشامیدنی استان های جنوبی ایران رها شده است.

انتهای پیام/۸۲۰۳۱

 


این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است:لینک منبع