استقبال برخی چهره های اصلاح طلب از اظهارات تاجگردون و ریش سفیدی عارف
استقبال برخی چهره های اصلاح طلب از اظهارات تاجگردون و ریش سفیدی عارف

تاجگردون با وجود انتقادهایی که به محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس و رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، داشته اما او را به عنوان فردی مورد وثوق نام می‌برد.

توازن؛

طی ماه‌های گذشته بسیاری از اصلاح‌طلبان گفتگو با شورای نگهبان و رایزنی اصلاح‌طلبان با آن را مطرح کرده‌اند اما همواره این پرسش مطرح شده چه کسی از میان اصلاح‌طلبان می‌تواند به عنوان رابط بین شورای نگهبان و اصلاح‌طلبان عمل کرده و به تعبیری ریش گرو بگذارد.

در این ارتباط غلامرضا تاجگردون، از اعضای لیست امید، در گفتگو با خبرآنلاین به این پرسش پاسخ داده است. او در این گفتگو گفته: «رایزنی با شورای نگهبان می‌تواند موثر باشد چراکه چنین تجربه‌ای در گذشته وجود داشت. در دوره‌ای کروبی بسیار تاثیرگذار بود و به اصطلاح ریش گرو می‌گذاشت.»

او می‌افزاید: «به نظرم به جای افتادن به جان یکدیگر، بهتر است در اندک فرصت باقی‌مانده چنین ظرفیتی را ایجاد کنیم. البته افرادی که مورد وثوق شورا نیز باشند.»

تاجگردون با وجود انتقادهایی که به محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس و رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، داشته اما او را به عنوان فردی مورد وثوق نام می‌برد.

غلامرضا تاجگردون در این باره گفته است: «مثلا شخص عارف بهترین گزینه است. اصلاح‌طلب‌ها متاسفانه نمی‌توانند ظرفیت‌ها را به درستی تشخیص دهند. تصور می‌کنند عارف چون سرلیست بوده باید حتما وارد ستیزهای سیاسی شود در صورتی که می‌توان از او برای صلح با طرف‌هایی به‌مانند شورای نگهبان استفاده کرد. در مجلس دور پیشین اگر اختلافات خیلی شدت پیدا می‌کرد،  لاریجانی پا درمیانی نمی‌کرد بلکه ابوترابی بود که وساطت می‌کرد.»

او از ابوترابی‌فرد از جمع اصولگرایان و از عارف از جمع اصلاح‌طلبان به عنوان افرادی یاد می‌کند که می‌توانند، میانداری کنند. به ویژه اصلاح‌طلبان که دغدغه رد صلاحیت‌های شورای نگهبان را همواره در نظر دارند.

سخنان تاجگردون درباره معرفی عارف به عنوان رابط شورای نگهبان و همچنین رایزنی با شورای نگهبان مورد استقبال بسیاری از اصلاح‌طلبان از جمله حزب مردم سالاری، مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب و در عین حال مورد بی‌تفاوتی برخی دیگر قرار گرفت.

داریوش قنبری، عضو شورای مرکزی مردم سالاری، در این باره به برنا گفته است: «همه احزاب اصلاح‌طلب از جمله حزب مردم‌سالاری باید در چارچوب شورای عالی سیاست‌گذاری عمل کنند و  عارف به عنوان رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بهترین گزینه برای رایزنی با شورای نگهبان است.»

اصلاح‌طلبانی چون علی تاجرنیا به برنا گفته‌اند: «احساس می‌کنم مثل دوره‌های گذشته شورای نگهبان سخت‌گیرانه برخورد خواهد کرد و باز هم امکان رقابت در بیش از نیمی از کرسی‌های مجلس وجود نخواهد داشت. بدون شک با توجه به مجموعه شرایط، مجلس آینده به صورت احتمالی، حداکثر چیزی مشابه مجلس فعلی خواهد بود.»

همچنین جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران، نیز به برنا گفته است: «ما کاندیداهای مشخصی داریم اگر نامزدهای ما از فیلتر شورای نگهبان رد شوند حتما لیست می‌دهیم.» او می‌افزاید: «هیچ صحبت رسمی میان شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان صورت نگرفته است و شورای نگهبان باید از عارف به صورت رسمی دعوت و قبول کند که با ما گفتگو کند. ما همیشه اعلام کرده‌ایم برای گفتگو آماده هستیم. درصددیم با همه صاحبان قدرت گفتگو و تعامل در چهارچوب قانون و با هدف احقاق حقوق مردم، داشته باشیم.»

گفتنی است؛ چندی پیش اصلاح‌طلبان چندین گزینه را برای حضور درانتخابات مطرح کرده بودند از حضور مشروط گرفته تا تحریم انتخابات و عدم شرکت در آن و یا مشارکت حداکثری. این گزینه‌ها در حالی است که اصولگرایان همه عزم خود را برای حضور در انتخابات جزم کرده‌اند به گونه‌ای که انتخابات مجلس را سکوی پرش خود برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌دانند و بدون نگرانی از رد صلاحیت‌های شورای نگهبان، خود را پیروز زودهنگام انتخابات اعلام می‌کنند.

حال در مقابل اصلاح‌طلبان با دغدغه‌ای همچون ردصلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان مانند سال‌های گذشته برای انتخابات اسفند پیش‌رو، مواجه هستند و همواره به این مسئله اشاره کرده‌اند و باید دید در زمان انتخابات چه اتفاقی رخ خواهد داد.

آزاده رحیمی

  • منبع خبر : برنا