کهگیلویه و بویراحمد| نشستن پای درد دل تشکل‌های مردم نهاد؛ مدیرانی که « NGO » را با « CNG» اشتباه می‌گیرند
کهگیلویه و بویراحمد| نشستن پای درد دل تشکل‌های مردم نهاد؛ مدیرانی که « NGO » را با « CNG» اشتباه می‌گیرند

توازن؛ به گزارش توازن و به نقل از تسنیم-از یاسوج، نشست استاندار کهگیلویه و بویراحمد با مسئولان تشکل‌های مردم نهاد یا همان NGO‌ها در یک فضایی کامل آرام و صمیمی برگزار شد به گونه‌ای که دل مسئولان سمن‌ها شکست و هر آنچه در این سال‌ها در دلشان لانه کرده بود بیرون ریختند. دبیر اجرایی تشکل […]

توازن؛

به گزارش توازن و به نقل از تسنیم-از یاسوج، نشست استاندار کهگیلویه و بویراحمد با مسئولان تشکل‌های مردم نهاد یا همان NGO‌ها در یک فضایی کامل آرام و صمیمی برگزار شد به گونه‌ای که دل مسئولان سمن‌ها شکست و هر آنچه در این سال‌ها در دلشان لانه کرده بود بیرون ریختند.

دبیر اجرایی تشکل نهضت سبز زاگرس می‌گوید: محیط زیست و منابع طبیعی نه برای مردم و نه برای دولت اولویت نیست زیرا مردم به صورت ارزان و غیر دلسوازنه استفاده می‌کنند و دولت بدون پیش شرط و سخت گیری واگذار می‌کند.

امید سجادیان افزود: برخی اراضی بکر و دست نخورده ملی به بهانه سرمایه گذاری به برخی افراد واگذار می‌شود ولی بعد از گذشت سال‌ها هنوز خبری از اجرای طرح نیست و فرد به راحتی دست روی اراضی ملی می‌گذارد و مالک می‌شود.

وی از افزایش زمین خواری‌، کوه خواری و رود خواری در استان گلایه کرد و ادامه داد: بهترین زمین‌های کشاورزی در منطقه سروک یاسوج را بدون طی شدن روند قانونی به ویلاسازی تبدیل کرده‌اند و شرکت‌های خدمات رسان نیز به صورت غیر قانونی خدمات لازم از جمله برق، آب و …را به آنان می‌رسانند.

سجادیان با تاکید بر اینکه گردشگری سهمی در اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد ندارد، تصریح کرد: به بهانه سرمایه گزاری در این حوزه اراضی ملی را واگذار می‌کنند در حالی نتیجه مثبتی برای توسعه استان ندارد و ضروری است مسئولان و متولیان امر به فکر توسعه گردشگری مسئولانه باشند.

خوبی یکی از مسئولان تشکل‌های مردمی نیز خواستار تلاش بیشض از پیش در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی شد و گفت: انتظار داریم مدیران دستگاه‌های اجرایی در واگذاری فعالیت‌ها به سمن‌ها عدالت را رعایت کنند و در یک فضای رقابتی این کار را انجام دهند.

امیرحسین خسروانی از دیگر افراد حاضر در این نشست با اشاره به اینکه برخی مدیران استانی « NGO » را با « CNG» اشتباه می‌گیرند، بیان کرد: امیدوارم حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد با انجام اقدامات عملی برای توسعه استان لقب سرکلانتر استان را برای خود به یادگار بگذارد.

خلیلی یکی دیگر از مسئولان تشکل‌های مردمی در این نشست خواستار بیمه شدن فعالان این حوزه شد و افزود: خانه تشکل‌ها در شعار باقی ماند و تنها به بنیاد کودک رسید و تمام تجهیزات آن را نیز با خود بردند.

فعالیت ۱۹۸ تشکل مردم نهاد در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۱۹۸ تشکل مردم نهاد دارای مجور در این استان وجود دارد، گفت: این سمن‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله آسیب‌های اجتماعی، بهداشت و درمان، محیط زیست و منابع طبیعی، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، خیریه و حاشیه نشینی فعالیت دارند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی فتح میر محمدی تشکل‌های مردم نهاد را پلی بین مردم و مسئولان دانست و خاطرنشان کرد: این مجموعه‌ها بدون هیچ چشم داشتی و دلسوازنه برای برطرف کردن مشکلات مردم تلاش می‌کنند.

وی بیان کرد: سال گذشته با حمایت‌های دولت اعتبار قابل قبولی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در این استان اختصاص یافت که این مهم بیانگر نگاه ویژه دولت به فرهنگی و اجتماعی بوده که به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گرفته است.

میرمحمدی با اشاره به اختصاص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار در حوزه مسائل اجتماعی شامل تحکیم بنیان خانواده، حفاظت از محیط زیست، بهداشت و درمان، پیشگیری از مفاسد اخلاقی و حاشیه نشینی افزود: همچنین ۱۷ میلیارد ریال برای تجهیز پایگاه‌های و اماکن حاشیه شهر یاسوج اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه با کمک این اعتبارات کتابخانه مادوان که به محلی امن برای معتادان تبدیل شده بود تعیین تکلیف شد، ادامه داد: ۴۰۰ میلیون تومان برای تکمیل و تجهیز این پروژه اختصاص یافت.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه نسبت به ریال به ریال اعتبارات اجتماعی حساسیت داریم، بیان کرد: برخی تشکل‌های مردم نهاد این استان حرفه‌ای نبوده که در زمینه توانمندسازی آنها با اختصاص اعتبار دوره‌های متفاوتی را برگزار کردیم.

میرمحمدی عنوان کرد: سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی نباید به سازمان‌های مردم نهاد نگاه مزاحم و رقیب داشته باشند بلکه باید آنان را رفیقی در کنار خود برای کمک به رفع مشکلات بدانند.

ساماندهی خانه تشکل‌های مردم نهاد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست از ساماندهی خانه تشکل‌های مردم نهاد خبر داد و گفت: این مجموعه‌ها با عشق، علاقه، انگیزه، تعهد دینی و داوطلبانه با توان و امکانات موجود و بدون نگاه به منافع برای رفع مشکلات ورود می‌کنند.

حسین کلانتری ورود سازمان‌های مردم نهاد به مسائل مختلف در این استان را ضروری دانست و افزود: برای رسیدن به توسعه و برطرف کردن مشکلات باید مردم پای کار بیایند و این مهم به یک گفتمان تبدیل شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد وضعیت کمی تشکل‌ها در این استان را امیدوارکننده دانست و ادامه داد: افزایش سمن‌ها به عنوان سوپاپ اطمینان جامعه سبب ترویج مطالبه گری می‌شود.

احد جمالی با اشاره به اینکه فرهنگ غالب در دنیا گفتمان بوده و خیلی مشکلات از این طریق برطرف می‌شود، اظهار داشت: دوری از سیاسی کاری و مردمی بودن شاخصه اصلی سمن‌ها است و جنس آن‌ها باید از نوع جنس انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باشد.

وی با تاکید بر اینکه هر کجا بوی تبعیض باشد بدون شک دلخوری و ناراحتی وجود دارد، گفت: انتظار می‌رود مدیران دستگاه‌های اجرایی در برون سپاری فعالیت‌ها عدالت را رعایت کنند.

انتهای پیام/ن

—–
این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است:لینک منبع
—–